Woda kokosowa – właściwości lecznicze, gdzie kupić, cena. Ile pić dziennie wody kokosowej?
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Drzewo, na którym rosną kokosy zwane jest w wielu rejonach świata „drzewem życia”. Należy do rodziny roślin palmowych, a największe hodowle orzechów obrastających te drzewa prowadzona jest w Indiach, Indonezji i Filipinach. Kultywacji kokosa sprzyja całoroczne lato – średnia roczna temperatura wynosząca około 27 stopni Celsjusza i umiarkowana częstotliwość i intensywność opadów deszczu. Zazwyczaj uprawiane są w ilości 70–150 drzew na każdy hektar w zależności od ukształtowania terenu. Uprawy wymagają odpowiedniej jakości gleb, ponieważ ma ona wpływ również na jakość wody kokosowej.
Woda kokosowa
Woda obecna w kokosach jest płynnym bielmem i stanowi jeden z produktów spożywczych o najszerszym zastosowaniu produkcyjnym na świecie. Wytwarzana jest w 5-miesięcznych orzechach, a historia zastosowania odżywczego i religijnego sięga tysiącleci. Nie powinno się mylić wody kokosowej z mleczkiem kokosowym – woda w około 94% składa się z wody, natomiast mleczko w około 50% i różnią się sposobem powstawania. Poza zastosowaniem w produkcji orzeźwiających napojów, woda kokosowa wykorzystywana jest między innymi jako suplement służący do stymulacji wzrostu tkanek roślinnych.
Woda kokosowa – właściwości lecznicze
Najbardziej istotną funkcją, jaką w lecznictwie może pełnić woda kokosowa, jest funkcja elektrolityczna. 100 g produktu zawartych jest około 250 mg potasu, 100 mg sodu, a także około 25 mg wapnia i magnezu. W społeczeństwach o złych nawykach żywieniowych właściwość ta może sprzyjać leczeniu nadciśnienia, a w krajach uboższych i o gorącym klimacie sprzyjają utrzymaniu prawidłowego nawodnienia organizmu ludzi, często borykających się ze skutkami odwodnienia.
Zastosowanie wody kokosowej sprzyja detoksykacji w przypadku delikatnych zatruć pokarmowych metalami ciężkimi, a także uwalnianiu do krwioobiegu substancji czynnych niektórych leków. Efekt ten związany jest właśnie z funkcją elektrolityczną kokosowego napoju.
Kolejne właściwości – może nie lecznicze, ale prozdrowotne – woda kokosowa zawdzięcza obecności fitohormonów, które regulują wzrost rośliny i jej procesy rozwojowe. Woda kokosowa zawiera takie związki jak aksyny, różne cytokininy, gibberelliny oraz kwas abscysynowy. Wykazano, że niektóre z tych związków chemicznych odgrywają rolę w spowalnianiu procesów starzenia w ludzkich hodowlach komórkowych, oraz że w warunkach laboratoryjnych działają przeciwnowotworowo oraz przeciwzakrzepowo.
Woda kokosowa – gdzie kupić, cena
Woda kokosowa dostępna jest już w wielu sklepach w całej Polsce. Poza zakupami stacjonarnymi, nabyć ją można drogą internetową – wiele sklepów oferuje zakupy online z dostawą do domu. W zależności od sklepu, firmy, jak i jakości produktu ceny wahają się w granicach od 8,80 zł / L do nawet 16 zł / L.
Woda kokosowa – ile pić dziennie?
Nie da się niestety podać jednolitych zaleceń, co do ilości spożywanej wody kokosowej dziennie, które byłyby odpowiednie dla każdego. Jednym z istotniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę rozważając włączenie wody kokosowej do diety, jest podaż elektrolitów. Pamiętać należy, że nadmiar nawet zazwyczaj dobroczynnych dla zdrowia substancji może mieć nieprzyjemne skutki.
Woda kokosowa może sprzyjać osobom, które spożywają nadmierną ilość soli w ciągu dnia – woda ta zawiera prawie 3 razy więcej potasu niż sodu, zatem może wspierać równowagę elektrolitową w warunkach nadmiaru tego drugiego. Ilość dopuszczalnej do wypicia wody kokosowej dziennie zależy od wieku, stanu zdrowia, masy ciała, a przede wszystkim od poziomu aktywności fizycznej i warunków klimatycznych.
Woda kokosowa – kiedyś dostępna tylko w krajach tropikalnych i subtropikalnych – dziś powszechnie występuje na półkach sklepowych w krajach o zupełnie odmiennym klimacie. Płynne bielmo orzecha kokosowego i jego skład chemiczny może pełnić pewne funkcje prozdrowotne i z pewnością stanowić źródło elektrolitów. Warto włączy do diety od czasu do czasu wodę kokosową – choćby ze względów smakowych i właściwości orzeźwiających.
Literatura:
[1] DebMandal M., Mandal S.: Coconut (Cocos nucifera L.: Arecaceae): in health promotion and disease prevention. Asian Pac J Trop Med. 2011 Mar;4(3):241-7.[2] Yong J.W., Ge L., Ng Y.F., Tan S.N.: The chemical composition and biological properties of coconut (Cocos nucifera L.) water. Molecules. 2009 Dec 9;14(12):5144-64.