Czerwona herbata – działa nie tylko odchudzająco!
Aktualizacja: 14 czerwca, 2022
Czerwona herbata jest najchętniej wybierana podczas odchudzania. Przypisuje się jej właściwości ułatwiające trawienie, przyśpieszające redukcję cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a dzięki swoim składnikom wykazuje także działanie antynowotworowe. Ma ogromne znaczenie wspomagające redukcje zbędnych kilogramów.
Dostępne na polskim rynku herbaty są podzielone względem pochodzenia składników z uwzględnieniem aktywnych substratów z określonych części roślin, ich właściwości, działań i wpływu na ocenę sensoryczną produktu. Wywołują one wzrost sekrecji enzymów trawiennych, a hamują lipazę utrudniającą emulgację tłuszczów i w ten sposób ograniczają jego wchłanianie, a następnie gromadzenie w organizmie. Picie czerwonej herbaty jest bezpieczne dla zdrowia, jednakże ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i dzieci, a także osoby z chorobą wrzodową.
Jak działa czerwona herbata?
Czerwona herbata to odmiana oolong uzyskiwana w wyniku fermentacji częściowej. Enzymy w niej zawarte nie zostały całkowicie dezaktywowane. Zawiera polifenole, które są wchłaniane przez śluzówkę jelit i rozprowadzane po organizmie, a następnie wydalane do żółci oraz moczu. Głównym przedstawicielem herbat czerwonych jest herbata Pu-erh. Jest ona najczęściej spożywana przez osoby przechodzące na dietę, odchudzające się.
Właściwości czerwonej herbaty
To dzięki polifenolom czerwona herbata wykazuje właściwości zapobiegające tworzeniu się wolnych rodników, a co za tym idzie obniża ryzyko rozwoju niektórych chorób, procesów nowotworowych, a także chroni przed występowaniem nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy. Dla zachowania wszystkich właściwości należy ją zalewać wodą o temperaturze nie przekraczającej 950C i pozostawiać na kilka minut pod przykryciem. Czerwona herbata zawiera kofeinę w ilości ok 15mg. Jest to kofeina o nieco innych właściwościach, mianowicie o działaniu wolniejszym i łagodniejszym efekcie pobudzenia, który w przeciwieństwie do kofeiny zawartej w kawie, utrzymuje się przez cały dzień. Jej właściwości antyoksydacyjne są najsłabsze w porównaniu z herbatami zielonymi czy też czarnymi, jednakże zawarte w niej polifenole najlepiej wychwytują wolne rodniki uszkadzające komórki organizmu.
Czerwona herbata a odchudzanie
Jest to herbata bardzo aromatyczna i ciemna, o specyficznym smaku. Wpływa bezpośrednio na przewód pokarmowy pobudzając procesy trawienia, dzięki zwiększeniu wydzielania soków trawiennych. Polifenole z kolei hamują lipazę żołądkową, a także trzustkową. Zaburzona w ten sposób emulgacja tłuszczu powoduje zwiększoną termogenezę wywołaną wzrostem wydatków energetycznych. Wspomaga pracę jelit, pobudzając enzymy ułatwia proces trawienia i zapobiega występowaniu zaparć. Nieodłącznym elementem odpowiadającym za skuteczność działania czerwonej herbaty w procesie odchudzania jest regularność jej spożywania. W badaniach klinicznych osoby spożywające ją przez okres miesiąca uzyskiwały efekt utraty masy ciała do 5 kilogramów. Zaleca się spożywanie 3 filiżanek dziennie o różnych porach. Ze względu na właściwości obniżające wchłanianie żelaza należy napar spożywać minimum 30 minut po posiłku. Na powyższy aspekt powinny zwrócić uwagę osoby z niedokrwistością, anemią.
Czy picie czerwonej herbaty niesie za sobą skutki uboczne?
Czerwona herbata wykazuje właściwości moczopędne, stąd też należy zachować umiar. Przede wszystkim spożywanie jej w dużej ilości powoduje zaburzenia wodno – elektrolitowe i odwodnienie, co niesie ze sobą poważne konsekwencje w postaci utraty wody oraz cennych składników mineralnych. Dla przykładu utrata potasu, składnika mineralnego wpływającego na funkcjonowanie całego organizmu, powoduje dolegliwości i skurcze mięśni, zdenerwowanie, omdlenia, czy też chroniczne uczucie osłabienia, zmęczenia. Ze względu na działanie pobudzające funkcjonowanie przewodu pokarmowego herbaty czerwonej powinny unikać osoby cierpiące na wrzody żołądka. Kobiety w ciąży powinny jej spożycie konsultować z lekarzem. Spowodowane jest to właściwościami związków biologicznie czynnych, które mogą wpływać na rozwój płodu. Z kolei u dzieci jej konsumpcję należy ograniczać.
Herbaty czerwone wykazują działanie wspomagające proces odchudzania. Należy pamiętać, że najlepsze efekty redukcji masy ciała uzyskuje się przestrzegając diety odpowiednio dobranej do swojego zapotrzebowania energetycznego i łącząc ją ze zwiększoną aktywnością fizyczną, a wszelkie herbaty oraz mieszanki ziół mają za zadanie tylko wspomagać niniejszy proces.
Przeczytaj też:
- Herbata Pu erh – właściwości i skutki uboczne. Czerwona herbata na odchudzanie
- Ile kalorii dziennie wypijamy? Kawa i herbata
- Zielona herbata – właściwości, wpływ na odchudzanie. Jak parzyć zieloną herbatę?
Piśmiennictwo:
- She-Ching W. et al. Antimutagenic and antimicrobial activities of pu-erh tea
- Ostrowska J. Herbaty- naturalne źródło antyoksydantów.
- Lipińska A. Czerwony eliksir smoków.
- Stańczyk A. Właściwości zdrowotne wybranych gatunków herbat.
Byk na byku, ręce opadają!!!!!!!! Przecież herbata oolong i puerh to zupełnie inne rodzaje herbaty. Oloongi to herbaty półfermentowane, gdzie proces wytwarzania enzymów jest po pewnym czasie przerwany poprzez jej podgrzanie, zaś herbaty puerh to herbaty fermentowane nieenzymatycznie przy pomocy drobnoustrojów.
Istnieje kilka odmian herbaty czerwonej, wszystkie jednak należą do herbat półfermentowanych.