Zamienniki jajka w wegańskich wypiekach
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Przechodząc na dietę wegańską akceptujemy konieczność rezygnacji z produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Cele etyczne stają się wartością nadrzędną, a my decydujemy się na szukanie kompromisów, które pozostaną w zgodzie z naszym sumieniem. Nie oznacza to jednak, że od tej pory mamy żywić się wyłącznie zieleniną, a wykwintne dania i wypieki pozostają poza naszym zasięgiem… Wręcz przeciwnie – wystarczy bowiem dokonać kilku modyfikacji, by niewegański przepis zamienić w ucztę dla roślinożercy!
O ile większość osób na diecie wegańskiej nie ma problemu z przygotowaniem bezmięsnych posiłków i bez trudu omija składniki pochodzenia zwierzęcego, problem może pojawić się podczas próby przygotowania wegańskich wypieków. I o ile nie ma większej trudności w wyborze mleka roślinnego, oleju zamiast masła czy agaru zamiast żelatyny, zostaje dylemat – czym zastąpić jajko?
Len lub nasiona Chia
Najbardziej uniwersalne zamienniki jajka. Doskonale sprawdzają się w we wszystkich wypiekach, gdyż powstała żelowa konsystencja bardzo dobrze imituje białko jaja. Właściwie nie zmienia struktury ciasta. Po wymieszaniu z gorącą wodą warto odczekać kilka minut, by mix nabrał odpowiedniej gęstości. Len i nasiona chia nadają masie elastyczności.
Proporcje: 1jajko = 1 łyżka mielonego lnu/nasion chia + 3 łyżki wody
Banan
Kolejny sprawdzony substytut. Najlepiej wybrać bardzo dojrzałą sztukę, z której przygotowujemy puree i w takiej postaci dodajemy do ciasta. Banan sprawia, że ciasto stanie się wilgotniejsze i słodsze, musimy więc pamiętać o zredukowaniu ilości użytego cukru, jeśli nie lubimy zbyt słodkich wypieków. Wpłynie również na gęstość ciasta.
Proporcje: 1 jajko = ½ banana (rozgniecionego na puree)
Mus jabłkowy
Mniej znany, a warty wypróbowania zamiennik. Podobnie jak puree z banana, nadaje masie gęstości i słodyczy oraz spaja wypiek podczas pieczenia. Mus powinien być gładki, bez kawałków owoców, dokładnie przetarty. Jeśli robimy go bezpośrednio przed dodaniem do masy, należy go wystudzić. Jeżeli wybieramy gotowy mus jabłkowy, warto sprawdzić, czy był dodatkowo słodzony – jeśli tak, lepiej będzie zmniejszyć ilość cukru dodanego do ciasta.
Proporcje: 1 jajko = ¼ szklanki musu jabłkowego
Awokado
Ten składnik rzadko używa się jako zamiennik jajka i tylko doświadczeni wegańscy kucharze zdają się być na tyle odważni i doświadczeni, by podjąć się tej próby. Mimo to, warto dać szansę niedocenionej smaczliwce i spróbować jej sił w wegańskim cieście. Z pewnością nada mu delikatności, kremowej konsystencji i interesującego posmaku. Zaciekawieni? Wypróbujcie! Koniecznie użyjcie bardzo dojrzałego awokado, które z łatwością uda Wam się przerobić na jednolity mus.
Proporcje: 1 jajko = 1 bardzo dojrzałe awokado (zmiażdżone na puree)
Dynia
Jeśli nie mamy pod ręką awokado ani bananów, a sezon jesienny akurat w pełni, warto postawić na poczciwą, uniwersalną dynię. Puree z niej przygotowane może być całkiem dobrym zamiennikiem jajka. Wpłynie na strukturę masy podobnie jak banan i awokado, nadając mu pożądanej wilgotności. Należy jednak uważać, by mus nie był zbyt wodnisty – w przeciwnym razie konieczne może być dodanie dodatkowej ilości mąki. Moim zdaniem najlepsza odmiana dyni to Hokkaido o intensywnie pomarańczowej barwie i gęstym miąższu.
Proporcje: 1 jajko = ½ szklanki puree z dyni
Mąka
Najlepiej ziemniaczana, sojowa, kukurydziana lub owsiana. Zmieszana z paroma łyżkami ciepłej wody genialnie sprawdzi się szczególnie w biszkoptach i naleśnikach. Woda użyta do mixu powinna być ciepła, by jak najdokładniej rozmieszać mąkę. Uważaj na powstałe grudki! Z pewnością nie będą pożądane w cieście.
Proporcje: 1 jajko = 1–2 pełne łyżki mąki + 2–3 łyżki wody
To tylko kilka propozycji zamienników jajka w wegańskich przepisach. Oprócz nich możemy też użyć odrobiny jogurtu sojowego, silken tofu a nawet masła orzechowego, które dostarcza mnóstwa cennych składników. Wszystko zależy od rodzaju wypieku, do którego chcemy dany substytut wykorzystać. Czasem wystarczy też pominąć jajko w przepisie lub zastąpić je większą ilością płynu lub mąki. Niezależnie jaki składnik wybierzemy – udowodnimy, że jajko w wypieku nie jest składnikiem niezastąpionym!
Nie jestem weganką, ale zdarzyło mi się przygotowywać potrawy dla znajomych, wśród których byli weganie. Spodobał mi się wasz przepis na „jajko” z nasion lnu. Z początku przeoczyłam fakt, że mają być mielone, i próbowałam z całymi; w końcu osiągnęłam cel, ale tylko po dodaniu wrzątku. Wyglądało ok i potrawy raczej się udały (próbowałam do ciasteczek i naleśników). Pozdrawiam!