Dziurawiec – niezawodne zioło na depresję
Aktualizacja: 15 lipca, 2020
Zioła dziurawca są dobrze znane w medycynie naturalnej. Dziurawiec jest jedną z najbardziej popularnych roślin leczniczych. Jego działanie przeciwdepresyjne zostało udowodnione przez liczne badania przez co roślina ta cieszy się także dziś ogromnym zainteresowaniem.
Dziurawiec
Dziurawiec zwyczajny występuje głównie w Europie, Afryce Północnej oraz Azji Zachodniej. W Polsce można ją znaleźć na łąkach, w lasach, a nawet przy drogach. Kwiaty dziurawca są koloru jaskrawożółtego. Jego liście pokryte są licznymi dziurkami, od których pochodzi nazwa rośliny. Wcześniej nazywany był ziołem świętego Jana, ponieważ kwitnie on w okolicach 24 czerwca, czyli w dniu świętego Jana Chrzciciela.
Dziurawiec – właściwości
Najwięcej substancji aktywnych posiadają kwiaty dziurawca, które zazwyczaj się suszy. Wśród nich możemy znaleźć:
- hiperycyna (czerwony barwnik) jest flawonoidem, wykazuje działanie moczopędne,
- hiperozyd, rutyna i kwercetyna uszczelniają naczynia włosowate,
- garbniki działają przeciwbiegunkowo i bakteriostatycznie,
- hiperforyna posiada właściwości antybiotyczne.
Ponadto w dziurawcu możemy znaleźć liczne olejki eteryczne, żywice, kwasy organiczne, pektyny, sole mineralne, cukry oraz witaminy A i C.
Ziele dziurawca świetnie sprawdza się przede wszystkim w łagodzeniu stanów depresyjnych oraz w bezsenności. Wykazuje on działanie rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych spowodowane zawartością flawonoidów. Dzięki temu stosuje się go także w leczeniu chorób układu pokarmowego, przede wszystkim w zaburzeniach trawienia oraz w chorobach wątroby. Dziurawiec posiada również działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Wyciągi z dziurawca posiadają właściwości dezynfekcyjne i przeciwzapalne, dlatego mogą być również stosowane zewnętrznie na rany, oparzenia czy do płukania gardła.
Ziele świętego Jana wchodzi w liczne reakcje z innymi lekami wywołując wiele niepożądanych skutków. Kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne powinny unikać dziurawca, ponieważ może on obniżyć skuteczność leków. Najlepiej sprawdza się zatem w monoterpii.
Do innych negatywnych właściwości dziurawca należy obniżenie absorpcji żelaza. Z tego powodu unikać powinny je osoby cierpiące na anemię. Roślina ta wykazuje również działanie fotosensybilizujące, co oznacza, że zwiększa ona wrażliwość skóry na słońce. Niezalecany jest dla osób o jasnej karnacji, skłonnej do poparzeń słonecznych.
Dziurawiec z powodu swoich licznych właściwości leczniczych stosowany jest przede wszystkim w postaci naparów oraz odwarów. W aptekach dostępne są także tabletki z dziurawca. Można znaleźć go również w licznych mieszankach ziołowych do picia.
Dziurawiec na depresję
Działanie uspokajające dziurawca zostało potwierdzone przez niemieckich naukowców, którzy w latach 1983–1994 przeprowadzili eksperyment z udziałem pacjentów z rozpoznaną łagodną lub umiarkowaną depresją. Podanie ziół z dziurawca przyniosło zakładane przez badaczy efekty. Preparaty z tej rośliny najczęściej stosowane są w stanach niepokoju, wyczerpania nerwowego oraz w zaburzeniach równowagi nerwowej, a także w zaburzeniach psychowegetatywnych i stanach depresyjnych.
Dziurawiec swoje właściwości uspokajające zawdzięcza przede wszystkim hiperycynie. Substancja ta hamuje rozkład serotoniny, której niedostateczna ilość w organizmie może dawać objawy lęku, złego nastroju oraz przygnębienia. Niestety w leczeniu depresji nie należy podawać herbatek z dziurawca, ponieważ hiperycyna nie jest rozpuszczalna w wodzie. Najlepiej w tym wypadku stosować kapsułki z dziurawcem, które są dostępne w aptekach.
Preparaty z dziurawca są sprzedawane bez recepty jako parafarmaceutyki, co również przyczyniło się do ich dużej popularności. Niestety bardzo często są one stosowane bez kontroli lekarza, co może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, szczególnie w przypadku przyjmowania innych leków. Skuteczność stosowania preparatów z dziurawca wciąż podlega dyskusji.
Dziurawiec zwyczajny bez wątpienia posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim zmniejsza on objawy łagodnej formy depresji oraz pomaga przy lekkiej bezsenności, a także migrenie. Ma również działanie żółciopędne, żółciotwórcze, pobudzające trawienie, przeciwzapalne i dezynfekcyjne. Podczas stosowania dziurawca należy jednak unikać światła słonecznego, ponieważ zwiększa on wrażliwość skóry na słońce. Nie należy również spożywać preparatów z dziurawca podczas stosowania innych leków przeciwdepresyjnych, ponieważ może powodować to potencjalnie śmiertelny zespół serotoninowy.
Dowiedz się więcej na temat dziurawca zwyczajnego!
Literatura:
- Baj T., Bezpieczeństwo stosowania dziurawca. Panacea, 2010, 2 : s. 8-10.
- Cybula M., Wszelaki M., Wszelaki N., Dziurawiec, roślina nie(d)oceniona?. Postępy Fitoterapii, 2005, 1-2.
- Gałuszko M., Cubała W.J., Rola dziurawca w leczeniu depresji. Psychiatria, 2005, 2(2) : s. 93-96.
- Schrader E., Equivalence of St John’s wort extract and fluoxetine: a randomized, controlled study in mild-moderate depression. Int. Clin. Psychopharmacol, 2000, 15 : s. 61-68.
- Linde K., Ramirez G., Murlow C.D., Palus A., Weidenhammer W., Melchart D. St John’s wort for depression-an overview and metaanalisys of randomised clinical trials. BMJ 1996, s. 253-258.
- http://www.czytelniamedyczna.pl/szukaj.html?start=0&szukane1=dziurawiec#