elektrolity

Oceń
elektrolity - 3.0/5. Oddano 1 głosy.

Elektrolity to jony soli, które są obecne w krwi, osoczu i płynach tkankowych naszego ciała. Ich niedobory mogą grozić zaburzeniami układu nerwowego czy zaburzeniami rytmu serca. Najwięcej elektrolitów tracimy podczas intensywnego wysiłku fizycznego i w czasie zachwianej równowagi płynów w naszym organizmie. To dlatego tak ważne jest nawodnienie ciała i picie odpowiedniej ilości wody bogatej w pierwiastki takie jak wapń, potas i magnez. W artykułach poniżej macie okazje przeczytać więcej informacji o elektrolitach, ich wpływie na organizm ludzki, skutkach niedoboru. Dla sportowców szczególnie polecamy artykuł o domowych napojach izotonicznych, które świetnie przywrócą równowagę gospodarki wodnej organizmu po intensywnych ćwiczeniach.

Zaburzenia elektrolitowe. Jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Zaburzenia elektrolitowe często powiązane są z odwodnieniem, na które szczególnie narażone są niemowlęta, małe dzieci i osoby starsze, a także osoby uprawiające intensywny sport oraz opalające się, nieuzupełniające utraconych płynów. Nie należy zapominać również o występowaniu zaburzeń elektrolitowych w przebiegu wielu chorób, m.in. nerek czy wątroby, przy anoreksji i bulimii, a także na skutek schorzeń wynikających z nieprawidłowości gospodarki hormonalnej lub przewodnienia.

Zasadowica metaboliczna – objawy, leczenie

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Co to jest zasadowica metaboliczna? Czym grozi? Jak ją leczyć?

Elektrolity – nie zapomnij o ich uzupełnianiu!

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

W ciepłe dni, przy intensywnym treningu nie zapomnij o wodzie mineralnej. Odpowiednie nawodnienie organizmu uchroni Cię przed utratą niezbędnych dla organizmu elektrolitów.

Preparaty uzupełniające elektrolity

Są to specjalne płyny nawadniające, stosowane głownie w okresie biegunki lub wymiotów, kiedy organizm narażony jest na wzmożoną utratę cennych substancji.

Różnice pomiędzy napojem hipotonicznym, izotonicznym i hipertonicznym

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Podstawową funkcją napojów hipotonicznych, izotonicznych i hipertonicznych, nie jest jedynie zaspokojenie pragnienia, lecz ze względu na specyficzny skład, ich zadaniem jest szybkie uzupełnienie niedoborów elektrolitów, witamin i węglowodanów oraz pobudzenie organizmu do działania.

Młodzież uprawiająca sport a zagrożenia zdrowotne

Aneta Pietrzak ponad miesiąc temu

Aktywność fizyczna powszechnie kojarzy się ze zdrowym trybem życia. U dzieci i młodzieży, pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Odwodnienie organizmu – objawy, przyczyny, skutki i leczenie

Iwona Jędrzejczyk ponad miesiąc temu

Woda to źródło życia, jej brak może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Poznaj objawy i skutki odwodnienia.

Elektrolity przykłady

Elektrolitami, które najlepiej przewodzą prąd i są niezbędne dla organizmu człowieka są wapń, potas, sód i magnez.

Jak zrobić domowy napój izotoniczny? Niezawodny przepis!

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Dowiedz się jak zrobić przepyszny i nawadniający napój izotoniczny w domowym zaciszu.

Co to są elektrolity i jak je uzupełniać?

Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Czym są elektrolity i jak możemy je uzupełnić?

Elektrolity a biegunka

W czasie biegunki organizm jest wyjątkowo narażony na niedobory elektrolitów. Wiąże się to z utratą wody, towarzyszącą często gorączką, stanem chorobowym. Po ustąpieniu objawów warto wykonać specjalne badania, które pokażą poziom elektrolitów w organizmie.