Twarda woda – dobra dla naszego zdrowia czy też nie?
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Na rynku pojawia się coraz więcej nowych wód źródlanych, mineralnych i zdrowotnych. Producenci prześcigają się w promowaniu „najzdrowszej wody”. Na sklepowych półkach znajdziemy wody nisko-, średnio- i wysoko zmineralizowane, wzbogacane np. w magnez czy jod. Jakie powinniśmy kupować, czym kierować się chcąc wybrać wodę najlepszą dla siebie? A może wystarczy po prostu woda z kranu?
Co to jest twarda woda?
Za twardość wody odpowiada zawartość w niej jonów wapnia i magnezu w różnorakich połączeniach. Ogólnie wyróżniamy: twardość wapniową, magnezową, węglanową bądź niewęglanową (ze względu na obecność siarczków, chlorków i azotanów) w zależności od przewagi występujących w niej jonów. Gdy woda pozbawiona jest węglanów oraz wodorowęglanów twardość określa się na podstawie zasadowości ogólnej.
Znamy również inny podział twardości wody: tzw. przemijająca (usuwana w trakcie gotowania) oraz stałą (pozostająca mimo gotowania).
Ogólnie mówiąc im więcej składników mineralnych w formie jonowej zawiera woda tym jest ona twardsza.
- od 0 do 100 mg CaCO3/L – bardzo miękka woda,
- 100-200 mg CaCO3/L – miękka woda,
- 200-350mg CaCO3/L – średnio twarda woda,
- 350-550 mg CaCO3/L – twarda woda,
- powyżej 550 mg CaCO3/L – bardzo twarda woda.
Co dobrego kryje się w wodzie?
Pan Wojtaszek ekspert ds. wód mineralnych Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego w jednym z wywiadów powiedział iż
Sama woda jako taka nam niczego nie przysparza. Ona nas nawet odwodni… Rzecz w tym, że aby woda nawadniała musi się na czymś „zaczepić’. Czyli musi zawierać składniki mineralne: magnez, wapń, sód.
Wówczas mamy do czynienia z elektrolitem, niezbędnym naszym płynom ustrojowym. Natomiast woda pozbawiona wszelkich składników jest wręcz szkodliwa, bo powoduje rozrzedzenie elektrolitów w ustroju i odwodnienie.
Składniki mineralne zawarte w wodach są nam niezbędne. Picie wód naturalnych jak i wzbogacanych np. w magnez czy wapń pomaga pokryć zapotrzebowanie na te cenne składniki odżywcze w okresach wzmożonego zapotrzebowania czy też dość monotonnej diety. Nie bójmy się również sodu zawartego w wodzie, gdyż jego ilość w porównaniu np. do produktów mięsnych czy chleba nie wpłynie niekorzystnie na nasz stan zdrowia. A wręcz jest nam niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania komórek naszego organizmu.
Magnez i wapń występują naturalnie w wodzie w różnych stężeniach. W ogólnej mineralizacji wód związki wapnia zwykle dominują nad związkami magnezu.
Obecność jonów wapnia i magnezu ma znaczenie nie tylko dla naszego organizmu, ale również techniczne w przypadku wody gospodarczo-przemysłowej. Miękka woda stwarza warunki dla wystąpienia korozji np. w wodociągach, gdy natomiast woda jest nadmiernie twarda dochodzi do tworzenia osadów i zmniejszania przepustowości rur.
Jaką wodę powinniśmy pić?
Unia Europejska zaleca picie wody o mineralizacji na poziomie 7,5% zapotrzebowania na dany składnik. Wówczas możemy mówić o pozytywnym oddziaływaniu wypitej wody na organizm. Najlepiej sięgać po wodę o mineralizacji minimum 1000 mg soli mineralnych na litr. Przez co widzimy, że najlepiej sięgać po wodę twardą, gdyż to właśnie ona pozwoli nam nawodnić organizm oraz uzupełnić brakujące składniki mineralne. Prawie 60 lat temu w czasie eksperymentów w Japonii badano zależność wystąpienia chorób naczyń krwionośnych a rodzajem pitej wody. Okazało się wówczas, że większa zachorowalność obserwowana była wśród osób pijących miękką wodę.
Oczywistym wydaje się fakt, iż picie wody średnio bądź wysoko zmineralizowanej jest jak najbardziej korzystne dla naszego organizmu. Oczywiście zdarzają się wyjątki. My jako konsumenci powinniśmy czytać etykiety, kierować się rozsądkiem i umiarem. A picie twardej wody wyjdzie nam tylko na zdrowie.
Wg uczonych ze Wschodu aby długo życ należy zadbać przede wszystkim o nasze naczynia krwionośne. Na świecie jest 20 stref długowieczności. I co ciekawe, we wszystkich tych miejscach
ludzie żyją po 120-140 lat. Pytanie, co jest czynnikiem mającym wpływ na taki stan. Okazało się, że woda, która w tych miejscach jest bardzo miękka. Nie zawiera ona wapnia, który niestety jest głównym winowajcą odkładania sie w naszych naczyniach krwionośnych, tworząc twardą skorupę. Z czasem zmniejsza sie radykalnie przepływ krwi (zwężone naczynia) i konsekwencje sa wiadome. Powinno sie pić wodę miękką czyli wysoce alkaliczną …czyli odwrotnie niz autor tego artykułu proponuje.
kapilarne zjawiska na powierzchni cieczy robia woda z mozgo na dwa razy