Woda źródlana czy mineralna? Woda źródlana dla niemowląt
Aktualizacja: 2 stycznia, 2025
Woda, czyli naturalny płyn potrzebny do życia człowiekowi. Nie zawiera kalorii ani cukru, za to może być bogata w składniki mineralne. Wiele osób dzieli wodę butelkowaną jedynie na gazowaną lub bez gazu. W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Wody różnią się pod względem pochodzenia i zawartości. Niektóre z nich są oznaczone jako źródlane, a inne jako mineralne. Jaka jest więc między nimi różnica?
Woda źródlana
Woda źródlana uważana jest za jeden z najlepszych rodzajów wody do nawodnienia organizmu. Pobierana jest bezpośrednio ze źródła naturalnego. Z płytszych warstw podziemnych musi spełniać określone normy higieniczne. Zawiera mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze. Nadaje się do codziennego spożywania, w tym dla dzieci i osób starszych. Należą do nich m.in. Kropla Beskidu, Żywiec Zdrój czy Nestle Aquarel.
Woda mineralna
Główną cechą naturalnej wody mineralnej jest to, że musi zawierać co najmniej 1000 mg składników mineralnych w litrze. Pozyskiwana jest z odwiertów głębinowych. Charakteryzuje się stałym poziomem i względnymi proporcjami minerałów i pierwiastków śladowych w punkcie wyjścia, dlatego też niektóre marki wody mineralnej mogą smakować nieco inaczej, gdyż mają różną mieszankę składników z ich unikalnego źródła. Warto wybierać wody bogate w wapń i magnez. Są to pierwiastki potrzebne m.in. dla sprawnego funkcjonowania układu krążenia, a brakuje ich w diecie większości Polaków. Do wód mineralnych należą m.in. Muszynianka i Staropolanka.
Woda źródlana czy mineralna?
Jak wcześniej wspomniano podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami wody jest zawartość składników mineralnych. Nie można jednak jednoznacznie określić, która woda jest najlepsza do picia. Zarówno wody wysokozmineralizowane, jak i niskozmineralizowane mają swoje zalety. Woda źródlana sprawdzi się do parzenia kawy, herbat i przygotowywania potraw oraz do codziennego spożycia zarówno przez osoby starsze, jak i dzieci. Może być spożywana przez każdego, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Wodę mineralną natomiast powinno się wybierać m.in. przy wysokiej aktywności fizycznej, przebywając w wysokich temperaturach lub jeśli potrzebujemy uzupełnić dietę o magnez i wapń.
Woda źródlana dla niemowląt
U niemowląt zapotrzebowanie na wodę w przeliczeniu na kilogram masy ciała jest aż czterokrotnie większe niż u osób dorosłych. Dzienne wynosi 10–15% jego masy ciała, podczas gdy u dorosłego 2–4 proc. Dziecko karmione tylko piersią nie potrzebuje dodatkowo wody, potrzeba ta pojawia się, kiedy zaczynamy wprowadzać stałe pokarmy. Dla niemowląt poleca się wody źródlane o niskiej zawartości minerałów, ze względu na niepełny rozwój organów (szczególnie nerek).
Na wybór odpowiedniej wody powinien wpływać stan zdrowia, wiek, częstotliwość aktywności fizycznej i klimat. Należy jednak pamiętać, iż bez względu na to jaki rodzaj wody wybierzemy trzeba dbać o to, by jej odpowiednie ilości znalazły się w codziennej diecie.
Literatura:
- Pomeranz A, Dolfin T, Korzets Z, Eliakim A, Wolach B. Increased sodium concentrations in drinking water increase blood pressure in neonates. J Hypertens. 2002 Feb;20(2):203-7.
- Rudzka-Kantoch Z, Weker H. Water in children’s diet. Med Wieku Rozwoj. 2000;4(3 Suppl 1):109-15.