Syrop z pędów sosny. Jak zrobić syrop z pędów sosny?

16 18 20

Syrop sosnowy jest bardzo łatwo dostępnym środkiem na kaszel. Oprócz tego, że działa przeciwkaszlowo, bardzo dobrze smakuje, przez co chętnie piją go zarówno dorośli, jak i dzieci. 

Syrop z pędów sosny

Gdy dokuczają kaszel i chrypa, syrop sosnowy to pierwsze, po co sięgamy z domowej apteczki. Bardzo wiele syropów z apteki zawiera większy lub mniejszy udział syropu sosnowego. Nie tylko łagodzi on kaszel, ale również pięknie pachnie sosnowym zagajnikiem. Taki syrop można też przygotować w domowej kuchni, jednak jedynie w maju, kiedy sosny obfitują w młode pędy, lub w czerwcu, gdy pojawią się na nich zielone szyszki. 

Syrop z pędów sosny – na co pomaga?

Syrop sosnowy jest polecany do zwalczania objawów przeziębienia, głównie uporczywego kaszlu i chrypy. Olejki eteryczne sosny mogą przynieść także ulgę w katarze i bólu gardła, choć na te objawy lepsze będą odpowiednio sztyfty do wąchania i pastylki. 

Właściwości lecznicze syropu 

Syrop z pędów sosny zawdzięcza swoje właściwości głównie olejkom eterycznym. Rozrzedzają one wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, a to ułatwia jej usuwanie. Dodatkowo olejek eteryczny z sosny działa lekko antyseptycznie, zatem może wspomagać zwalczanie zarazków w organizmie. Sosnowe pędy zawierają również flawonoidy, działające rozkurczowo i przeciwzapalnie, witaminę C – szeroko znany przeciwutleniacz – oraz goryczki – działają one kojąco na układ nerwowy. 

Kiedy sięgać po syrop z pędów sosny?

Syrop z pędów sosny jest bardzo smaczny, jednak nie zapominaj, że jest to lekarstwo. Stosujemy je wtedy, gdy dokucza kaszel i chrypa, zgodnie z dawkowaniem zawartym w ulotce. 

Dawkowanie domowego syropu dla dorosłych to zwykle 1 łyżka 1–3 razy dziennie. Dla dzieci zalecana dawka to 1–2 łyżeczki dziennie. Syropy sosnowe dla dziecka nie powinny zawierać alkoholu. 

Syrop sosnowy zawiera dużo cukru. Dzięki niemu pędy i szyszki puszczają sok bogaty w substancje czynne. Cukier dodatkowo konserwuje syrop, dlatego można go długo przechowywać. Jednak osoby, które muszą kontrolować ilość cukru w diecie, powinny wybrać inne specyfiki na kaszel. Przeszkodą w stosowaniu syropu z pędów sosny są także alergie na sosnę. 

Syrop z pędów sosny – przepis

Syrop z pędów sosny można zrobić samemu, domowymi metodami. Jest to jednak wymagające i pracochłonne zajęcie. Oczywiście, aby przyrządzić ten syrop, warto mieć w pobliżu skupisko sosen, najlepiej na własnym terenie. Zbieramy jedynie młode pędy, co niestety zmniejsza rozrost drzew. Dlatego za zbiory w lasach państwowych można dostać grzywnę. 

Do sporządzenia syropu potrzeba minimum 1,2 kilograma sosnowych pędów. Można również zrobić syrop z młodych, jeszcze zielonych szyszek. Ich zbieranie nie szkodzi drzewu, jest więc bezpieczniejsze, a same szyszki są prostsze do zebrania. Pędy sosny zbiera się w maju, zaś szyszki pojawiają się w czerwcu.

Oprócz szyszek lub pędów potrzebny będzie także cukier. Popularne proporcje to 1 część cukru do 1 części szyszek/pędów. Najlepiej wsypywać składniki warstwami, żeby cukier miał dobry dostęp do sosnowych pędów. Niezależnie od tego, czy używamy szyszek, czy młodych pędów, wcześniej należy je umyć i pokroić na mniejsze kawałki. 

Cukier zmieszany z częściami sosny zamykamy szczelnie w słoikach i odstawiamy w słoneczne miejsce – dzięki temu cukier lepiej się rozpuści. Codziennie należy potrząsnąć zawartością i otworzyć słoiki na kilka chwil. To zapobiega spleśnieniu pędów sosny. Aby dodatkowo zapobiec ich zepsuciu, pilnuj, żeby cukier, a potem syrop przykrył je w całości. W razie potrzeby trochę cukru można dosypać. 

Po 2–3 tygodniach syrop powinien być gotowy. Wtedy go odcedzamy, przelewamy do słoiczków i krótko pasteryzujemy. Jeśli syrop ma stać dłużej, można dodać do niego spirytus – 1 łyżkę na każde 250 ml gotowego syropu.

 

Syrop z sosny stosuj tak jak każde lekarstwo, ostrożnie i zgodnie z przeznaczeniem. Nawet naturalne środki mogą zaszkodzić w nadmiarze. Nie zapomnij, żeby zbierać składniki na syrop z pewnego źródła, aby uniknąć grzywny i zanieczyszczonego surowca.

Literatura:

  1. Nowak G., Nawrot J., Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego, Herba Polonica 55.4 (2009),
  2. https://pantabletka.pl/syrop-z-pedow-sosny-przepis/.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Syrop z pędów sosny. Jak zrobić syrop z pędów sosny? - 4.7/5. Oddano 3 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk z zawodu i pasji.

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone