Cukier biały kontra brązowy. Zobaczmy, który jest zdrowszy i ma bogatszy skład
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Niektórzy nawet nie wiedzą jak wiele rodzajów cukru jest dostępnych na polskim rynku. Na półkach sklepowych możemy znaleźć różne odmiany cukru: brązowy czy biały, trzcinowy i buraczany, ale który najlepiej wybrać?
Cukier biały
Cukier biały jest najpopularniejszy i najczęściej używany. Poddany jest procesowi rafinacji, czyli oczyszczania w wyniku czego jego skład zredukowany jest niemalże do samej sacharozy.
W Polsce głównym surowcem do produkcji cukru jest burak cukrowy. Jednak bez względu na jego źródło proces produkcji jest podobny.
Cukier brązowy
Wśród cukru brązowego możemy wyliczyć różne jego rodzaje, które zależą od sposobu produkcji i jego źródła:
- cukier brązowy rafinowany, trzcinowy lub buraczany
- cukier brązowy, nierafinowany, trzcinowy lub buraczany
Proces rafinacji pozbawia cukier wszystkich składników mineralnych jakie zawarte są w burakach czy trzcinie cukrowej.
Produkcja rafinowanego cukru brązowego jest taka sama jak białego jednak w końcowym etapie dodaje się do niego melasę, która nadaje brązowy kolor. Jak się okazuje nie każdy brązowy cukier jest zdrowszy od cukru białego. W przypadku rafinowanego cukru nie ma różnicy dla naszego zdrowia, który z nich wybierzemy. Nie dajmy się zwieść producentom. Nawet, jeśli na opakowaniu napisane jest “cukier trzcinowy” nie oznacza to, że będzie on lepszy od cukru białego.
Istnieje również brązowy cukier nierafinowany, który nie został poddany procesowi oczyszczania. Jego kolor jest naturalny. Zawiera on składniki mineralne takie jak żelazo, magnez, wapń czy potas.
To, który cukier wybrać?
Najlepiej wybrać cukier nierafinowany. Warto przeczytać etykietę produktu, na której producent jest zobowiązany zaznaczyć, czy cukier został poddany procesowi rafinacji czy też nie.
Cukier brązowy nierafinowany jest lepszym wyborem. Zawiera oprócz sacharozy, cenne składniki mineralne, jednak musimy liczyć się z jego wyższą ceną. Wówczas obojętne będzie czy cukier produkowany jest z buraków czy trzciny cukrowej.
Brązowego cukru, jednak nie należy traktować jako źródła wapnia czy potasu. Ilość tych składników jest niewystarczająca, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu. To przede wszystkim źródło węglowodanów prostych, których nie powinnyśmy spożywać w dużych ilościach.
Nie każdy brązowy cukier posiada składniki mineralne. Należy szczególnie uważać na cukier rafinowany, który pozbawiony jest wszelkich cennych substancji. Najlepszym wyborem jest cukier nierafiowany, który posiada swój naturalny brązowy kolor. Jest słodki i zdrowszy od białego lub barwionego melasą.
To bełkot pozbawiony zasadniczej wiedzy. Informacje tu zawarte nie dość, że pobieżne i przeniesione wręcz z elementarza dla półgłówków to jeszcze kłamliwe, wprowadzające w błąd. Ktoś kto to przeczyta i zastosuje, niestety, może tylko i wyłącznie narobić sobie kłopotu. Pani Magdalena Wilk – powrót albo do szkoły , albo zmiana zawodu n.p. na pracę w Biedronce. Tam nie potrzeba aż takiej rzetelności w myśleniu i wypowiadaniu się.
Artykuł nic nie wnosi poza oczywistościami i wprowadzaniu w błąd. Barwienie melasą wprowadzałoby do białego cukru z powrotem to dobro które możemy kupić nabywając melasę w sklepach zielarskich. Melasa buraczana, trzcinowa i z drzewka świętojańskiego to super alternatywa dla cukru. Ja stosuję.
Jeśli natomiast chodzi o pracę w Biedronce to rzetelność jest bardzo wymagana, właśnie po to żeby zadowolić klientów, którzy chcą być traktowani jak w delikatesach mimo że stać ich tylko na Biedronkę. Żeby nie było, ja też tam kupuję i szanuję panie które tam pracują.
„Chcą być traktowani jak w delikatesach,mimo że stać ich tylko na Biedronkę?” Zasady uprzejmej obsługi klienta obowiązują wszędzie! Skąd ten pomysł,że w Delikatesach można spodziewać sie lepszej obsługi??? Nawiasem mówiąc panie w Biedronce są bardzo miłe.
Myślałem, że publikują tu specjaliści, a nie amatorzy, którzy w dodatku nie wiedzą o czym piszą! Cukier brązowy a cukier trzcinowy to zupełnie różne rzeczy! Że niby brązowy jest sztucznie barwiony melasą? To ciekawe, bo nawet jego producenci przyznają się, że nawet koło melasy nie leżał (po pozbyciu się jej podczas rafinacji), lecz jest po prostu sztucznie barwiony barwnikami karmelowymi! Poza tym gdzie byłaby tu logika i opłacalność? Podczas rafinacji najpierw pozbawiać się jej, by potem ją znowu dodać, żeby stworzyć brązowy cukier??? W praktyce na przeciętnych sklepowych półkach nie znajdziemy brązowego cukru buraczanego NIERAFINOWANEGO, tak samo jak nie znajdziemy cukru trzcinowego RAFINOWANEGO (próbowałem też znaleźć je w google, ale tam też strasznie ciężko coś takiego znaleźć)! Dlatego cukier dzieli się na: biały, brązowy (w domyśle rafinowany i sztucznie barwiony KARMELEM) oraz trzcinowy (czyli nierafinowany). A Autorce życzę po prostu doedukować się i trochę poczytać…