Mleko sojowe w leczeniu alergii pokarmowej u dziecka
Aktualizacja: 27 marca, 2024
Mleko sojowe to napój, który powstaje przez namaczanie ziaren soi w wodzie. Zawiera bardzo podobną do mleka krowiego ilość białka (około 3,5%) oraz 2% tłuszczu i 2,9% węglowodanów. Posiada bardzo dużo witamin z grupy B. Nie zawiera laktozy, co jest ważne dla osób, które jej nie tolerują.
Alergia pokarmowa to zespół objawów, które zachodzą w organizmie i są wynikiem spożycia pokarmu, a przejawiają się dolegliwościami pojawiającymi się na tle odpowiedzi immunologicznej. Dla alergii pokarmowej charakterystyczne są problemami ze strony układu pokarmowego (biegunki, wymioty, u niemowlaków kolki). Aby pozbyć się objawów alergii, należy wyeliminować produkt, który je powoduje.
Mleko sojowe dla dzieci
Wygodną i dobrą alternatywą dla dzieci, które nie tolerują przetworów mlecznych zawierających laktozę, jest mleko sojowe pozbawione tego cukru. Preparaty sojowe nie mają w swym składzie laktozy, a więc są bezpieczne dla dzieci z jej nietolerancją, są w różnych smakach i różnej postaci. Powszechnie dostępne mleko sojowe jest najbardziej popularnym produktem sojowym, a dla dzieci często okazuje się smaczniejsze od zwykłego, gdyż można wybierać w przeróżnych wariantach smakowych.
Jednak pomimo tylu zalet, mleko sojowe może okazać się silnym alergenem. Może powodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty), a nawet gorączkę. Dlatego produkty sojowe, w tym mleko, należy zawsze ostrożnie, powoli i w małych ilościach wprowadzać do diety dziecka, bacznie obserwując jego reakcje na nowy produkt.
Mleko sojowe dla dzieci z alergią
Powszechnie panujące przekonanie mówi, że u dzieci uczulonych na białko mleka krowiego produkty mleczne można zastępować sojowymi. Obecne stanowisko medyczne głosi, iż preparatów sojowych nie stosuje się w leczeniu alergii pokarmowej. Jak już wcześniej wspominaliśmy, soja może być alergenem, który spotęguje zjawisko reakcji alergicznej. Mleko sojowe na początku może być dobrze tolerowane przez dziecko. Jednak po pewnym czasie mogą wystąpić charakterystyczne objawy alergii.
Uznane wskazania do stosowania preparatów sojowych, w tym mleka sojowego, to: wrodzona galaktozemia i nietolerancja laktozy czy dieta wegetariańska. A więc ostre objawy alergii nie powinny być powodem do stosowania mleka sojowego, w myśl zasady, że złagodzi ono reakcję alergiczną.
W przypadku zdiagnozowania alergii na białka mleka krowiego, powinny być zastosowane preparaty zawierające białka o wysokim stopniu hydrolizy, w przeciwieństwie do mleka sojowego.
Mleko sojowe uważane jest za wartościowy produkt białkowy pochodzenia roślinnego. Jest pozbawione laktozy, co dobrze sprawdza się u dzieci, które cierpią na jej nietolerancję. Należy jednak pamiętać, że odpowiedzią na stosowanie preparatów sojowych może być alergia pokarmowa, gdyż sama soja może być silnym alergenem. W przypadku stwierdzenia alergii pokarmowej, jakiekolwiek produkty powinny być wprowadzane do diety dziecka ze szczególną uwagą.