Biała herbata. Odpowiednie parzenie zachowa jej liczne właściwości zdrowotne
Aktualizacja: 5 marca, 2018
W Polsce największą popularnością niestety cieszy się czarna herbata w torebkach, pozbawiona większości substancji zdrowotnych. Zachęcam więc wszystkich do spożywania prawdziwych herbat – liściastych, a zwłaszcza białej.
Herbaty klasyfikuje się pod względem: położenia geograficznego plantacji, pory zbioru liści i sposobu jej obróbki (fermentacji). Biała jest niefermentowaną, najdroższą i najbardziej szlachetną herbatą.
Biała Herbata
Historia białej herbaty (z chiń. bai cha) pochodzi z X wieku. W starożytnych Chinach mogli ją spożywać jedynie członkowie rodów arystokratycznych. Ciekawostką jest to, że to młode dziewice zbierały ją w delikatnych rękawiczkach, aby nie uszkodzić listków i pędów drogocennego naparu. Nazwa herbaty wywodzi się od koloru wysuszonych pąków (srebrno-białych), które tak naprawdę dają słomkowo-żółty napar.
Biała Herbata – parzenie
Spośród herbat białych wyróżniamy trzy podstawowe typy:
- Yin Zen (Srebrna Igła) – pochodzi z chińskiej prowincji Fujian. W jej skład wchodzą nierozwinięte pączki, które chronione są przed promieniami słonecznymi, aby nie wykształcił się w nich zielony barwnik jakim jest chlorofil. Jest lekko pobudzająca i należy ją parzyć w temperaturze 85 °C przez około 2 minuty.
- Pai Mu Tan (Biała Piwonia) – składa się z liści i pąków w stosunku 2:1. Posiada kwiecisto-ziołowy aromat i jedwabiście słodki smak. Parzy się ją w temperaturze 90°C przez około 1 minutę.
- China White Snow Buds (Śnieżne Pączki) – składa się w przeważającym stopniu z liści, które są pokryte srebrnym pyłem. Aromat zbliżony jest do palonych ziaren. Przygotowuje się ją w temperaturze 70°C przez 2–3 minuty.
Biała herbata ma postać małej kuleczki, którą zwija się ręcznie z młodych listków herbaty i kwiatu (np. lilii). Podczas parzenia z herbacianej kuleczki wydobywa się prawdziwe piękno, które warto podziwiać w przeźroczystym naczyniu. Ponadto jest to świetny pomysł na prezent! Jedyny w swoim rodzaju kwiat, który można zarówno podziwiać, wypić, a do tego wyjdzie to na zdrowie.
Biała herbata – właściwości
W liściach naparu znajdują się substancje biologicznie czynne takie jak:
- związki polifenolowe
- saponiny
- aminokwasy
- alkaloidy purynowe
- mikroelementy np. fluor, mangan
- witaminy: niacyna
Zawierają również sporą dawkę teiny, co sprawia, że nasz organizm jest pobudzony.
Bai cha pełni funkcje: antyproliferacyjną (nie powoduje rozmnażania się komórek nowotworowych), ochronną (przed uszkodzeniem DNA), odpornościową, bakteriobójczą, antywirusową. Wyniki badań pokazują, że herbata biała ma najwięcej związków przeciwutleniających, które „wymiatają” wolne rodniki z organizmu.
Czym jest wolny rodnik i jak go postrzegać?
Wolny rodnik to cząsteczka tlenu, któremu zabrakło jednego atomu wodoru. Powstają zazwyczaj podczas reakcji utleniania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz znajdują się w dymie papierosowym, skażonym powietrzu, lekach, wysoko przetworzonej żywności (chipsy, frytki, krakersy, ciastka itp.). W dużych ilościach wykształcają się w czasie wzmożonej aktywności fizycznej.
Przed niszczącym działaniem wolnych rodników (uszkadzanie błon komórkowych) chroni nas naturalny antyutleniacz – glutation. Bardzo ważne jest dostarczanie go organizmowi, ponieważ wraz z wiekiem, ilość glutationu w ustroju ulega zmniejszeniu i organizm szybciej się starzeje. Jednakże należy pamiętać, że wolne rodniki nie mają jedynie negatywnego oddziaływania na organizm. Cytując słynnego lekarza niemieckiego Paracelsusa:
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę.
Powinniśmy wziąć pod uwagę, że jedynie zwiększona ilość wolnych rodników w organizmie może być chorobotwórcza. Nie można zapominać, że niszczą one bakterie, drobnoustroje i toksyczne substancje.
Biała herbata – wady
Białą herbatę może pić każdy. Najlepiej spożywać dziennie do 5 fliżanek tego napoju i unikać jej przed snem, ponieważ jej właściwości pobudzające mogą powodować bezsenność. Zbyt duże ilości białej herbaty lub zbyt mocne napary pite na pusty żołądek mogą spowodować wzrost ilości garbników w organizmie, które podrażnią błonę śluzową. Zawarte w herbacie pelifenole w zbyt dużym stężeniu mogą również zaburzyć wchłanianie żelaza. Nie są to jednak przeciwwskazania, które przysłonią jej liczne właściwości prozdrowotne. Warto, więc pić białą herbatę na tyle często na ile pozwoli nam również nasz portfel. Biała herbata niestety nie zalicza się do najtańszych. W końcu to napój arystokracji.
Biała herbata jest lepsza jakościowo w postaci liści i pąków niż w saszetkach. Zaleca się ją w szczególności sportowcom, osobom w podeszłym wieku czy chorym na nowotwory ze względu na jej właściwości antyoksydacyjne. Jest ona naturalnym „eliksirem młodości”, więc warto po nią sięgać zamiast drogich kremów i upiększających zabiegów kosmetycznych.
sporo ma właściwości ta biała herbata, piję ją od dłuższego czasu a nawet nie zdawałam sobie z tego sprawy 😀
Rany, od pół godziny szukam odpowiedzi na pytanie, jak długo parzyć białą herbatę… Eksperci doradzają: 2-5minut, 7-9 minut, 10 minut w temp. 70-80st., a teraz jeszcze 1-2 min… Wiem mniej,niż pół godziny temu, uff.
To chyba wszystkie zależy jakiej jakości jest herbata i właściwie jaki napar chcesz uzyskać. Najlepiej samemu spróbować różnych czasów parzenia i sprawdzić który Ci najbardziej odpowiada. Ja zwykle gotuję wodę do 80 stopni i czekam najpierw 6 min, przy następnym 8 itd. Bo też warto wspomnieć że można ją parzyć kilka razy. Jak chcesz uzyskać mocniejszy napar to daj więcej liści. Przy dłuższym parzeniu wydziela się podobno więcej prozdrowotnych polifenoli. Polecam czytać dużo i samemu eksperymentować, wtedy to daje dużą frajdę.