7 zdrowotnych właściwości mleka jaglanego
Aktualizacja: 27 maja, 2024
Mleko jest jednym z popularniejszych produktów stosowanych w kuchni. Pijemy je od dziecka, ale niestety, w dobie narastającego problemu alergii i nietolerancji pokarmowych, nie wszyscy mogą cieszyć się jego smakiem. Ponadto wraz z wiekiem spada produkcja laktazy – enzymu trawiącego cukier mleczny, co jest przyczyną dolegliwości gastrycznych przy zbyt dużej jednorazowej podaży.
Alternatywą dla mleka krowiego stały się napoje roślinne, a mamy ich do wyboru całkiem sporo: migdałowe, orzechowe, kokosowe, sojowe, ryżowe, owsiane czy jaglane. Jedne są bardziej znane i co za tym idzie lepiej dostępne, inne dopiero walczą o uwagę konsumentów. Jednym z mniej popularnych, ale wartych zakupu ze względu na swoje właściwości, jest mleko jaglane.
Mleko jaglane (napój jaglany)
Mleko jaglane to tak naprawdę napój wytwarzany na bazie kaszy jaglanej (produkowanej z łuskanego ziarna prosa). Jest jednym z kilku produktów określanych mianem mlek roślinnych, chociaż poprawna nazwa to napój. Wyróżnia się słodkawym smakiem oraz kremową konsystencją, przez co doskonale sprawdzi się w przypadku małych dzieci.
Produkt ten nie jest jeszcze tak popularny jak napój sojowy czy mleczko kokosowe, ale bez problemu można go nabyć w niestacjonarnych sklepach internetowych ze zdrową żywnością. Opakowanie zawierające 1 litr to wydatek rzędu ok. 11 zł i jest porównywalny do ceny napoju migdałowego.
Jeśli mamy odrobinę wolnego czasu, możemy taki napój przyrządzić samodzielnie w domu. Do tego celu potrzebujemy:
- szklanka kaszy jaglanej
- 2 szklanki wody
- 3-4 suszone daktyle (opcjonalnie)
- ½ szklanki nerkowców (opcjonalnie)
1 szklankę kaszy gotujemy w 2 szklankach wody przez ok. 10–15 minut. Po wyłączeniu gazu kasza powinna zostać pod przykryciem przez kolejne 10 minut. Następnie umieszczamy wszystkie składniki w blenderze (kaszę wraz z resztkami wody i ewentualnie dodatki) i miksujemy aż do uzyskania jednolitej masy. Daktyle dodajemy, jeśli chcemy uzyskać bardziej słodki smak. Gęsty napój przecieramy przez sito lub gazę. Tak przygotowane mleko przechowujemy w lodówce 2 do 3 dni. Ma ono dość gęstą konsystencję – można je rozcieńczyć przez dodanie wody, jeśli zajdzie taka potrzeba.
7 zdrowotnych właściwości mleka jaglanego
- Napój jaglany produkowany jest na bazie zboża, które nie zawiera glutenu. Produkt ten może być zatem stosowany przez chorych na celiakię. Sprawdzi się również u dzieci z alergią na białko mleka krowiego oraz u osób z nietolerancją laktozy (np. po zapaleniu trzustki).
- Zawiera krzem – mikroelement poprawiający mineralizację kości i przyspieszający ich regenerację po różnego typu urazach. Pierwiastek ten odpowiada również za kondycję skóry, włosów i paznokci. Mleko jaglane będzie zatem doskonałym uzupełnieniem kuracji stosowanej przy problemach z nadmiernym wypadaniu włosów.
- Dostarcza takich składników, jak:
- magnez – wpływa na pracę mięśni, zapobiega bolesnym skurczom łydek,
- żelazo – niezbędne do tworzenia krwinek czerwonych w szpiku kostnym, metabolizowania cholesterolu oraz wspomaganiu procesów detoksykacji zachodzących w wątrobie,
- wapń – odpowiadający za mineralizację kości oraz mający działanie przeciwmutagennie,
- fosfor – jest budulcem kości i zębów, pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, uczestniczy w przemianach energetycznych,
- potas – odpowiada za przekazywanie impulsów elektrycznych w komórkach mięśni szkieletowych oraz serca, pomaga kontrolować ilość wody w organizmie oraz ciśnienie tętnicze.
- Jest również źródłem witamin z grupy B – tiaminy, ryboflawiny, pirydoksyny oraz kwasu pantotenowego. Wszystkie te składniki są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego. Zawartość antyoksydantów pomaga z kolei redukować liczbę wolnych rodników, które są przyczyną przyspieszenia procesów starzenia się organizmu.
- Wszelkie produkty z kaszy jaglanej wykazują właściwości antywirusowe, co warto wykorzystać podczas przeziębienia. Szklanka mleka pomoże również w trakcie zapalenia górnych dróg oddechowych i wzmocni odporność naszego organizmu.
- Mleko na bazie kaszy jaglanej działa ochronnie na przewód pokarmowy oraz wspomaga trawienie. W przypadku problemów gastrycznych można na jego bazie przygotować kleiki, które działają ochronnie na śluzówkę żołądka i jelit.
- Warto pamiętać, że produkt ten jest odżywczy. Kalorycznością przypomina zwykłe mleko. Wartość kaloryczna 100 ml napoju jaglanego wynosi 54 kcal. Znacznie mniej jest w nim niekorzystnych dla naszego organizmu nasyconych kwasów tłuszczowych – bo zaledwie 0,1 g/100 ml. Dla porównania – mleko krowie ma ich 1,2 g w 100 ml produktu, a mleczko kokosowe aż 5,5 g. Napój jaglany jest zatem dobrą alternatywą dla osób będących na diecie redukcyjnej, gdyż zawiera mniej tłuszczu niż jego zwierzęcy odpowiednik. Niższa zawartość białka – 0,7 g/100 ml w porównaniu do 3,3 g/100 ml w mleku krowim to mniejsze obciążenie dla nerek.
Mleko jaglane jest doskonałym urozmaiceniem diety i możliwym zamiennikiem mleka krowiego – pozwala uzupełnić braki składników mineralnych. Na jego bazie można robić desery, koktajle, puddingi, kaszki dla maluchów. Sprawdza się również jako zamiennik mleka podczas przyrządzania dań obiadowych – naleśników, sosów do mięs, zup. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny kaszy jaglanej, osoby z cukrzycą powinny spożywać zarówno kaszę, jak i mleko jaglane z umiarem.
Literatura:
Peckenpaugh N., Podstawy żywienia i dietoterapia, Urban & Partner, Wrocław 2011, s. 87-108.
Dzięki.Dużo się dowiedziałam.
Dzieki,opisano b.przystępnie i bardzo przydatne wiadomosci ,dot.kwasów tłuszczowych nasyconych,to chciałam wiedziec.