Sukraloza – właściwości, skutki uboczne i zastosowanie
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Osoby chcące utrzymać zdrową, ładną sylwetkę są świadome tego, iż długotrwały, wysoki poziom cukru we krwi jest zjawiskiem niekorzystnym. Osoby z cukrzycą są tym bardziej wyczulone na obecność cukrów prostych w diecie. Wzrastająca świadomość zdrowotna w społeczeństwie objawia się zwiększonym zapotrzebowaniem na produkty bez cukru oraz o obniżonej zawartości kalorii. Producenci żywności wychodzą naprzeciw wymaganiom konsumentów, wytwarzając i dodając do produktów żywnościowych nowe odmiany słodkich substancji o mniejszej kaloryczności, czyli słodzików.
Istnieje wiele kontrowersji wokół tej grupy, biorąc również pod uwagę sztuczki producentów, które mają przekonać nas o atrakcyjności tych produktów. Konsumenci nie są w pełni przekonani co do pozytywnego oddziaływania tych substancji na dietę, równocześnie nie mając pewności, iż wykorzystywanie słodzików nie odbije się negatywnie na ich stanie zdrowia. Jednym ze stosunkowo nowych słodzików jest sukraloza, pochodna sacharozy, różniąca się od niej dodatkowymi atomami chloru.
Sukraloza
Tak jak wspomniałem, różnica pomiędzy najprostszym słodzikiem – sacharozą, a syntetyczną sukralozą wynika z zamiany w tej drugiej trzech grup hydroksylowych (OH) na trzy atomy chloru. Różnica ta może wydawać się niewielka, jednak znacząco wpływa na działanie, metabolizowanie oraz skutki spożywania tej substancji.
Sukraloza, została uzyskana w 1976 roku na Uniwersytecie Londyńskim. Poszukiwano słodzika do cukierków, który będzie odporny na działanie wysokiej temperatury. W ten sposób uzyskano substancję cechującą się znacznie większą słodkością, przy większej stabilności w środowisku kwaśnym i obróbkę termiczną.
Sukraloza – właściwości
Główną pozytywną cechą sukralozy są jej kilkusetkrotnie większe zdolności słodzące. Sukraloza potrafi być aż 600 razy słodsza od cukru, jednak porównanie tych wartości jest rzeczą problematyczną. Kolejny aspekt to nie metabolizowanie sukralozy przez organizm człowieka w całości, a jedynie w kilkunastu procentach. W przeciwieństwie do sacharozy, rozkładanej w naszym przewodzie pokarmowym do glukozy i fruktozy, jej nowszy, syntetyczny odpowiednik sam w sobie nie jest szkodliwy, jednak rozkłada się do niebezpiecznych związków: chloroglukozy i chlorofruktozy, a dokładniej do 1,6-dichloro-1,6-deoksy-beta-D-fruktofuranozydo-4-chloro-4-deoksy-alfa-D-galaktopiranozydenu, zaliczanego do chlorowanego węglowodanu. Inne znane substancje z tej grupy to na przykład: polichlorowane bifenyle (PCBs), chlorowane węglowodory aromatyczne takie jak DDT. Substancje te uznawane są za wysoce rakotwórcze, dlatego też Unia Europejska nałożyła ograniczania na ich stosowanie w żywności, szczególnie w wędlinach wędzonych w naturalny sposób z wykorzystaniem wędzarni a nie ekstraktu dymu wędzarniczego.
Sukraloza – skutki uboczne
Sukraloza jest wciąż tematem badań i sporów. Istnieje wiele doniesień zgodnie mówiących o braku zdrowotnych przeciwwskazań stosowania tego słodzika. Warto jednak mieć na uwadze źródła tych publikacji, mające często związek z producentami słodzików lub nawet przez nie sponsorowane! W takim przypadku nie trudno mieć wątpliwości co do braku stronniczego podejścia do wyników badań.
Pomimo tego, słodzik ten został dopuszczony do stosowania w wielu krajach na świecie, w tym również w Unii Europejskiej. Jako dodatek do żywności możemy znaleźć go pod oznaczeniem E955, natomiast sprzedawany jest jako słodzik o nazwie Splenda.
Niektóre pytania dotyczące bezpieczeństwa sukralozy, które pojawiły się po dostarczeniu dowodów do FDA, pozostały bez odpowiedzi. Badania te zawierają niepokojące odkrycia dotyczące zwierząt, które wystawione na wysokie dawki sukralozy doświadczały:
- kurczenia się grasicy i śledziony,
- powiększenia wątroby i nerek,
- zahamowaniu wzrostu dojrzałych osobników i noworodków.
Oprócz tego uznano również za niewystarczające badania, które śledziły bardzo specyficzne 'anty-produkcyjne’ skutki działania sukralozy i jej produktów rozpadu, szczególnie w odniesieniu do produkcji spermy. Jest to niepokojąc ze względu na fakt, że inne 'chlorocukry’ takie jak 6-chloroglukoza, są w fazie badań jako środki powstrzymujące produkcję spermy.
Sukraloza – zastosowanie
Poprzez większą odporność na czynniki środowiskowe może być wykorzystywana szerzej niż większość słodzików w wyrobach poddawanych wysokiej temperaturze (ciasta, wypieki) oraz posiadających bardziej kwaśny odczynnik. Może być również dodawana do napojów i soków.
Jak widać słodziki są bardzo burzliwą kwestią, w której dużą rolę odgrywa nie tylko zdrowie konsumentów, ale również ich pieniądze. Nieświadomy konsument kupi produkt dopuszczony do sprzedaży, nawet jeżeli nie jest potwierdzony brak szkodliwości substancji wchodzących w jego skład. Osobiście zalecałbym wysoką ostrożność w temacie słodzików. Temat ten dobrze zobrazowała sytuacja aspartamu, uznawanego do niedawna za nieszkodliwy, dziś mający miano czynnika rozwoju nowotworów.
Literatura:
- Sucralose Causes Cancer Concern. Petra Rattue. Medical News Today. [online] http://www.medicalnewstoday.com/articles/244603.php
- Splenda alters gut microflora and increases intestinal p-glycoprotein and cytochrome p-450 in male rats.Abou-Donia MB, El-Masry EM, Abdel-Rahman AA, McLendon RE, Schiffman SS. J Toxicol Environ Health A. 2008;71(21):1415-29. [online]
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18800291?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum - Acute and subchronic toxicity of sucralose. McNeil Specialty Products Company, 501 George St, New Brunswick, NJ 08903, USA. Food Chem Toxicol. 2000;38 Suppl 2:S53-69. [online] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10882818?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
- Rodero, A.B., et al. „Toxicity of Sucralose in Humans: A Review”. International Journal of Morphology 27(1):239-244, 2009.
- Life-Span Exposure to Low Doses of Aspartame Beginning during Prenatal Life Increases Cancer Effects in Rats. Morando Soffritti, Fiorella Belpoggi, Eva Tibaldi, Davide Degli Esposti and Michelina Lauriola. Environmental Health Perspectives. Vol. 115, No. 9 (Sep., 2007), pp. 1293-1297 [online] http://www.jstor.org/stable/4626891?seq=1#page_scan_tab_contents
- James Huff; Ladou Ladou. Aspartame Bioassay Findings Portend Human Cancer Hazards..Volume 13, Issue 4 (01 October 2007), pp. 446-448 [online] http://www.maneyonline.com/doi/abs/10.1179/oeh.2007.13.4.446
Olej „państwo” ,bo bandycki twór obecnie. SAM ZADBAJ O SIEBIE. Hipokrates miał rzec: jeżeli nie jesteś lekarzem sam dla siebie to jesteś Głupcem!!!!!!
Zapomnieliście tylko dodać że rozpad sukralozy na substancje rakotwórcze następuje w temperaturze minimum 120stopni C. To nieco zmienia postać rzeczy i reklama stewii nie jest już tak przekonująca. Prawdą jest jednak że każdy słodzik w nadmiarze szkodzi. Zmienia skład flory bakteryjnej, powoduje niestrawność i wzdęcia. Stewia też. Najgorsze jest przekonanie że np napoje słodzone słodzikami można pić bez ograniczeń. Nie, pić należy wodę. Niegazowaną.
Wszelkie tego typu wynalazki jak sukraloza, powinny byc ZAKAZANE a lamanie tego prawa powinno byc oblozone srogimi karami.Tu chodzi o nasze ZDROWIE i zycie. Z drugiej strony mamy ewidentnych oszustow, ktorzy dla zysku nie cofna sie przed najwieksza podloscia.Zamiast cukru, ktory wiadomo ze jest szkodliwy w nadmiarze, stosuje jeszcze wieksze trucizny typu aspartam czy sukraloza a wciskaja nam swoje klamstwa ze no, to teraz macie zdrowe napoje-bez cukru.Aspartam znajduje sie we wszystkich”zdrowych „wersjach napojow typu „zero”, „light”.Kto nas przed tym wszystkim obroni??? GDZIE do jasnej cholery jest panstwo ???!!!
Dokładnie jak piszesz. Kto chce wyprzeć fakty niech dalej wypiera.
Uważam, że w ty m artykule zostały podane puste argumenty tzn. nie są one niczym poparte (wyniki badań).
Przeciesz napisali wystarczajaco , ze sukraloza rozklada sie do niebezpiecznych związków: chloroglukozy i chlorofruktozy, a dokładniej do 1,6-dichloro-1,6-deoksy-beta-D-fruktofuranozydo-4-chloro-4-deoksy-alfa-D-galaktopiranozydenu, zaliczanego do chlorowanego weglowodanu jakich wiecej Ci tu badan potrzeba ?
Nie masz pojęcia co to są badania naukowe i linki do nich? Jeśli zdanie „napisałam ze” są dla ciebie linkiem do badań naukowych to serio artykuł stawiasz w złym świetle. Badania to badania. Nawet jeśli masz racje to tym bardziej jesteś w stanie wskazać badania które wykazały to co mówisz. Inaczej to co piszesz jest po prostu kolejnym nic nie wartym artykułem w internecie. Wiesz ile tutaj jest wpisów o tym ze ziemia jest płaska, prawoskrętna witamina c leczy raka albo 5g wypala mózg? Czym twój się różni od tamtych skoro nie umiesz podać badań które to potwierdzają?
A co teraz jest bezpieczne? Ludzie żrą chemię i konserwanty non-stop więc i żyją dłużej nic pokolenia poprzedne. Wybór należy do Ciebie lecz niestety pytanie: co jest zdrowe i ekologiczne, naturalne bez chemii oprysków itd itp (niepotrzebne skreślić). Powodzenia dla firm liczy sie maksymalny zysk a nie zdrowie ludzi.
Już nie wiem boje się. Kupilam szampana dla dzieci a badania mowia mówią nie toksyczna a niektórzy ze tak. Już nic nie wiem. Napiszcie tak lub nie
Ludzie, nie dajmy się zwariować! Wierzę, ze sukraloza (lub inne tego typu zwiazki”) może być szkodliwa, i chyba wszyscy jesteśmy przedmiotem jednego wielkiego eksperymentu co szkodzi,a co nie… ale nie dotyczy to wypicia jednego szampana raz na parę miesiecy ! Jeśli produkty tego typu są niebezpieczne, to przy długotrwałym, systematycznym spożywaniu, a nie od szklanki szampana raz na rok na urodzinach dziecka… Bo idąc tym tokiem myslenia nie można wyjść z domu – słonce szkodzi ! 😉
Jutro oranżadę, później cole, następnie fante i tak dalej. Właśnie o to chodzi że to nie jest sporadyczne przyjmowanie trucizn ale codzienne pod różnymi postaciami.