Bylica boże drzewko – właściwości i zastosowanie. Bylica boże drzewko na włosy
Bylica boże drzewko uważana była wśród Słowian za „ziele kościelne” stąd wzięła się jej nazwa. Już w starożytności i średniowieczu doceniano jej właściwości lecznicze i odstraszające owady. Sporządzany z niej napar były środkiem pobudzającym apetyt i ułatwiającym trawienie. Gdzie omawiane zioło znalazło zastosowanie dzisiaj?
Bylica boże drzewko
Bylica boże drzewko (łac. Artemisia abrotanum L.) jest rośliną należąca do rodziny astrowatych. Pochodzi z południowej Europy i Azji. W Polsce uprawiana jest na plantacjach zielarskich oraz w przydomowych ogrodach jako roślina ozdobna. Można ją spotkać również w parkach i ogrodach w formie żywopłotu.
Bylica boże drzewko jest wieloletnim półkrzewem o gęsto rozgałęzionych, miotlastych pędach sięgających do 150 cm wysokości. Pędy pokryte są bardzo delikatnymi, pierzastymi listkami, wyglądem przypominającymi liście kopru. Na szczytach pędów pojawiają się drobne, żółtozielonkawe kwiaty, które w naszym klimacie nie przekształcają się w owoce.
Świeże listki bylicy bożego drzewka charakteryzują się mocnym, korzennym aromatem, przypominającym zapach cytryny, a dla innych popularny, gazowany napój, jakim jest Coca-Cola.
Bylica boże drzewko – właściwości
Surowcem zielarskim jest ziele bylicy bożego drzewka (Herba Abrotani), niezdrewniałe, ulistnione zielone pędy zbierane w lipcu i sierpniu. Ziele bylicy bożego drzewka zawiera olejki eteryczne, związki kumarynowe, flawonoidy, garbniki, alkaloid abrotanina, żywice, kwasy organiczne (w tym kawowy i chlorogenowy), gorycze oraz składniki mineralne, a także niewielkie ilości β-karotenu i witaminy C.
Do najważniejszych właściwości bylicy bożego drzewka należy:
- działanie żółciopędne,
- słabo moczopędnie,
- przeciwzapalne,
- napotnie,
- przeciwrobacze,
- wzmaga wytwarzanie soków trawiennych,
- poprawia przemianę materii,
- pobudza łaknienie.
Bylica boże drzewko – zastosowanie
Bylica boże drzewko w postaci naparu znalazła zastosowanie jako roślina lecznicza przy niestrawności, zaparciach, wzdęciach, braku apetytu, początkach cukrzycy, w schorzeniach przebiegających ze zmniejszeniem wydzielania soku żołądkowego i żółci, a także w schorzeniach wątroby i reumatyzmie. Szczególnie polecana jest starszym ludziom po przebytych chorobach, operacjach przełyku, żołądka, dwunastnicy. Ziele może być stosowane również do regulowania miesiączki, gdyż wykazuje stymulujące działanie na macice. U dzieci natomiast wykorzystywane jest do zwalczania pasożytów jelitowych, zwłaszcza glist i owsików.
Przy wymienionych wyżej problemach zdrowotnych pomocny będzie napar, sporządzony z 1 łyżeczki suszu bylicy bożego drzewka. Należy go zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 10–15 minut. Tak przygotowany napar należy pić po 1/4 szklanki 2–3 razy dziennie.
Świeże lub suszone listki mają swoje zastosowanie w kuchni jako przyprawa, szczególnie do tłustych pieczeni, ryb, drobiu, sosów oraz jako dodatek do sałatek, ciast, twarogów czy majonezów.
Roślina ta znalazła również swoje zastosowanie w kosmetyce jako dodatek do kąpieli, mającej na celu poprawę krążenia w skórze i ogólne działanie wzmacniające.
Bylica boże drzewko na włosy
Bylica boże drzewko ceniona jest za swoje właściwości wspomagające wzrost włosów. Ponadto jest pomocna w likwidacji łupieżu i egzemy, a także koi podrażnienia skóry głowy.
Regularne stosowanie płukanki bądź wcierki na bazie ziela bylicy bożego drzewka sprawia, iż włosy stają się wzmocnione, gładkie, błyszczące i miękkie w dotyku, a ich wzrost zostaje przyspieszony.
Składniki:
- 3 łyżeczki ziela bylicy bożego,
- 0,5l gorącej wody.
Przygotowanie:
Ziele bylicy bożego drzewka zalewamy 0,5 l gorącej wody i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Po tym czasie napar odcedzamy i pozostawiamy do wystudzenia. Stosujemy do ostatniego płukania włosów.
Składniki:
- 75 ml mocnego naparu z bylicy bożego drzewka,
- 75 ml wódki.
Przygotowanie:
Mocny napar mieszamy z wódką i przechowujemy w butelce. We włosy wcieramy przygotowaną wcierkę, rozcieńczoną z ciepłą wodą w stosunku: 1:1.
Bylica boże drzewko – cena, gdzie kupić
Bylica boże drzewko jako suszone ziele jest powszechnie dostępna w sprzedaży internetowej, aptekach, sklepach zielarskich oraz ze zdrową żywnością, a także w wybranych marketach. Ceny za 50 g suszu rozpoczynają się już od 2zł. Zainteresowani zakupem sadzonki bylicy bożego drzewka, mogą ją nabyć w sklepach ogrodniczych oraz przez internet za 8,99 zł.
Podsumowując, ziele bylicy bożego drzewka to świetne rozwiązanie zarówno dla osób chcących wzmocnić swoje włosy, jak i niejadków i osób mających problemy ze strony przewodu pokarmowego. Napar z tej rośliny może okazać się pomocny w przypadkach niewydolności wątroby lub w stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego. Nie zapominajmy o tym, że przed zastosowaniem bylicy bożego drzewka najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Literatura:
- Macias E., Ziolowy zawrot glowy. Bylica boze drzewko krzew leczniczy i przyprawowy. Doradca. Galicyjski Magazyn Rolniczy, 2002, 123, 40-41,
- https://ogrodyziolowe.pl, online: https://ogrodyziolowe.pl/337-drzewko-coca-cola.html,
- http://rosliny.urzadzamy.pl, online: http://rosliny.urzadzamy.pl/baza-roslin/ziola/bylica-boze-drzewko,15_1284/,
- https://zlotewlosy.7web.pl, online: https://zlotewlosy.7web.pl/index.php/2015/09/24/67/.