Seitan, chińskie mięso pełne wartości odżywczych, które możesz zrobić samodzielnie
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Seitan można zarówno kupić w sklepach ze zdrową żywnością, jak i przyrządzić samemu w domu. Jest proste w przygotowaniu (choć czasochłonne), smaczne, a przede wszystkim zdrowe. Z odrobiną ulubionych przypraw, podawane z warzywami, zastępuje wielu osobom mięso. Stanowi ciekawe urozmaicenie wegeteriańskiej diety, choć znajduje też uznanie nie tylko wśród wegetarian.
Seitan
Seitan popularnie nazywane chińskim mięsem to tak naprawdę produkt mączny, wytwarzany z mąki pszennej, a zatem zawierający gluten. W Azji (stamtąd się wywodzi) powszechnie nazywa się go „mięsem Buddy” lub „kofu”. W krajach azjatyckich swoją popularność zyskał dzięki diecie makrobiotycznej (bazującej głównie na produktach zbożowych nieprzetworzonych), której jest składnikiem.
Podstawą w przygotowaniu seitanu jest ciasto z mąki i wody. Posiada lekko brązową barwę i niezbyt wyrazisty, raczej mdły smak. Jednak można zmodyfikować przepis i dodać zioła czy przyprawy, aby nabrał aromatu i ostrzejszego smaku.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, seitan popularny jest wśród osób stosujących diety wegetariańskie lub też tych, którzy mięsa nie lubią. Służy jako urozmaicenie i dodatek do dań, minimalizując monotonnie potraw wykluczających mięso. Można go również nazwać substytutem mięsa, choć pewnie wielu się z tym nie zgodzi, gdyż w smaku raczej go nie przypomina.
Seitan – wartość odżywcza
Przede wszystkim seitan jest produktem bogatym w gluten, dlatego niestety osoby, które cierpią na jego nietolerancję, nie mogą go spożywać. Dieta makrobiotyczna opiera się na produktach niskotłuszczowych i tak samo seitan zawiera bardzo znikomą ilość tłuszczów (około 2%). Porównywalną ilość wykazuje dla węglowodanów. Ponadto „chińskie mięso” jest bardzo zdrową alternatywą dla prawdziwego mięsa oraz w wersji wegetariańskiej tofu – posiada dużą ilość białka roślinnego: gluteniny i gliadyny. Poza tym seitan jest produktem, w którym występuje duża zawartość błonnika, co cieszy osoby, które mają problemy trawienne.
Seitan – jak zrobić?
Wiele osób nie mając czasu na przygotowywanie pracochłonnych dań, wybiera prostszą formę przygotowania „chińskiego mięsa” i kupuje już gotowy produkt w sklepach ze zdrową żywnością. Jednak wiele osób twierdzi, że kupny seitan nie smakuje tak dobrze, jak ten przyrządzony własnoręcznie, który cechuje się indywidualną nutą smakową, osiągniętą przy użyciu ulubionych przypraw, ziół czy marynat.
Seitan powstaje z mąki i wody, z których to wyrabia się ciasto (podobnie jak do pierogów). Po uformowaniu ciasta, należy odstawić je na około 20 minut, a następne wypłukać z niego skrobię. Ciasto należy umieścić w misce i poddać strumieniowi bieżącej wody, cały czas je ugniatając i wymieniając zużytą wodę (barwy białej) na świeżą. W ten sposób ciasto jest wypłukiwane ze skrobi, pozostawiając w nim jedynie gluten. Momentem zakończenia tego etapu jest zmiana koloru ciasta na żółty oraz wody na lekko białą, prawie przezroczystą. Niestety etap ten może trwać nawet godzinę, co sprawia, że wiele osób zniechęca się już na samym początku.
Bryłę ciasta należy ugotować. W zależności od indywidualnych gustów i upodobań, można wrzucić ciasto do osolonej wody lub bulionu, doprawionego przyprawami czy ziołami. Gotowanie powinno trwać około pół godziny. Po ugotowaniu ciasto odsączamy z wody, a dla osób ceniących wyraziste smaki, jest to moment przygotowania ulubionych dodatków (sól, pieprz, zioła, czosnek). Po dodaniu wszystkiego do ciasta następuje etap pieczenia.
Seitan można piec w dowolnie wybranych warzywach, aby nabrał jeszcze więcej aromatu i smaku. Ułożona kula z ciasta w żaroodpornym naczyniu pod przykryciem, wędruje do piekarnika na około 45 minut w temperaturze 200°C.
Po upieczeniu seitan bardzo dobrze się kroi w plastry i swoją strukturą nieco przypomina mięso.
Seitan – zamiast mięsa?
Seitan jest produktem bogato białkowym, który zastępuje wegetarianom mięso oraz stanowi wartościowy dodatek w diecie je wykluczającej. Wegetarianie bardzo cenią sobie „chińskie mięso” i stawiają je na równi z tym prawdziwym, a nawet wykazują zdrowotne właściwości produktu, wynikające z niskiej zawartości tłuszczów i węglowodanów. Dowiedz się, na czym polega dieta wegetariańska.
Na drugiej szali są jednak zwolennicy prawdziwego mięsa, którzy nie wyobrażają sobie bez niego życia, a smak seitanu jest dla nich daleki od ideału. Faktem jest, że sam w sobie seitan jest dość „jałowy”, pozbawiony konkretnego smaku, ale wzbogacić go można używając przypraw czy marynat.
Kwestia zastąpienia mięsa zarówno seitanem, tofu czy innymi substytutami, należy do każdego z nas. Zależy to od własnych przekonań, ideologii, upodobań i przede wszystkim smaku oraz tego, czy potrafimy obejść się bez mięsnych potraw.
Seitan nazywany jest „chińskim mięsem” nie bez powodu. Wysoka zawartość białka, podobna struktura do mięsa sprawia, że coraz chętniej nie tylko wegetarianie, ale i osoby stosujące podstawową dietę, sięgają po przysmak Dalekiego Wschodu. Mimo, że smakiem różni się od naturalnego mięsa, jest to ciekawa alternatywa dla wielu dań i urozmaicenie codziennych posiłków.