Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich i jego cenne, lecznicze właściwości
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Co wyróżnia miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich na tle innych miodów? Przede wszystkim jego ciemnobrunatny kolor oraz gęsta, żelowa konsystencja. Są to tylko wizualne aspekty, ponieważ miód ten posiada również wiele właściwości leczniczych, a co sprawia, że jest tak bardzo zdrowy? Miód wrzosowy powinien zawierać przynajmniej 50% pyłku wrzosowego jako pyłku przewodniczącego, natomiast miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich posiada pyłek wrzosowy aż w 80%.
Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich zawiera mnóstwo witamin oraz minerałów, co sprawia, że jest on bardzo zdrowy i ma szerokie zastosowanie. W skład miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich wchodzą także aminokwasy, enzymy, fosfor, potas, magnez, sód oraz wapń. Miód ten jest również źródłem witamin z grupy B, czyli witamin: B1, B2, B6, B12. Ponadto posiada substancje o charakterze hormonalnym ‑ są to roślinne hormony wzrostu oraz neurohormony cholina i acetylocholina.
Dlaczego miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich?
Bory Dolnośląskie to obszar bogaty w miododajne rośliny, poza wrzosami występują tam również lipa drobnolistna, róża dzika, śliwa, tarnina, głóg, kruszyna oraz dziurawiec. Pyłki tych roślin również wchodzą w skład miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich. Teren Borów Dolnośląskich to teren, w którym pogoda jest bardzo sprzyjająca, ponieważ klimat tam panujący jest jednym z najłagodniejszych w Polsce. Zimy są krótkie i łagodne, a okres wegetacyjny zaliczany jest do najdłuższych w Polsce, ponieważ trwa aż do 220 dni.
Właściwości lecznicze miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich
Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich pozbawiony jest wszelkich sztucznych nawozów oraz pozostałości chemicznych, dlatego jest taki zdrowy. Posiada wiele właściwości leczniczych, które zostały udowodnione naukowo, m.in właściwości moczopędne, dzięki którym wydalone zostają z organizmu szkodliwe substancje takie jak kwas hipurowy, kreatynina, szkodliwy mocznik, kwas moczowy oraz inne substancje powstałe w naszym organizmie. Za jego właściwości moczopędne odpowiedzialne są olejki eteryczne oraz kwasy organiczne, które sprawiają, że rozszerzają się naczynia krwionośne nerek, przez co zwiększa się filtracja. Miód ten zawiera polipeptyd zwany proliną, która ma wpływ na polepszenie funkcji pamięci, dlatego też jest wykorzystywana w zwalczaniu bądź zapobieganiu chorobie Alzheimera. Ponadto stosowany jest podczas walki z prostatą, zapaleniem dróg moczowych, podczas kamicy nerkowej oraz zapalenia jelit. Widzimy więc, jak dużo dobroczynnych właściwości posiada miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich, możemy dodawać go do herbaty lub do innych napojów jako zamiennik cukru (niewątpliwie jest on zdrowszy niż zwykły, biały cukier).
Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich jest miodem dość drogim w porównaniu z innymi, jednak posiada wiele właściwości leczniczych, dla których warto mieć ten miód w swojej kuchni. Dzięki jego właściwościom moczopędnym pozbędziemy się z naszego organizmu substancji toksycznych, a dzięki zawartej w nim prolinie możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera, a to już naprawdę coś!