Zakażenie bakterią E. coli – objawy i leczenie

16 18 20

Zakażenie bakterią E. coli zwykle kojarzymy z brakiem higieny. Rzadko także myślimy o niej, jako potencjalnym zagrożeniu, a jak jest w rzeczywistości? Jak można się zarazić pałeczką okrężnicy i jakie są objawy zatrucia? Na te pytania postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.  

Bakteria E. coli

Gram-ujemna bakteria Escherichia coli (E. coli) czyli pałeczka okrężnicy należy do rodziny Enterobacteriaceae, stanowi bakterie względnie beztlenowe. Jest nieodzowną częścią naturalnej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. Wbrew pozorom jest bardzo pożyteczną bakterią, która działa w obrębie dolnego odcinka układu pokarmowego i bierze udział w rozkładzie pokarmu, a także produkcji witamin z grupy B i K. Jednak w pewnych, określonych warunkach, bakteria ta, staje się niebezpieczna dla naszego życia i zdrowia. Może wywołać ciężkie, ogólnoustrojowe zakażenie organizmu, a nawet prowadzić do śmierci.  

WażneE. coli jest obiektem wielu badań, chętnie wykorzystywanym organizmem w celach naukowych, a w przemyśle służy do produkcji ludzkiego hormonu – insuliny.

Bakteria E. coli – objawy

Bakteria E. coli jest częstą przyczyną infekcji dróg moczowych. Może wywoływać zakażenie pęcherza czy nerek. Niektóre szczepy tej bakterii produkują egzotoksynę (toksyny białkowe wydzielane do środowiska przez bakterie). Po spożyciu zakażonego pokarmu, bakteria wywołuje zatrucie o większym lub mniejszym nasileniu, przebiegającym z biegunkami. Najczęściej uporczywe biegunki trwają dłużej niż dwa dni. Obok tych objawów występują nudności, wymioty, bóle brzucha, ogólne osłabienie. E. coli jest jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia opon mózgowych u noworodków, a zapalenie otrzewnej wywołane E. coli może prowadzić do sepsy (zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej). Ponadto jest także częstą przyczyną szpitalnych zapaleń płuc.

Bakteria E. coli – leczenie

W leczeniu zakażenia E. coli stosuje się przede wszystkim antybiotyki: penicyliny, cefalosporyny czy tetracykliny. Jeśli dochodzi do zabiegu chirurgicznego na jelicie grubym, profilaktycznie podawane są dawki antybiotyków, w celu zapobieżenia zakażeniu. Zatrucie pokarmowe E.coli może prowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu, dlatego też należy uzupełniać płyny i elektrolity. W przypadku długotrwałych dolegliwości ze strony układu pokarmowego należy zgłosić się do lekarza.

Zakażenie bakterią E. coli – jak można się zarazić?

Często zakażenie bakterią E. coli wynika z braku higieny lub niewłaściwego jej stosowania. Przenoszona jest także z odbytu do cewki moczowej, podczas niewłaściwego podcierania. Poza tym, bakteria ta jest szeroko rozprzestrzeniona w środowisku. W glebie, czasem w wodzie, poprzez zanieczyszczenie fekaliami. Poza tym E. coli w naszym organizmie może się pojawić za pośrednictwem niemytych rąk czy zakażonego pożywienia. Cewnikowanie pacjentów w szpitalach, również sprzyja zakażeniu. Należy także pamiętać, że bakteria E. coli często mutuje, dlatego też może stanowić poważne zagrożenie dla naszego organizmu.

Bakteria E. coli jest bardzo dobrze rozprzestrzenionym mikroorganizmem w naszym środowisku. Zasiedla także nasze jelita i pełni rolę organizmu symbiotycznego. Jednak niekiedy stwarza bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Może prowadzić do poważnych zatruć, sepsy czy w konsekwencji śmierci. Dlatego też tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny i unikanie zagrożenia, jakim może stać się E. coli.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zakażenie bakterią E. coli – objawy i leczenie - 3.7/5. Oddano 1160 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.

Opinie

 • BEATA 03.07.2017, 9:31

  akurat mamy ta bakterie w wodzie.
  dlaczego w takim razie nie odcięto jej dopływu???

  Odpowiedz
 • Dawid 26.08.2017, 11:41

  Ile może potrwać zakażenie w wodzie E.coli ?
  Dlaczego nie nie odcieli wody?

  Odpowiedz
 • At 04.11.2017, 2:50

  Nasze państwo nas truje każe płacić i nie ma dobrych metod leczenia . Antybiotyki i drozdzyca po lekach…zero profilaktyki bo brak pracy czy kasy ….i co dalej??? To nam powinni płacić za życie w starych rurach i budynkach.tymczasem zdrowie jest coraz droższe a wody i baseny to siedlisko bakterii…!!!

  Odpowiedz
 • Ana 23.04.2018, 7:20

  Jak mogła się znaleźć bakteria E.coli w ramie po operacji ?

  Odpowiedz
  • Git 19.05.2019, 8:53

   Poprzez stolec. Ja mam problem bo usunięto cystę na kości ogonowej i doszło do zakażenia właśnie tą bakterią. Już mc w szpitalu

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone