Co to jest falafel? Falafel z ciecierzycy, bobu i soczewicy
Aktualizacja: 11 kwietnia, 2024
Regionalna kuchnia krajów arabskich wyróżnia bogactwo różnorodnych, aromatycznych przypraw korzennych, a także przygotowywanie wyśmienitych potraw na bazie z pozoru prostych produktów, które w nowej formie zaskakują swoim wyjątkowym smakiem. Charakterystyczną potrawą krajów arabskich jest falafel, który obecnie przeżywa swoje pięć minut w polskiej kuchni wegańskiej.
Falafel
Falafel to bardzo popularna potrawa krajów kuchni arabskiej, która zawitała w ostatnim czasie również w krajach europejskich. Z powodzeniem falafel można określić mianem „fastfooda” dla osób nie jadających mięsnych potraw, ponieważ stanowi on element tradycyjnego wegańskiego kebaba w picie lub tortilli. Czym więc jest falafel? Są to małe kulki lub „kotleciki” z odpowiednie przygotowanych nasion roślin strączkowych, które po nadaniu im odpowiedniego kształtu smażone są na głębokim tłuszczu. Tradycyjne falafel powinny być bardzo aromatyczne, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku.
Falafel – składniki
Falafel to kulki o niepowtarzalnym, wyraźnym i ciekawym smaku, co zawdzięczają arabskiej kulturze. W oryginalnej wersji do przygotowania arabskich kotlecików wykorzystuje się ugotowane, rozdrobnione na w miarę gładką masę nasiona ciecierzycy bądź bobu. Kluczowe i najważniejsze są odpowiednio dobrane przyprawy w dużych ilościach, które nadają kotlecikom wyraźny, niepowtarzalny smak i aromat. Do falafelu dodaje się obowiązkowo cebulę, czosnek i posiekaną natkę z pietruszki oraz rozdrobnione liście kolendry. Bardzo ważny jest również charakterystyczny dla kuchni arabskiej kmin rzymski, ponadto mielone nasiona kolendry, sól, pieprz, kardamon, cynamon i chilli. Do obtoczenia gotowych kulek można wykorzystać nasiona sezamu lub dodać je do środka ciasta. Podprażone przed dodaniem wzbogacają niepowtarzalny smak falafelu.
Falafel z soczewicy, bobu, fasoli
Tradycja kuchni arabskiej mówi, że do przygotowania falafelu bazę powinny stanowić nasiona ciecierzycy lub bobu. Przygotowując jednak wspomnianą potrawę w domu, można pokusić się o wykorzystanie również innych nasion roślin strączkowych np. soczewicy lub fasoli w różnych barwnych odmianach.
Jak zrobić falafel?
Do przygotowania domowych kotlecików falafel, które, co warto podkreślić, będą posiadały wyższą wartość odżywczą w porównaniu do kupionych na mieście, będziemy potrzebować następujące składniki:
- 2 puszki konserwowej ciecierzycy lub 220 g suchej
- 1 mała cebulka
- 1–2 małe ząbki czosnku
- ¼ pęczka kolendry
- ¼ pęczka natki pietruszki
- przyprawy po ½ łyżeczki każdej: kmin rzymski, mielone nasiona kolendry, sól, pieprz, chili, cynamon, kardamon
- 3 łyżki sezamu
- płaska łyżeczka sody oczyszczonej
- ewentualnie bułka tarta, mąka lub sezam do obtoczenia
- olej do smażenia
Sposób przygotowania: uprzednio namoczoną przez noc i ugotowaną do miękkości lub odsączoną z zalewy ciecierzycę blendujemy wraz z czosnkiem, surową cebulą, a następnie dodajemy pozostałe składniki, czyli posiekane liście kolendry i pietruszki, a także przyprawy, sodę oczyszczoną, sól i sezam. Masa powinna być mocno zbita, aby kotleciki nie rozpadały się. Miskę z masą przykrywamy ściereczką i zostawiamy na około 60 minut, aby przyprawy przegryzły się z ciecierzycą. W następnym kroku formujemy z masy małe kotleciki i obtaczamy w panierce, a następnie smażymy z obu stron na bardzo mocno rozgrzanym oleju do zarumienienia skórki. Warto po usmażeniu układać kotleciki na ręczniku papierowym celem pozbycia się nadmiaru tłuszczu. Jeśli zależy Ci na maksymalnym obniżeniu kaloryczności potrawy, z powodzeniem kotleciki możesz upiec w piekarniku bez dodatku tłuszczu w temperaturze 200 st przez ok. 5–8 minut z każdej strony. Kotlecik powinien być chrupiący z zewnątrz, natomiast miękki w środku. Falafel podajemy z plackiem tortilli, pitą i świeżymi warzywami, a także czosnkowym sosem na bazie jogurtu naturalnego. Świetnie pasuje również humus i pasta tahini.
Falafel to znakomita wegańska potrawa nie tylko dla osób, które nie spożywają mięsa. To ciekawa i warta spróbowania potrawa, która pomoże wprowadzić do diety większą ilość nasion roślin strączkowych, które bogate są w błonnik pokarmowy, białko, a także wiele składników mineralnych.