Mleko sojowe vs mleko ryżowe. Właściwości i skład zamienników mleka krowiego
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Mleko sojowe otrzymujemy z ugotowanych i rozdrobnionych ziaren soi. Jest bardzo dobrym zamiennikiem dla osób, które nie trawią laktozy lub cierpią na skazę białkową. Popularne jest głównie wśród wegetarian i wegan, ponieważ zawiera pełnowartościowe białko. Mleko sojowe jednak, jak wszystko, ma swoich zwolenników jak i przeciwników.
Z kolei mleko ryżowe przygotowywane jest najczęściej z brązowego ryżu i nie ma charakterystycznego posmaku, jak w przypadku mleka sojowego. Również może stanowić zamiennik dla osób z nietolerancją laktozy. Na półkach sklepowych znajdziemy jego różne warianty smakowe.
Mleko sojowe – skład
W zależności od producenta, skład mleka sojowego może nieco się różnić. Jednak zazwyczaj powtarzalnymi składnikami są woda, odtłuszczone ziarno soi 6%, cukier, fosforan triwapniowy, regulator kwasowości (fosforan potasu), sól morska, aromat, stabilizator (guma gellan) i witaminy (ryboflawina, D2, B12). Analizując zawartość, możemy powiedzieć, że niewskazanym dla zdrowia składnikiem jest tutaj cukier, który spożywany w nadmiarze przyczynia się do wystąpienia wielu chorób. Fosforan triwapniowy jest dla zdrowia bezpieczny, bowiem jest on związkiem spulchniającym (na przykład pieczywo), a także regulatorem kwasowości, znajdziemy go np. w proszku do pieczenia. Stabilizator w postaci gumy gellan jest składnikiem galaretek, dżemów czy sosów. Wytwarzana jest przez bakterie i zbyt często spożywana może doprowadzić do biegunki lub wzdęć. Ryboflawina, czyli po prostu witamina B2 wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Razem z witaminą A oraz B12 są ważnym składnikiem oddziałującym na drogi oddechowe i układ pokarmowy. Witamina B12 zwalcza niedokrwistość, osłabienie i zmęczenie. Wpływa korzystnie na układ nerwowy i równowagę psychiczną, a także pobudza apetyt. Z kolei witamina D2 jest bardzo potrzebna, oddziałuje bowiem na układ kostny, mięśniowy i nerwowy oraz zwalcza próchnicę. Mleko sojowe jest więc w stanie uzupełnić niedobory witamin.
Jeśli chcemy aby mleko sojowe posiadało jeszcze więcej właściwości i pozbawione było wszelkich składników dodatkowych, należy je zrobić samodzielnie. Takie mleko na pewno będzie bardziej wartościowe dla naszego organizmu.
Przepis na mleko sojowe Namoczoną wcześniej soję gotować 20 minut. Następnie zmiksować w blenderze i ponownie gotować kilka minut na małym ogniu, dolewając nieco wody. Trzeba pamiętać, aby często ją mieszać, ponieważ w innym wypadku mleko sojowe przywrze do spodu garnka. Po około 30 minutach odsączyć mleko przez gazę umieszczoną na sitku. Włożyć do lodówki i czekać aż ostygnie.
Mleko ryżowe – skład
Mleko ryżowe jest otrzymywane najczęściej z brązowego ryżu i w naturalnej formie ma lekko mączny smak. Na półkach sklepowych znajdziemy wariant waniliowy i czekoladowy. W przeciwieństwie do mleka krowiego ma znacznie więcej węglowodanów i jest pozbawione laktozy. Ma także znacznie mniej białka i wapnia oraz cholesterolu niż mleko krowie. Wzbogacane jest, podobnie jak mleko sojowe, o sole mineralne, wapń, witaminy B12, B3 i żelazo. Witamina B3 znana także jako PP bierze udział w rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów mając na celu hamowanie działania toksyn. Wpływa na pozytywny poziom cholesterolu we krwi, oddziałuje dobroczynnie na włosy i paznokcie. W skład tego mleka włączany jest także olej słonecznikowy.
Mleko sojowe – właściwości
Mleko sojowe jest bogate w białko, witaminy B i nie zawiera cholesterolu. Dla wegetarian jest bardzo dobrą alternatywą, ponieważ zawiera pełnowartościowe białko bogate w aminokwasy. Dzięki nim możliwe jest budowanie tkanki mięśniowej oraz zachowanie jędrności skóry. Stanowi rozwiązanie dla osób, które mają problem z tolerancją laktozy, ponieważ nie zawiera tego enzymu w przeciwieństwie do mleka krowiego. Niestety mleko sojowe, jest uboższe w wapń i witaminę D, dodaje się również do niego cukier, by polepszyć smak. Uważane jest za produkt o niskim indeksie glikemicznym, dlatego polecane jest cukrzykom i osobom odchudzającym się. Dobroczynnie wpływa w przypadku owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, gdyż nie pozwala na wytwarzanie soku żołądkowego i nie ścina się w żołądku. Wspomaga także serce, może zapobiegać chorobom naczyniowym, a nawet nowotworowym.
Mleko sojowe świetnie sprawdzi się w kuchni, bowiem z powodzeniem zastępuje ciężkie śmietany. Może być stosowane jako zabielacz do sosów czy też zup, jak również będzie dobrym składnikiem do ciasta naleśnikowego, kaszek, kremów czy koktajli.
Mleko ryżowe – właściwości
Zarówno mleko sojowe, jak i ryżowe stanowią zamienniki mleka krowiego. Dzięki właściwościom hipoalergicznym mleko ryżowe może być podawane dzieciom powyżej szóstego miesiąca, ale w ich diecie nie zastąpi ono ani mleka matki ani krowiego. Na pewno docenią je osoby, u których występuje nietolerancja na laktozę, ponieważ w tym rodzaju napoju ona nie występuje. Dzięki temu osoby te nie odczują nieprzyjemnych dolegliwości płynących z układu pokarmowego, takich jak wzdęcia czy biegunka.
Tak jak w przypadku mleka sojowego, najlepiej jest przyrządzić je w domu. Będzie zawierać wówczas więcej witamin i niezbędnych minerałów. Własnoręcznie przygotowany napój stanowi źródło witaminy E, B6 i magnezu. Dostarczy także wapnia, fosforu, żelaza czy selenu. Zawiera także błonnik, który utrzymuje uczucie sytości przez dłuższy czas, dlatego polecany jest również osobom odchudzającym się.
Mleko sojowe i ryżowe mogą stanowić alternatywę dla mleka krowiego. Jeśli zdecydujemy się kupować je w sklepie, musimy się liczyć niestety z wyższą ceną, ale i także jego składem (do mleka sojowego dodawany jest cukier, a do ryżowego olej słonecznikowy). Jednak, jeśli wybierzemy opcję przygotowywania ich samodzielnie w domu, możemy być pewni, że otrzymamy produkty bogate w białko, witaminy i mikroelementy. Dodatkowo, te zamienniki nie zawierają laktozy, której większość ludzi nie toleruje i ma problemy zdrowotne. Dostępne na rynku mleka występują w różnych smakach, każdy na pewno wybierze coś dla siebie. Także ich zastosowanie nie różni się zbyt wiele od mleka krowiego. Może więc czas, by wypróbować któreś z nich?
Straszą że ryż magazynuje arsen.