Zjawisko osmozy i odwróconej osmozy. Filtr odwróconej osmozy
Zastanawiałaś/eś się kiedyś, czym jest woda uzyskana dzięki odwróconej osmozie? A może regularnie ją pijesz i tak naprawdę nie zdajesz sobie z tego sprawy? Ale wszystko po kolei. Czym tak naprawdę jest zjawisko osmozy i o co w tym wszystkim chodzi?
Zjawisko osmozy
Osmoza jest zjawiskiem polegającym na samorzutnym przenikaniu rozpuszczalnika z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o stężeniu większym w celu wyrównania tych stężeń. Zjawisko to występuje wtedy, gdy roztwór i rozpuszczalnik rozdziela przegroda z błony półprzepuszczalnej. Cząsteczek koloidalnych nie przepuszcza ona wcale, trudniej zaś – roztwory zawierające rozpuszczone substancje, jak cukier czy sól. Bardzo dobrze przepuszcza z kolei rozpuszczalnik – wodę, której przenikanie jest możliwe dzięki ruchowi cząsteczek. Gdy uderzą one z obu stron w błonę półprzepuszczalną, powstaje ciśnienie osmotyczne. Jest ono uzależnione od stężeń roztworów.
Odwrócona osmoza
Nazwa procesu odwróconej osmozy (RO) wzięła się nie bez powodu, gdyż przepływ rozpuszczalnika odbywa się w kierunku odwrotnym niż w przypadku osmozy naturalnej – woda przenika przez półprzepuszczalną membranę z roztworu o stężeniu większym do roztworu mniej stężonego.
Jest to jedna z najskuteczniejszych metod wykorzystywanych do uzdatniania wody. Uzyskuje się wówczas wysoki efekt oczyszczenia wody z substancji jonowych, koloidalnych, bakterii oraz wirusów. Krótko mówiąc, czyste cząsteczki wody przechodzą przez membranę, a zanieczyszczenia zostają zatrzymane na mikroporach membrany osmotycznej.
Filtr odwróconej osmozy
Filtr odwróconej osmozy to nic innego jak urządzenie wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy. Montuje się go najczęściej pod zlewem kuchennym.
Odwrócona osmoza to znakomity wybór do domowej filtracji wody. Jest wysoce rekomendowanym sposobem na uzdatnienie wody kranowej, która po oczyszczeniu tą techniką charakteryzuje się wysokim stopniem demineralizacji.
Zapewne zastanawiasz się teraz, czy woda pozbawiona minerałów jest dla naszego organizmu zdrowa. Otóż woda potocznie zwana „kranówą” zawiera praktycznie wyłącznie składniki mineralne nieorganiczne, których nasz organizm nie jest w stanie przyswoić. Człowiek potrzebuje organicznych składników mineralnych, które z łatwością są przyswajane przez organizm. Takie składniki pochodzą np. z owoców czy warzyw. Co ciekawe, woda butelkowana, szczególnie ta źródlana, to nic innego jak woda uzyskana w wyniku odwróconej osmozy. A to znaczy, że pijesz „kranówę”, która przeszła przez filtr odwróconej osmozy.
Woda, która przechodzi przez filtr odwróconej osmozy, praktycznie w 100% zostaje pozbawiona zanieczyszczeń. Każdy może sobie pozwolić na taki domowy filtr i bez obawy spożywać przefiltrowaną wodę z kranu.
Literatura:
- Biernacka E., Suchacka T., Techniki membranowe w ochronie środowiska, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2004,
- Górecka D., Milanówka H., Superczyńska E., Żylińska-Kaczmarek M., Żywienie i usługi gastronomiczne, cz. I, Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem, abFORMAT, Warszawa 2015,
- Kowal A.L. Świderska-Bróż M., Oczyszczanie wody. Podstawy teoretyczne i technologiczne, procesy i urządzenia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009,
- Totczyk G., Okoński R., Boszke L., Uzdatnianie wody podziemnej do celów kotłowych z zastosowaniem odwróconej osmoz. Inżynieria i ochrona środowiska, 2008, s. 229-236.