Ser wegański – skład. Jak zrobić wegański ser?
Aktualizacja: 11 kwietnia, 2024
W ostatnich czasach diametralnie wzrosła ilość osób stosujących dietę wegańską. Początkowo większość produktów była trudno dostępna, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, jednak z czasem i wzrostem zapotrzebowania nie tylko pojawiało się coraz więcej surowców pochodzenia wyłącznie roślinnego, ale również różnorodnych przetworów z nich przygotowywanych. Jednym z takich „odkryć” jest ser wegański, który okazuje się niekiedy być zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych wyrobów z mleka.
Ser wegański
Ser wegański to zamiennik sera przygotowanego z mleka krowiego czy owczego, przeznaczony dla osób będących na diecie wegańskiej. Można nabyć go z powodzeniem w sklepie, ale równie dobrze wykonać go można w zaciszu domowym. Ich konsystencja jest przeróżna, od tej przypominającej serek wiejski, po typ parmezanu. Wykonywany jest z produktów codziennego użytku, zwłaszcza dla wegan, m.in. orzechów, migdałów czy tofu. Zaznaczyć należy, iż produkt ten nie jest przeznaczony wyłącznie dla wegan i z powodzeniem spożywany może być przez osoby żywiące się także produktami pochodzenia zwierzęcego. Stanowi on świetne źródło wartościowego białka oraz dobrych tłuszczów dla wegan.
Ser wegański – skład
Szczególną uwagę należy zwracać na skład owego produktu, by nie zawierał niezdrowych tłuszczów takich, jak chociażby olej palmowy czy kokosowy. Skutkują one zwiększonym ryzykiem rozwoju wielu chorób. Poza tym często gotowe produkty zawierają dodatek niepotrzebnych składników będących źródłem pustych kalorii, a niekiedy również szkodliwych substancji. Surowce służące do jego wyrobu są różnorodne i zależą od indywidualnych preferencji. Często przygotowywany jest z produktów codziennego użytku jak np. pestki, orzechy, mleka roślinne, czy chociażby tofu. Dodatkowo wzbogacony jest o emulgatory, m.in. lecytynę czy zagęstnik, tj. agar agar. One również mogą być „zaszczepiane” bakteriami czy kulturami serowarskimi.
Ser wegański – gdzie kupić, cena
Ser wegański dostępny jest w większości lepszych sklepów i delikatesów. Równie dobrze dostać można go w sklepach ze zdrową żywnością czy tych przeznaczonych właśnie dla ludzi na diecie roślinnej. Niestety zdarzają się produkty, których skład jest daleki od doskonałego, dlatego polecamy samodzielne jego przygotowanie. Można kupić go także w internecie. Jego koszt jest różny i waha się od 8 do 15 złotych za opakowanie 200 g. Dostępne są różne jego rodzaje m.in. ten do pizzy czy feta, a nawet „cheddar”, mozzarella czy naturalny do smarowania albo w plastrach.
Ser wegański – przepis
Przygotowanie wegańskiego sera nie jest skomplikowane i nie wymaga dużej ilości składników. Bywa niestety dość kosztowne ze względu na porzebne do niego składniki, jednak równocześnie okazuje się być o wiele zdrowszą opcją. Poniżej podam kilka przykładowych receptur służących do jego przyrządzenia.
- szklanka nerkowców,
- 3 szklanki mleka sojowego,
- 100ml suszonych płatków drożdżowych,
- 80ml oleju rzepakowego/lnianego,
- 2 łyżeczki kurkumy,
- 2 łyżeczki słodkiej papryki,
- 2 łyżeczki soli,
- Łyżeczka czosnku granulowanego,
- 30g agar agar.
Sposób przygotowania: mleko, olej, sól oraz agar agar umieścić w garnku i zagotować. Całość należy ciągle mieszać. W blenderze zmielić orzechy, płatki i przyprawy. Masę z garnka dodać do mieszanki orzechowej i miksować ok. 2–3 minuty. Foremkę keksówkę wyłożyć folią spożywczą i wylać masę. Gotowy ser umieścić w lodówce i pozostawić na co najmniej 2 godziny.
- 1 serek tofu,
- 3 łyżki oleju lnianego/z pestek dyni,
- ½ cebuli,
- sól, pieprz, zioła (wg. preferencji).
Sposób przygotowania: cebulę poszatkować, dodać do serka razem z przyprawami oraz olejem i wymieszać dokładnie.
- szklanka namoczonych wcześniej migdałów,
- 2 łyżki spożywczych drożdży,
- łyżeczka czosnku granulowanego,
- ½ łyżeczki soli.
Sposób przygotowania: wszystkie składniki umieścić w blenderze i zblendować do osiągnięcia gładkiej konsystencji.
Podsumowując ser wegański to alternatywa dla sera przygotowanego z mleka zwierzęcego. Jest to skarbnica białka i zdrowych tłuszczów, dzięki wykorzystaniu produktów takich jak: tofu, migdały, orzechy. Dokonując zakupu gotowego surowca warto zwrócić uwagę na jego skład, który niestety często bywa wątpliwy. Jego samodzielne przygotowanie jest naprawdę proste i niewymagające, dlatego okazać się to może zdrowszym rozwiązaniem.
Literatura:
- Demmer E., Van Loan MD., Rivera N., et al.: “Consumption of a high-fat meal containing cheese compared with a vegan alternative lowers postprandial C-reactive protein in overweight and obese individuals with metabolic abnormalities: a randomised controlled cross-over study.”, J Nutr Sci., 2016.
- Wilbanks R.: “Real Vegan Cheese and the Artistic Critique of Biotechnology.”, Engag Sci Technol Soc., 2017.