Niepłodność ‑ objawy, przyczyny i metody leczenia powszechnego problemu kobiet
Aktualizacja: 27 czerwca, 2017
Płodność kobiet zmniejsza się wraz z wiekiem, nie należy czekać z planowaniem dziecka zbyt długo, gdyż może się okazać, że zajście w ciążę w pewnym wieku będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Oprócz wieku jest wiele innych czynników wpływających na płodność. Powszechnym problemem, uniemożliwiającym posiadanie potomstwa, są zaburzenia hormonalne.
Pierwszym krokiem do wyleczenia niepłodności jest poznanie jej przyczyn. Po przeprowadzeniu szeregu badań lekarz diagnozuje przyczynę i wprowadza odpowiednie leczenie. Niepłodność nie jest wyrokiem – można z nią walczyć!
Objawy niepłodności u kobiet
Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić, są nieregularne miesiączki i silne bóle w trakcie trwania menstruacji. Nieregularne cykle miesiączkowe mogą świadczyć o problemie z płodnością. Oznaczać to może nieprawidłową owulację lub jej brak.
Często występujący podczas menstruacji ból nie jest wyrazem choroby czy nieprawidłowości. Jednak kiedy się nasila i nie pozwala na normalne funkcjonowanie, należy zgłosić się do ginekologa, gdyż może być to początek problemów z płodnością. Innym typem bólu, który powinien zaniepokoić, jest ból w trakcie stosunku płciowego, któremu towarzyszyć mogą inne dolegliwości. Tego typu ból może świadczyć o infekcji (zakażeniu pochwy, jajników czy jajowodów), zaburzeniach hormonalnych, a także endometriozie (rozrost tkanki wyścielającej macicę). Nasilające i budzące niepokój dolegliwości bóle powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.
Innym objawem świadczącym o nieprawidłowościach są upławy – zmiany charakteru wydzieliny pochwowej, jej konsystencji, koloru, zapachu czy ilości. Zaburzenia takie mogą świadczyć o poważnych infekcjach dróg rodnych, które przenosić się mogą drogą płciową i wymagają leczenia nie tylko kobiety, ale i jej partnera.
Przyczyny niepłodności kobiet
Powodem problemów z płodnością u kobiet może być zaburzony proces owulacji – nieprawidłowy wzrost i pękanie pęcherzyka czy problem z uwalnianiem komórki jajowej w trakcie owulacji. Kolejną przyczyną trudności z zajściem w ciążę może być endometrioza – choroba, która charakteryzuje się pojawieniem wyścielającej wnętrze macicy błony śluzowej w różnych nietypowych miejscach w organizmie. Zaburzenie wydzielania prolaktyny – hiperprolaktynemia (nadmierne wydzielanie prolaktyny) może przyczynić się do niepłodności poprzez zaniknięcie miesiączki. Także nieodpowiednie leczenie schorzeń tarczycy, jak jej niedoczynność, może prowadzić do zaburzeń płodności.
Bardzo poważną chorobą utrudniającą zajście w ciąże jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Przejawia się występowaniem licznych, drobnych torbieli na jajnikach, zwiększeniem ilości męskich hormonów płciowych i masy ciała, a także, co jest bezpośrednią przyczyną niepłodności, brakiem owulacji.
Wady wrodzone dotyczące budowy narządów płciowych mogą przyczynić się do problemów z płodnością. Także przejście poważnych operacji ginekologicznych może mieć wpływ na późniejsze problemy z posiadaniem potomstwa. Dużą rolę odgrywają schorzenia przenoszone drogą płciową, otyłość oraz stosowanie niektórych leków.
Niepłodność kobiet – leczenie
Leczenie niepłodności należy zawsze zacząć od specjalistycznych badań, które wykażą przyczynę zaburzeń. Bada się m.in. czy kobieta prawidłowo produkuje komórki jajowe, poziom hormonów płciowych we krwi i przeprowadza badanie usg narządów rodnych. W zależności od stwierdzonej przyczyny, lekarz może przepisać kurację hormonalną, zastosować leki zwalczające infekcję lub w ostateczności zlecić zabieg operacyjny.
Niepłodność wśród kobiet jest bardzo powszechnym problemem. Najważniejsze jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i odpowiednie leczenie, mające na celu zlikwidowanie zaburzeń. Po przejściu odpowiedniej terapii, kobieta ma dużą szansę na posiadanie upragnionego dziecka.