Pewność siebie a odchudzanie, czyli jak skutecznie zacząć gubić kilogramy

16 18 20

Podejmując decyzję o przejściu na dietę, rzadko kiedy kierują nami szlachetne pobudki, takie jak chęć zdrowszego odżywiania czy poprawa wyników badań. Tak naprawdę większość osób, które zaczynają się odchudzać, robią to ponieważ nienawidzą swojego ciała. Jeśli unikasz przeglądania się w lustrze, a na myśl o włożeniu kostiumu kąpielowego przechodzą cię dreszcze, koniecznie popracuj nad swoją samooceną zanim zaczniesz się odchudzać.

Wbrew pozorom, aby coś zmienić, należy po pierwsze zaakceptować rzeczy takimi, jakie są. Wprowadzanie skutecznych zmian dokonuje się właśnie na tym etapie. Najpierw należy zbudować zdrowe poczucie własnej wartości, pokochać siebie, a ewentualną decyzję o przejściu na dietę podjąć nie dlatego, że się nienawidzi, a dlatego, że kochamy swoje ciało i chcemy dbać o nie jak najlepiej.

Ile razy mówiłaś: „Gdy zrzucę 5 kg będę najszczęśliwszą osobą na świecie”. Niestety wiele osób, w tym zdecydowanie jest to większość kobiet, uzależnia swoje poczucie wartości od liczby kilogramów. Właściwość ta działa wprost proporcjonalnie – im mniej kilogramów, tym bardziej pewni siebie jesteśmy. Tak fałszywy punkt widzenia zawdzięczamy mediom, prasie oraz naszym przekonaniom, które za wzór człowieka szczęśliwego stawiają osobę szczupłą, wiecznie młodą, o idealnym uzębieniu i bujnych włosach. Kiedy zaczynamy porównywać się do nich, nasze poczucie wartości ucieka w ciągu jednej sekundy.

Dlaczego akceptacja jest taka ważna?

Może ci się wydawać, że jeśli zaakceptujesz swoją nadwagę, cellulit i wystające boczki, wówczas już nie będziesz pragnąć zmian, ale nie jest to prawda. Akceptacja obecnego stanu rzeczy jest potrzebna, aby daną sytuację, rzecz, nawyk lub liczbę kilogramów zmienić. Dzięki temu zyskujesz więcej energii i szacunku do siebie, co owocuje podejmowaniem bardziej świadomych decyzji. Na przykład kochając siebie i swoje ciało nie zdecydujesz się na drakońskie diety, ponieważ wiesz, że mogą fatalnie wpłynąć na twój organizm. Zamiast tego wybierzesz dietę, która będzie ci dostarczać wszystkich składników odżywczych, na której co prawda nie schudniesz 5 kg w ciągu miesiąca, ale za to dokona się w tobie trwała zmiana, która wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie.

Budowanie poczucia własnej wartości

Pierwszym krokiem w budowaniu własnej wartości jest poznanie siebie. Tak samo jak ciężko jest funkcjonować w obcym kraju nie znając języka, tak samo ciężko jest zawładnąć nad ciałem, którego nie znamy. Postaraj się pogłębić kontakt z sobą, przeżywać chwile bardziej świadomie. Zastanów się nad tym co myślisz, co czujesz, obserwuj siebie. To solidny fundament, który ułatwi ci dalszą pracę.

Następnie dostrzeż w sobie wartość. To nie pieniądze, wygląd, praca i posiadane rzeczy czynią cię wyjątkowym. Człowiek jest wartością samą w sobie. Kiedy uświadomisz sobie swoją prawdziwą wartość, przestaniesz dążyć za ideałami, które nie istnieją. Takie spojrzenie pomoże ci pokonać wszystkie trudne chwile w życiu – jesteś wyjątkowy, niepowtarzalny i atrakcyjny, nic tego nie zmieni!

Na sam koniec uświadom sobie, co jest dla ciebie ważne. Być może podążasz za rzeczami, których tak naprawdę wcale nie pragniesz. Robisz rzeczy, na które wcale nie masz ochoty. Robisz to ponieważ, środowisko w którym przebywasz od ciebie tego oczekuje. Ale czy jesteś szczęśliwy? Emocje mają ogromny wpływ na efektywność procesu odchudzania. Jeśli jesteś nieszczęśliwy, a twój umysł będzie się zamartwiał, to wszelkie próby zgubienia zbędnych kilogramów będą kończyć się fiaskiem. Zacznij poświęcać energię na rzeczy, które są dla ciebie naprawdę ważne, a sukces i pewność siebie przyjdą szybciej niż ci się wydaje.

Jak mówi Patrycja Załóg:

Samoświadomość jest kluczem otwierającym drzwi do pewności siebie. A pewność siebie otwiera z kolei drzwi do dobrego życia. Dzięki niej jesteś wystarczająco odważna, żeby zacząć działać, testować, sprawdzać różne rozwiązania dla siebie.

Atrakcyjność i poczucie własnej wartości są niezbędne, aby dokonać zmian, w szczególności tych, które wymagają od nas dużej ilości energii, motywacji i wyrzeczeń, a przecież właśnie tego wymaga proces odchudzania. Nie ma nic złego w dążeniu do budowania lepszej wersji siebie, ale pamiętaj, że ta obecna jest tak samo piękna i wartościowa jak ta, nad którą pracujesz.

Literatura:

Patrycja Załóg, Jak zbudować wewnętrzną pewność siebie, w: Dziennik przemiany.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Pewność siebie a odchudzanie, czyli jak skutecznie zacząć gubić kilogramy - 4.2/5. Oddano 9 głosy.
Autor artykułu:
, Autorka bloga "Dietetyczne niebo". W żywieniu podkreśla ogromną rolę psychiki, stąd jej głównym zainteresowaniem jest Psychodietetyka.