Herbata oczyszczająca. Czy herbata oczyszcza organizm z toksyn?

🕣 3 min czytania

Żyjemy w ciągłym biegu i nie zawsze mamy czas, aby zadbać o swoje zdrowie. Czy zamiana zwykłej, czarnej herbaty na ziołową, o działaniu oczyszczającym może przynieść korzyści dla naszego zdrowia? Jeżeli tak, to jakie ?

Herbata oczyszczająca

Organizm ludzki jest tak skonstruowany, że potrafi sam usuwać toksyny – z kałem, moczem, potem. Niestety przy niektórych schorzeniach czy przy złej diecie, proces ten może być mniej wydajny. Można wspomóc swój organizm poprzez stosowanie preparatów np. w postaci herbat  oczyszczających. Jednak nie powinna być to jedyna metoda. Najważniejsze jest poznanie przyczyny problemu, a następnie jej usunięcie.

Herbata oczyszczająca organizm z toksyn

Herbaty oczyszczające mają za zadanie pomóc organizmowi w usunięciu toksyn. Wspomagają  także procesy regeneracyjne oraz neutralizację wolnych rodników. Powyższe działanie uzyskuje się poprzez odpowiednią kompozycję ziół. Herbaty oczyszczające różnią się składem, a tym samym działaniem. Do mieszanek wykorzystuje się rośliny o działaniu przeciwzapalnym (imbir, lukrecja, rumianek) i antyoksydacyjnym (zielona herbata, czarny bez). Stosuje się także rośliny, które działają moczopędnie (pokrzywa, fiołek trójbarwny, brzoza), co usprawnia wydalanie toksyn rozpuszczalnych w wodzie. Rośliny w mieszankach mogą także wspomóc funkcjonowanie układu pokarmowego oraz wątroby (mniszek lekarski, karczoch, ostropest plamisty), która jest jednym z kluczowych narządów w usuwaniu niepotrzebnych i szkodliwych metabolitów z organizmu.

Herbata oczyszczająca jelita

Przy prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego – jelit, nie ma potrzeby ich „oczyszczania”. Jednak w przypadku spowolnionego pasażu jelitowego mogą zalegać masy kałowe, a wraz z nimi toksyny. W takich sytuacjach istotne jest poznanie przyczyny dolegliwości – m.in. mała ilość błonnika i płynów z dietą, brak aktywności fizycznej czy choroby jelit. W sytuacji, kiedy przyczyną jest nieprawidłowy styl życia, herbatki oczyszczające pomagają wyregulować pracę jelit, co spowoduje, że zostanie ograniczony kontakt toksyn ze śluzówką jelita. Należy zwrócić uwagę na skład mieszanek. Jeżeli preparat zawiera głównie rośliny o działaniu przeczyszczającym – liść senesu, kora kruszyny – herbatę taką można stosować krótkotrwale, ponieważ organizm z czasem przyzwyczai się do zawartych w roślinach antrazwiązków. Jelita staną się wówczas „leniwe”. Dodatkowo zawarte rośliny będą przeciwdziałać wzdęciom (mięta, koper włoski, arcydzięgiel), działać rozkurczowo i uspokajająco na jelito (rumianek, melisa, mięta). 

Herbata oczyszczająca na odchudzanie

Na rynku najbardziej rozpowszechnione są herbaty oczyszczające na odchudzanie. Każda firma oferuje inny dobór surowców. W składzie można spotkać rośliny i substancje, którym przypisuje się takie właściwości, jak przyspieszanie metabolizmu, zwiększenie spalania tkanki tłuszczowej i poprawienie profilu lipidowego krwi. Należą do nich m.in. yerba mate, czerwona herbata, L-karnityna, opuncja figowa, morszczyn czy skórka grejpfruta. Inną grupą są rośliny wspomagające pracę układu pokarmowego, poprzez polepszenie trawienia, przeciwdziałanie wzdęciom (mięta, koper włoski) oraz unormowanie perystaltyki jelit. Preparaty mogę także działać lekko moczopędnie (brzoza, skrzyp, pokrzywa), zmniejszając tym samym obrzęki (przeciwdziałają zatrzymywaniu się wody).

Należy pamiętać, że herbata odchudzająca tylko wspomaga właściwą terapię odchudzającą, która powinna obejmować odpowiednio dobraną aktywność fizyczną i dietę o ujemnym bilansie energetycznym. Sama herbata ewentualnie poprawi witalność i usprawni pracę przewodu pokarmowego.

Herbata oczyszczająca – opinie

Opinie internautów dotyczące herbat oczyszczających są różne. W przypadku stosowania mieszanek na uregulowanie i wspomożenie układu trawiennego, obserwuje się poprawę – w zależności od rodzaju i nasilenia dolegliwości. Polepsza się trawienie, wzdęcia są mniejsze a cykl wypróżnień uregulowany.

W przypadku herbat typowo odchudzających widoczne zmiany widać tylko przy jednoczesnej zmianie stylu życia. Niektórzy internauci wskazywali, że samo picie naparu zmniejsza łaknienie.

Herbaty oczyszczające, jak również inne roślinne mieszanki do picia, to dobra alternatywa dla zwykłej czarnej herbaty lub wody. Mogą wspomóc pracę jelit, proces odchudzania oraz usunąć toksyny. Większość roślin działa łagodnie. Niektóre z nich mogą jednak wchodzić w interakcję z lekami lub być niewskazane dla pewnych grup wiekowych. Należy pamiętać, że herbatki oczyszczające wspomagają nasz organizm, ale nie zastąpią zdrowego stylu życia.

Literatura:

  1. Kohmunzer S., Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.
  2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Agnieszka Bernatowicz, dietetyk , Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk. Specjalizuje się w schorzeniach układu pokarmowego, szczególnie jelit. Sporo czasu poświęca badaniom nad zagadnieniem zaparć oraz choroby Leśniowskiego-Crohna.
Dodaj do ulubionych