Zdrowotne właściwości, dla których warto pić herbatę z czystka

16 18 20

Jest o nim coraz głośniej, staje się najnowszym trendem nie tylko wśród dorosłych, ale i nastolatków. Posiada wiele właściwości leczniczych, co powoduje, że może być rozwiązaniem na powszechnie występujące dziś problemy zdrowotne.

Czystek jest rośliną znaną na świecie od wieków, jednak jej wyjątkowe właściwości odkryto stosunkowo niedawno. Pochodzący z Europy Południowej krzew, coraz częściej uznawany jest za niezwykle cenne źródło zdrowia. Czystek cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, najbardziej znany jest pod postacią suszu, jednak można spotkać go również w formie aromatycznego olejku. Najczęściej spożywany jest w postaci herbaty lub naparów. Wśród szerokiej gamy dostępnych dziś ziół o różnym przeznaczeniu, czystek wydaje się być najbardziej atrakcyjny. Dowiedz się zatem o nim trochę więcej.

Herbata z czystka

Jest zdrowa i w pełni bezpieczna nawet dla dzieci i kobiet w ciąży. Jak w przypadku innych herbat istotne jest, aby wybierać susz grubo pocięty, gdyż cechuje go zwykle lepsza jakość. Herbatkę z czystka powinno się pić przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jedną łyżeczkę suszu zalać należy szklanką wrzącej wody, a następnie parzyć pod przykryciem nawet 10–12 minut. Jedna porcja czystka może być parzona kilkakrotnie. Herbatę przygotować można według własnego uznania, dodać cukier, miód, niewielką ilość cytryny czy łyżeczkę soku owocowego.

Herbata z czystka – właściwości

Przyrządzona herbatka ma nie tylko charakterystyczny smak, co ważniejsze posiada wiele wartości odżywczych i właściwości leczniczych. Przeprowadzone badania potwierdziły, że czystek ze względu na wysoką zawartość polifenoli jest naturalnym, silnym przeciwutleniaczem wymiatającym z naszego ciała niebezpieczne dla zdrowia wolne rodniki. Warto wspomnieć, że wolne rodniki to związki, których niezahamowany rozwój jest w stanie wyrządzić w organizmie ludzkim nieodwracalne szkody. Niekorzystne działanie czynników zewnętrznych jak zanieczyszczenia powietrza, nadmierny stres, nieodpowiednia dieta, czy palenie tytoniu przyczyniają się do produkcji wolnych rodników. Ich niekorzystny wpływ na organizm ludzki polega między innymi na zdolności do uszkodzenia struktury DNA, powstawaniu chorób nowotworowych, zwiększeniu poziomu cholesterolu we krwi, uszkodzeniu tkanki nerwowej, zaburzeniu prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego oraz przyspieszeniu starzenia się organizmu. Istotne jest, aby cenne antyoksydanty dostarczać organizmowi z pożywieniem, gdyż nie jest on w stanie samodzielnie wyprodukować ich w odpowiedniej ilości.

Napar z czystka skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, odtruwa go oraz usuwa szkodliwe metale ciężkie pochodzące choćby z dymu papierosowego czy zanieczyszczonego powietrza, dlatego może być stosowany jako naturalny detoks. Wykazuje również silne działanie przeciwmiażdżycowe ze względu na właściwości obniżające poziom LDL we krwi (liporotein o niskiej gęstości). To frakcja cholesterolu, której nadmiar odkłada się w tętnicach w postaci płytek miażdżycowych tworzących zatory, co w efekcie przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia i serca.

Napar z czystka skutecznie wspomaga utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Jego antybakteryjne właściwości powodują, że z powodzeniem zastąpi powszechnie stosowane płyny do płukania ust, poradzi sobie z nieprzyjemnym zapachem, a nawet uciążliwymi infekcjami czy zapaleniem gardła. Wywar z czystka polecany jest również osobom będącym w okresie dojrzewania, gdyż pomaga pozbyć się uciążliwego zapachu potu, będącego zmorą wszystkich nastolatków.

Czystek stosowany na zewnątrz skutecznie poradzi sobie z występującymi problemami skórnymi. Jego właściwości antybakteryjne, grzybobójcze i ściągające powodują, że może okazać się pomocnym lekiem w walce z trądzikiem, niezwykle trudną do wyleczenia łuszczycą, łupieżem czy grzybicą stóp i paznokci. W walce z trądzikiem młodzieńczym czystek bez obaw może być stosowany jako naturalny zamiennik kosmetyków do pielęgnacji, zawierających szkodliwe komponenty, nierzadko będące przyczyną nasilenia się występujących objawów.

Liczne badania wykazały, że długotrwałe picie naparu z czystka może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Ta drogocenna roślina przyczyni się do zwiększenia odporności organizmu, pomocna okaże się zarówno w przypadku infekcji wirusowych jak i bakteryjnych. Jej działanie złagodzi także uciążliwy dla wielu problem alergii, a także często związany z nią ból zatok. Co więcej, czystek może okazać się przydatny w leczeniu chorób nowotworowych. Nie jest co prawda lekiem, ale jego stosowanie wspomoże walkę z chorobą i złagodzi występujące objawy. Coraz częściej mówi się również, że czystek skutecznie walczy z przenoszoną przez kleszcze boreliozą. Właściwości czystka powodują unieszkodliwienie bakterii, tym samym przyczyniając się do zahamowania rozwoju choroby.

Nie bójmy się, że herbata z czystka to kolejny trend rozpowszechniony przez producentów. Jej liczne właściwości prozdrowotne w pełni zasługują na to, by być popularne. To nie kolejna moda, a nawet jeśli, to słuszna. Pamiętajmy, że najlepsze efekty przyniesie jej długotrwałe i regularne picie.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zdrowotne właściwości, dla których warto pić herbatę z czystka - 3.5/5. Oddano 239 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

  • Asia 16.08.2017, 8:08

    Czystka poleciła mi koleżanka. Miałam zapalenie zatok. 2 antybiotyki nic nie pomogły, byłam tak zdesperowana, że zaczęłam pić Czystek 2 razy dziennie. Po tyg byłam zdrowa. Pije już poltora roku, pracuje w szpitalu i od tamtej pory nie byłam chora, przeziębiona, nie miałam kataru, nic. Polecam z całego serca

    Odpowiedz
  • anna 28.09.2017, 12:18

    ja uważam że każda herbata na coś pomaga czy to ziołowe czy zielone czerwone czy białe.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone