Wegański majonez – skład. Jak zrobić wegański majonez?
Aktualizacja: 11 kwietnia, 2024
Zrezygnowanie z produktów zwierzęcych, takich jak jaja czy mleko wydaje się mocno ograniczać repertuar dań w codziennej diecie. Nie jest to jednak reguła, bowiem weganie znaleźli wiele pomysłowych sposobów na odtwarzanie smaku i konsystencji niektórych produktów, które tradycyjnie robione są właśnie z nabiału. Między innymi mowa tutaj o majonezie.
Wegański majonez
Diety roślinne zdobywają coraz większą popularność. Świat nauki stopniowo rozprawia się z kolejnymi mitami, jakie narosły wokół tego sposobu żywienia, zaś sklepy oferują coraz więcej produktów wegańskich i wegetariańskich. To bardzo ułatwia życie osobom, które postanowiły zrezygnować z produktów odzwierzęcych, bowiem dieta wegańska to nie tylko monotonne mieszanki warzyw i owoców. Dieta roślinna może być urozmaicona i smaczna, pełna inspiracji z całego świata.
Czasem do stworzenia bajecznie pysznych dań, potrzeba wegańskich zamienników typowych produktów. Jednym z nich jest właśnie wegański majonez. Przydaje się on do sosów i dressingów lub do kanapek. Bez wątpienia wzbogaca smak potraw i stanowi urozmaicenie w roślinnej diecie.
Wegański majonez – skład
Wegański majonez będzie oczywiście pozbawiony wszelkich składników, które mogłyby pochodzić od zwierząt. Nie znajdziemy w nim zatem jaj w żadnej postaci, ani żelatyny wieprzowej, tylko składniki w całości pozyskane z roślin.
Z czego więc zrobić ten majonez, skoro nie można używać jaj?
To już zależy, czy produkt ten kupujemy w sklepie, czy robimy od podstaw w domowym zaciszu. Majonezy domowe mogą być zrobione na bazie fasoli białej, mleka roślinnego lub aquafaby. To ostatnie to woda, która zostaje nam po ugotowaniu ciecierzycy albo po odsączeniu konserwowej cieciorki. Składnik bazowy łączymy z olejem roślinnym, sokiem cytrynowym lub octem, oraz przyprawami. Bardzo dobrze jest dodać do majonezu soli czarnej – Kala-namak. Dzięki niej, bez grama jajka uzyskamy specyficzny jajeczny posmak.
Majonezy sklepowe mają w swoim składzie więcej substancji dodatkowych. Wynika to między innymi z tego, że są produkowane na większą skalę i muszą dłużej zachować świeżość na sklepowej półce. W składzie takiego majonezu widnieje olej roślinny, skrobia i białka roślinne, a także guma guar, przeciwutleniacze i niekiedy barwniki naturalne.
Wegański majonez – gdzie kupić, cena
Wegańskie majonezy można dostać w sklepach z żywnością ekologiczną, a szczególnie w tych, które są nastawione na wegańskich klientów. Takie produkty można również nabyć w sklepach internetowych przy okazji większych zakupów. Jeśli chodzi o popularne markety, to w nich znalezienie wegańskiego majonezu może być trudne.
A ile zapłacimy za słoik wegańskiego majonezu? Na pewno trochę więcej niż za tradycyjny majonez na bazie jaj. Dokładna cena zależy od firmy oraz sklepu, w którym chcemy nabyć taki produkt. Zazwyczaj 250 ml wegańskiego majonezu kosztuje 10–12 zł.
Wegański majonez – przepis
W sieci jest mnóstwo przepisów na wegańską wersję majonezu. Najpopularniejsze to te, w których używa się białej fasoli lub zalewy z ciecierzycy. Jeśli majonez jest fasolowy, można użyć trochę mniej tłuszczu, dzięki czemu gotowy sos będzie mniej kaloryczny. Natomiast majonez z aquafaby można przygotować przy okazji robienia humusu lub innych potraw z ciecierzycy.
- Fasola biała konserwowa – 240 g
- Olej rzepakowy – pół szklanki
- Sól czarna – pół łyżeczki
- Ocet jabłkowy – 1–2 łyżki
- Musztarda – 1 czubata łyżeczka
Wykonanie:
Fasolę (nieodsączoną) wraz z przyprawami blendujemy na wysokich obrotach na gładką masę. Następnie, wciąż mieszając, do masy fasolowej dodajemy olej. Tak przygotowany majonez przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce.
- Zalewa po ciecierzycy – 125 ml
- Olej rzepakowy – 1 ¼ szklanki
- Sól czarna – pół łyżeczki
- Ocet jabłkowy – 1–2 łyżki
- Musztarda – 1–2 czubate łyżki
- Opcjonalnie: miód, ksylitol, lub inne słodziwo do smaku
Wykonanie:
Wszystkie składniki poza olejem blendujemy w wysokim naczyniu. Kiedy masa jest gładka i jednolita, powoli wlewamy olej, nie przerywając mieszania. Tak przygotowany majonez przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce.
Wegański majonez jest prosty w przygotowaniu. Stanowi idealną bazę do sosów i świetnie nadaje się do kanapek. Skorzystać z tego wynalazku mogą nie tylko zdeklarowani weganie, ale i alergicy, którzy nie mogą jeść kurzych jaj.
Literatura:
- http://iwonagotuje.blogspot.com/2017/01/weganski-majonez-z-aquafaby.html
- https://nicponwkuchni.pl/majonez-weganski-z-aquafaby/
- https://www.olgasmile.com/majonez-z-fasoli.html