Każdy rodzaj herbaty ma niezwykłe właściwości i niepowtarzalny smak
Aktualizacja: 1 października, 2020
Herbata uzyskiwana jest z niektórych gatunków roślin zaliczanych do rodzaju kamelia. Uprawiana jest głównie w południowo-wschodniej Azji, gdzie łagodny i wilgotny klimat sprzyja jej wegetacji. Parzony z jej liści napar znany jest od wieków i wciąż cieszy się ogromną popularnością nie tylko w krajach azjatyckich, lecz na całym świecie.
W Japonii z piciem herbaty związany jest ceremoniał, który powstały już w Średniowieczu. Sztywne zasady określają każdy szczegół jej przygotowania i podania. Sztuki parzenia herbaty nauczyli tamtejszą ludność buddyjscy mnisi. Dziś herbata traktowana jest z niezwykłą powagą również przez niektórych Brytyjczyków, którzy poświęcają jej piciu konkretną godzinę. Angielska tradycja szerzej znana światu jako „5 o’clock’” zapoczątkowana została w XVII wieku przez księcia Karola II i przetrwała do dziś, choć w nieco zmienionej formie.
Rodzaje herbat
Każda z herbat wykazuje inne właściwości. Ten uwielbiany przez wszystkich napój może być spożywany zarówno na gorąco jak i na zimno. W zależności od sposobu produkcji herbaty i stopnia fermentacji dzielimy je na poszczególne rodzaje: niefermentowane, częściowo fermentowane i całkowicie fermentowane. Ten etap jest kluczowy, ponieważ nadaje herbacie odpowiedni wygląd, smak i aromat.
Herbata czarna
Wyróżnia się cztery podstawowe odmiany : Assam, Yunnan, Darjeeling i Ceylon. To jedyny rodzaj herbaty poddawany całkowitej fermentacji, w wyniku której liście nabierają ciemnego koloru i uaktywniają się substancje smakowe. Czarna herbata zawiera dużo garbników, katechin i kofeiny. Katechiny to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, który pomaga w walce z bardzo szkodliwymi dla zdrowia wolnymi rodnikami. Czarna odmiana herbaty ze względu na zawartość kofeiny może być świetną alternatywą dla kawy. Najlepszą będzie pochodząca z Indii odmiana Assam o mocnym smaku i aromacie. Cechuje ją korzystny wpływ na zdrowie, gdyż pobudza i odtruwa organizm, wzmacnia zęby i co więcej ma działanie bakteriobójcze.
Herbata zielona
Zielona herbata nie jest poddawana procesowi fermentacji, dzięki czemu zachowuje naturalny zielony kolor i wyróżnia ją delikatny, charakterystyczny smak. Uznawana jest za najzdrowszy rodzaj herbaty. Zawiera pięciokrotnie więcej katechin niż odmiana czarna. Ponadto, herbata zielona ma właściwości oczyszczające organizm z toksyn, opóźnia procesy starzenia, obniża poziom „złego cholesterolu” (LDL), normalizuje ciśnienie, hamuje rozwój nowotworów, działa przeciwwirusowo i jako jedyna z herbat pomaga w nadkwasocie.
Przeczytaj więcej na temat dobroczynnych właściwości zielonej herbaty.
Herbata biała
Pozyskiwana jest z nierozwiniętych jeszcze pąków liści, suszonych w niskiej temperaturze, dzięki czemu uzyskuje charakterystyczny srebrzysty odcień. Napar z białej herbaty cechuje jasnożółta barwa i delikatny smak. Nazywana jest często eliksirem młodości, gdyż opóźnia procesy starzenia. Co więcej ma działanie antymutogenne, przeciwdziała powstawaniu zmian nowotworowych w komórkach oraz obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Ponadto, wykazuje właściwości orzeźwiające i poprawia koncentrację.
Herbata czerwona
Ten rodzaj herbaty poddawany jest częściowej fermentacji. Charakteryzuje ją silny, nieco ziemisty aromat. Zawiera więcej niż inne herbaty enzymów i polifenoli, dzięki temu wspomaga odchudzanie. To odmiana o niezwykle dobroczynnym wpływie na zdrowie. Ze względu na zawartość flawonoidów, polecana jest osobom zmagającym się ze zmianami miażdżycowymi czy nadciśnieniem. Herbata czerwona obniża także poziom złego cholesterolu we krwi, oczyszcza organizm z toksyn, pobudza proces trawienia, poprawia koncentrację i pamięć. Popularna odmiana czerwonej herbaty Pu – erh jest wyjątkowa nie tylko ze względu na właściwości lecznicze, niczym wino wymaga leżakowania nawet do 50 lat.
Zobacz również czy picie czerwonej herbaty niesie ze sobą skutki uboczne.
Yerba Mate
Pochodzi z Ameryki Południowej. Szczególnie ceniona jest w Argentynie, Paragwaju i Brazylii. Wytwarza się ją z liści ostrokrzewu paragwajskiego, suszonych dymem z ogniska, co daje jej charakterystyczny cierpki i wyrazisty aromat. Zawiera witaminę A i C, korzystnie wpływa na układ odpornościowy, jak inne rodzaje herbat ma właściwości antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki, powodujące między innymi uszkodzenie struktury DNA. Yerba Mate wykazuje działanie moczopędne, hamuje apetyt, dzięki czemu może okazać się pomocna przy odchudzaniu.
Czy wiesz jak pić i parzyć yerba mate? Sprawdź.
Ziołowa
Wytwarzana z ziół lub ich mieszanki herbata nie zawiera kofeiny. Może być sporządzona z liści pokrzywy, mięty, szałwii, mniszka lekarskiego, hibiskusa, kwiatów rumianku, lipy czy czarnego bzu. Herbaty ziołowe cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na właściwości lecznicze. Ostatnio bardzo popularna z tego wzgldu stała się herbata z czystka. Herbata miętowa ma działanie uspokajające, z powodzeniem stosowana jest także w przypadku zatruć pokarmowych. Herbata parzona z kwiatów rumianku oprócz właściwości uspokajających działa także przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Wywar z szałwii natomiast, okaże się pomocny w przypadku zapalenia gardła czy jamy ustnej. Napary z ziół przeznaczone są nie tylko do picia. Stosuje się je również zewnętrznie w przypadku problemów skórnych lub pielęgnacji włosów.
Owocowa
To rodzaj herbaty uwielbiany szczególnie przez dzieci. Herbata owocowa nie zawiera kofeiny, wytwarza się ją z mieszanki suszonych owoców takich jak wiśnie, porzeczki, maliny, cytrusy, agrest, żurawina. Herbatki owocowe bardzo często mieszane są z kwiatem dzikiej róży lub hibiskusa. Maja delikatny smak, a ich właściwości pochodzą od owocu z jakiego zostały sporządzone. Herbaty cytrusowe najlepiej sprawdzą się latem, ponieważ skutecznie chłodzą organizm przynosząc ulgę podczas uciążliwych upałów. Herbata żurawinowa polecana jest szczególnie osobom zmagającym się z problemami układu moczowego. Ten cenny owoc usprawni jego działanie oraz zwalczy bakterie będące przyczyną częstych infekcji szczególnie u kobiet. Herbaty owocowe ze względu na swoją delikatność polecane są dzieciom, a także kobietom w ciąży.
Niezależnie od rodzaju herbaty, jej picie przyniesie nam niemal same korzyści. Ważne jest jednak, aby przy wyborze konkretnego produktu kierować się przede wszystkim jego jakością. Najlepiej wybrać herbaty liściaste, gdyż zamykane w torebkach są mielone i dodatkowo wzbogacone o sztuczne aromaty. Co prawda, z lepszą jakością często idzie w parze wyższa cena. Decydując się jednak na kupno droższego produktu mamy pewność, że jest on wartościowy, a picie takiej herbaty korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.