Właściwości i zastosowanie liści malin. Czy herbata z nich jest zdrowa?

16 18 20

Właściwości prozdrowotne owoców maliny znane są już od starożytności. Uprawiane były one m.in. przez Greków i Rzymian. Maliny uznawane są za cenny surowiec leczniczy, od tysiącleci wykorzystuje się je zarówno w celach odżywczych, jak i dietetycznych [1]. Dotyczy to nie tylko samych owoców maliny, ale również ich liści.   

Owoce maliny zna każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że spożywać można również jej liście. Zielone liście maliny pozyskiwane są z maliny właściwej. Warto przyjrzeć się im bliżej, bowiem posiadają wiele właściwości prozdrowotnych.

Właściwości liści malin

Liście malin zawierają liczne cenne substancje aktywne. Zaliczamy do nich m.in.:

 • garbniki,
 • kwasy organiczne (askorbinowy, cytrynowy, salicylowy, szczawiowy, winowy),
 • flawonoidy,
 • karoten,
 • triterpeny,
 • śluzy,
 • żywice [2].

Dzięki obecności substancji czynnych, liście malin wykazują właściwości moczopędne, przeciwbakteryjne, a ponadto poprawiają przemianę materii. Działają również rozkurczająco [3].

Gdzie znajdują zastosowanie?

Dzięki dużej zawartości garbników, które hamują rozwój bakterii jelitowych, liście malin znajdują zastosowanie przy biegunkach, a także nieżytach żołądka oraz jelit. Mogą wspomóc również walkę z przeziębieniem i grypą, ponieważ wykazują działania napotne. Liście malin stosuje się także przy bólach gardła. Znaleźć je można w mieszankach żółcio- i moczopędnych.

Wyciągi z liści maliny działają rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, naczynia krwionośne i macicę. Pomagają przy leczeniu dolegliwości kobiecych, zaburzeniach miesiączkowania i upławach. Napar z liści malin stosuje się również w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, a także do okładów na skórę wspomagających leczenie chorób skóry i oparzeń. Herbatki malinowe wykazują właściwości oczyszczające organizm z toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii [4].

Kiedy najlepiej je zbierać?

Najlepszą porą roku na zbieranie liści malin jest lato. Warto zwrócić uwagę na to, czy liście są młode i zdrowe, a także dobrze wyrośnięte. Krzew, z którego zbierane są liście powinien być jak najczystszy. Unikajmy tych rosnących przy drogach i pokrytych kurzem. Dobrze jest suszyć zebrane liście malin w temperaturze pokojowej. Trwa to zazwyczaj ok. 1–2 tygodnie.  

Gdzie kupić i za jaką cenę?

Liście malin można zbierać samemu lub też kupić je w sklepie zielarskim czy aptece. Kupując liście dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby surowcem zielarskim było ziele maliny, a nie jej owoce. W większości dostępnych herbat znajdują się bowiem suszone owoce maliny, które wykazują słabsze właściwości lecznicze niż liście. Ceny suszonych liści malin różnią się w zależności od sklepu – średnio za 100 g liści zapłacimy ok. 6 zł.

Czy w ciąży można je stosować?

Spożycie liści malin jest szczególnie rozpowszechnione wśród kobiet w ciąży. Ich zwolennicy sugerują, iż regularne przyjmowanie liści zmniejsza mdłości, a dodatkowo wzmacnia mięśnie macicy, pomaga znieść wysiłek związany z porodem i zmniejsza ryzyko powikłań okołoporodowych. Wpływa również korzystnie na jakość i ilość pokarmu u matki po porodzie. Wiele położnych zaleca stosowanie naparów z liści malin w celu stymulowania porodu [5].

Przeprowadzone zostało badanie mające na celu sprawdzenie wpływu liści malin na kobiety od 32. tygodnia ciąży do porodu. Nie zaobserwowano jednak istotnych różnic w długości trwania ciąży oraz porodu.

Podkreśla się, że ze względu na niewielką ilość badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność, liście malin powinny być spożywane przez kobiety w ciąży po konsultacji z lekarzem [6].

W medycynie naturalnej herbata z liści malin zalecana jest również po porodzie. Dzięki właściwościom wzmacniającym organizm pomaga wrócić do formy po ciężkim wysiłku związanym z urodzeniem dziecka, a ponadto pobudza laktację.

Herbata z liści malin

Herbata z liści malin jest bogata w potas, żelazo, magnez, a także witaminę C, E oraz witaminy z grupy B. Dzięki zawartości antyoksydantów i alkaloidów wykazuje działanie prozdrowotne.

Picie herbaty zalecane jest zwłaszcza w przypadku:

 • przeziębienia,
 • grypy,
 • problemów z płodnością,
 • łuszczycy,
 • trądziku,
 • otyłości,
 • niestrawności,
 • zaparć,
 • podwyższonego ciśnienia krwi,
 • bólu stawów,
 • stanów zapalnych [7].

Jak ją parzyć?

Aby przygotować herbatę należy zalać łyżkę liści malin ok. 1/2 szklanką wrzątku, a następnie przykryć i odstawić na 15 min. Po tym czasie herbatę najlepiej jest przecedzić. Zaleca się pić po 1/2 szklanki naparu 2–3 razy dziennie [4].

Dla porównania poczytaj na temat nalewki malinowej!

Dzięki zawartości wielu cennych substancji aktywnych, liście malin mogą znaleźć zastosowanie w przypadku licznych problemów zdrowotnych. Wspierają organizm m.in. w walce z przeziębieniem, problemami z układem pokarmowym czy stanami zapalnymi. Choć liście malin są chętnie stosowane przez kobiety w ciąży, ze względu na niewielką ilość przeprowadzonych badań potwierdzających bezpieczeństwo, najlepiej skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem.

Literatura:

 1. Właściwości prozdrowotne owoców maliny właściwej (Rubus idaeus L.), Alicja Baranowska, Katarzyna Radwańska, Krystyna Zarzecka, Marek Gugała, Iwona Mystkowska, Probl Hig Epidemiol  2015, 96(2): 406-409
 2. Malina właściwa – Rubus idaeus (Rosaceae)., [dostęp on-line http://rozanski.ch/fitoterapia2.htm]
 3. Właściwości prozdrowotne malin, [dostęp on-line https://ptd.org.pl/artykuly/wlasciwosci-prozdrowotne-malin]
 4. Liść maliny – „kobiece zioło” i nie tylko, [dostęp on-line http://eprzyprawy.blogspot.com/2015/04/lisc-maliny-kobiece-zioo-i-nie-tylko.html]
 5. Aktywność przeciwutleniająca wybranych owoców jagodowych, Bogna Gryszczyńska, Maria Iskra, Agnieszka Gryszczyńska, Magdalena Budzyń, Postępy  Fitoterapii 4/2011
 6. Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, Anna Łuczak, Magdalena Nowak, Edyta Szałek, Farmacja Współczesna 2017; 10: 140-146  
 7. 8 Amazing Benefits Of Raspberry Leaf Tea, [dostęp on-line https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/raspberry-leaf-tea.html]
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Właściwości i zastosowanie liści malin. Czy herbata z nich jest zdrowa? - 4.5/5. Oddano 15 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk, trener personalny i instruktor form body&mind.