Sibutramina – działanie, skutki uboczne i stosowanie
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Chęć posiadania szczupłej sylwetki często skłania do bardzo radykalnych zmian. Wiele osób zwraca uwagę także na zdrowie, które podupada, gdy ciało obciążone jest dodatkowymi kilogramami. Nie zawsze tak godne pochwały pobudki kierują osobami, których pragnienie bycia chudym jest coraz większe. W celu szybkiego zrzucenia kilogramów sięgamy po różne środki wspomagające ten proces, bardziej czy mniej bezpieczne. Jednym z nich jest sibutramina, zobacz, co kryje się pod tą nazwą.
Sibutramina
Sibutramina jest związkiem chemicznym, który hamuje łaknienie, a jednocześnie zwiększa uczucie sytości (często stosowany jako lek anorektyczny). Niegdyś sibutramina była stosowana jako lek na otyłość, ale po wprowadzeniu jej na rynek dochodziło do bardzo poważnych skutków ubocznych jej stosowania i szybko została wycofana. Stała się skutecznym środkiem na odchudzanie, dzięki hamowaniu wychwytu zwrotnego noradrenaliny, serotoniny i dopaminy. Ponadto związek ten podnosi wydolność organizmu, a jego działanie wykorzystywano w sporcie. Obecnie jest substancją znajdującą się na liście substancji zabronionych w sporcie.
Sibutramina – działanie
Mechanizm działania sibutraminy polega na wychwycie zwrotnym ważnych dla organizmu neuroprzekaźników (noradrenaliny, serotoniny oraz dopaminy), dzięki czemu wzrasta ich stężenie. Związek ten znacznie zwiększa ilość spalanych kalorii po spożyciu posiłków, nasila uczucie sytości, a także wpływa na wzmożoną termogenezę, przyczyniając się do spadku masy ciała. Posiada silne działanie pobudzające ośrodkowy układ nerwowy. Nie tylko pobudza, ale także zwiększa wydolność fizyczną, co sprawia, że ćwiczenia mogą być bardziej intensywne, przy małym wysiłku. Sibutramina wpływa także na przyspieszenie pracy serca i znacząco przyspiesza metabolizm.
Sibutramina – skutki uboczne
Sibutramina, jak się okazało, może wywoływać wiele skutków ubocznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Stosowanie tego związku przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi, zwiększonego ryzyka zawałów serca i udarów mózgu, bezsenności, wzrostu agresji, a także powoduje obniżenie nastroju, które prowadzić może do depresji. Oprócz tych dolegliwości można zauważyć częste bóle głowy, nudności, wymioty, biegunkę, uczucie gorąca i nadmierną potliwość, suchość w jamie ustnej oraz zaburzenia miesiączkowania. Substancja ta jest szczególnie niebezpieczna dla osób z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca, gdyż nawet małe jej ilości, mogą prowadzić do śmierci.
Sibutramina – jak stosować?
Należy zaznaczyć, że preparaty zawierające sibutraminę stosuje się pod nadzorem lekarza. Jest to substancja stosowana doustnie i tylko wtedy, gdy ma swoje uzasadnienie w otyłości wysokiego stopnia. Dawkę preparatu ustala lekarz i zaczynając od 10 mg na dzień, może ją zwiększyć w razie konieczności. Sibutramina zwykle podawana jest rano. Długotrwałe jej stosowanie nie jest wskazane i nie należy na własną rękę zwiększać zalecanych dawek, gdy efekty nie są zauważalne. W takim wypadku należy lek odstawić.
Sibutramina niegdyś miała być cudownym lekiem na otyłość. Dziś już wiadomo, że oprócz wsparcia w odchudzaniu, powoduje szereg efektów niepożądanych, które mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Substancja ta zakazana jest również w sporcie i traktowana jako związek o charakterze dopingującym. Warto pamiętać, że to lekarz powinien podjąć decyzję o włączeniu sibutraminy do leczenia otyłości, gdyż niekontrolowane przyjmowanie związku, może być tragiczne w skutkach.
Dietetyk i biotechnolog. Dlatego za granicą pełno malarzo-piekarzy z Polski. W Szwecji Sport, Zdrowie, odpowiednie odżywianie itd. itp.