Mleko – negatywny wpływ na organizm
Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024
„Pij mleko, będziesz wielki” to hasło, które słyszymy od najmłodszych lat. Picie mleka ma być niezbędne dla zdrowych kości i zębów. Czy na pewno szklanka mleka to samo zdrowie?
Mleko krowie – wpływ na organizm
Człowiek jest jedynym gatunkiem wśród ssaków, który spożywa mleko pochodzące od innego ssaka. Mleko krowie przeznaczone jest do karmienia małych cieląt, które go potrzebują do szybkiego wzrostu ciała, kopyt oraz rogów. Skład mleka jest odpowiednio dostosowany do zapotrzebowania cielęcia, które w ciągu dwóch lat osiąga wagę ok. 800 kg. Do tak dużego wzrostu potrzebna jest rozmaita ilość składników, które będą ten rozwój wspomagać. W szklance mleka znaleźć można ponad 10 różnych substancji wspomagających wzrost oraz 35 różnych hormonów. Składniki te dla cieląt są niezbędne do życia, natomiast dla człowieka w takich ilościach mogą być niebezpieczne.
Wśród hormonów znajdujących się w mleku znaleźć można duże ilości estrogenu (mleko w większości pobierane jest od krów ciężarnych, w tym okresie zawiera ono wysokie stężenie tego hormonu). Zwiększona jego ilość w organizmie może powodować niepożądany rozwój guzów nowotworowych w piersiach oraz jajnikach.
W mleku znajduje się również wysoka ilość insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1). U młodych krów czynnik ten sprawia, że następuje gwałtowny rozrost tkanek i mięśni, natomiast w ludzkim organizmie nadmierna jego ilość powoduje niekontrolowany rozrost nowych komórek – nowotworów.
Mleko – najlepsze źródło wapnia?
Porównując skład mleka krowiego i mleka kobiecego, na pierwszy rzut oka zauważyć można, że mleko krowie zawiera 4 razy więcej wapnia i blisko 3 razy więcej białka niż mleko kobiece. Mleko krowie zawiera skondensowaną ilość wapnia, ponieważ cielęta osiągają dojrzałość fizyczną w zdecydowanie krótszym okresie niż człowiek, taka ilość tego pierwiastka jest więc dla cieląt niezbędna do wzrostu.
Spożywanie tak dużej ilości wapnia przez człowieka nie zawsze kończy się jego wchłonięciem. Po wypiciu mleka stężenie pierwiastka we krwi gwałtownie wzrasta. Choć na pierwszy rzut oka wydawać się może, iż został on wchłonięty w bardzo dużej ilości, ten wzrost ma jednak negatywny skutek. Jak pisze lek. med. Gabriela Segura w swoim artykule „Dlaczego mleko jest takie złe”:
Przy nagłym wzroście stężenia wapnia we krwi organizm stara się obniżyć jego nienormalny poziom do prawidłowego stanu, usuwając wapń z nerek przy pomocy moczu. Innymi słowy, picie mleka w celu przyswojenia wapnia, jak na ironię, prowadzi do zmniejszenia jego ilości w organizmie.
Jak się okazuje, picie mleka zamiast chronić przed osteoporozą może ją wręcz nasilać.
Czym zastąpić mleko?
Mleko znajduje się w wielu produktach takich jak lody, słodycze, pieczywo, dlatego też wykluczenie go z diety łączy się z dużymi wyrzeczeniami. Dobrym źródłem wapnia zastępującym mleko krowie, mogą być małe ryby, tofu, nasiona słonecznika, rośliny strączkowe, migdały, sezam czy orzechy brazylijskie.
Mleko do rozmaitych potraw z powodzeniem można zastąpić przez mleko ryżowe czy owsiane, które ma podobną konsystencję i smak.
Kwestia: „pić mleko, czy nie?” pozostaje do rozważenia przez każdego z nas indywidualnie. Oprócz wielu cennych składników, które niekoniecznie są przeznaczone dla człowieka, mleko zawiera również substancje mogące wywoływać lub nasilać nowotwory. Warto więc wziąć pod lupę biały płyn, który spożywamy i pomyśleć, czy rzeczywiście to samo zdrowie?
Literatura:
- S. Ławicki, B. Mroczko, M. Szmitkowski, Markery nowotworowe raka piersi, Zakład Diagnostyki Biochemicznej Akademii Medycznej w Białymstoku.
- T. Colin Campbell, Thomas M. Campbell II, Nowoczesne zasady odżywiania. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie.
Ludzie nie przyswajają krowich hormonów, więc większość rzeczy tutaj napisanych jest nieprawdziwa. Gdyby można było tak łatwo znaleźć hormon wzrostu i estrogeny to nietrzeba byłoby wytwarzać ich syntetycznie.