Kasze, które można znaleźć na półkach sklepowych. Podział i właściwości
Aktualizacja: 28 marca, 2024
W sklepach można znaleźć wiele rodzajów kaszy. Często nie wiemy, na którą się zdecydować. Niektórzy nie wyobrażają sobie posiłku bez dodatku ulubionych nasion zbóż, inni nie są do nich przekonani. Poznajmy podstawowe typy kasz dostępnych w sklepie.
Kasza jęczmienna
Kaszę jęczmienną ze względu na stopień rozdrobnienia można podzielić na 3 rodzaje, :
- pęczak – jest to całe, oczyszczone, wypolerowane ziarno jęczmienia
- kasza jęczmienna łamana – może występować w trzech wersjach: gruba, średnia i drobna. Jest to pocięty na dosyć duże cząstki pęczak
- kasza jęczmienna perłowa – także może występować w 3 formach: grubej, średniej oraz drobnej. Jest to również pocięty na cząstki pęczak, ale poddany obtoczeniu i polerowaniu
Kasza jęczmienna zawiera sporą ilość białek oraz jest źródłem błonnika pokarmowego, który ułatwia trawienie w przewodzie pokarmowym i reguluje pracę jelit zapobiegając zaparciom. Kasza jęczmienna stanowi źródło niacyny, ponadto reguluje stężenie cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne i bardzo dobrze wpływa na wygląd i kondycję cery.
Kasza gryczana
Kasza gryczana to wyjątek wśród kasz, ponieważ powstaje z gryki – rośliny z rodziny rdestowatych. Tutaj możemy wyróżnić dwa typy:
- kasza gryczana prażona – ziarna gryki poddane prażeniu
- kasza gryczana nieprażona – również powstaje z nasion gryki, ale nie jest poddawana procesowi prażenia, zatem posiada jaśniejszy kolor i łagodniejszy smak
Kasza gryczana jest produktem bezglutenowym, a więc polecana jest osobom, które w diecie powinny unikać glutenu. W swym bogatym składzie zawiera duże ilości białka, węglowodanów oraz składników mineralnych. Białka gryki są bardzo cenne, porównywane do białek roślin strączkowych. Stanowi bardzo dobre źródło wapnia, fosforu, żelaza, potasu oraz magnezu, a także witaminy PP oraz B1.
Kasza gryczana prażona posiada barwę brązową i charakterystyczny smak, który nie przez wszystkich jest lubiany. Warto się jednak do niej przekonać i wypróbować parę przepisów.
Kasza jaglana
Kasza jaglana powstaje z łuskanego ziarna prosa. Jej dużym atutem jest działanie alkalizujące organizm. Głównym składnikiem energetycznym, podobnie jak w innych kaszach jest skrobia (340 kcal/100 g). Zawartość białka wynosi około 11% i co istotne, podobnie jak gryczana, nie zawiera glutenu. Jest kaszą znacznie delikatniejszą od innych, ze względu na niską zawartość błonnika – polecana w dietach łatwostrawnych.
W odróżnieniu od innych kasz, zawiera dużą ilość krzemionki, która korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie oraz działa łagodząco w stanach zapalnych stawów. Kaszy jaglanej przypisuje się właściwości przeciwwirusowe oraz wysuszające, stąd wynika jej prozdrowotne oddziaływanie na organizm w stanach przeziębień.
Warto ją wprowadzić do codziennej diety. Istnieje mnóstwo przepisów na szybki obiad i kolacje, które z pewnością przekonają całą rodzinę do kaszy jaglanej.
Kasza manna
Kasza manna powstaje w procesie przemiału pszenicy na mąkę. Posiada lekko kremową barwę i jest bardzo drobna. Oprócz popularnej kaszy manny, w sklepach można znaleźć kaszę mannę razową, o nieco brązowym zabarwieniu, która zawiera większą ilość błonnika od swojej poprzedniczki. Zakupić można także tzw. „kaszę mannę błyskawiczną”, która wymaga skróconego czasu gotowania, gdyż uprzednio została poddana obróbce termicznej.
Jest bardzo dobrze tolerowana przez dzieci i stosowana w dietach lekkostrawnych. Posiada łagodny smak, małe ilości błonnika, za to dużą ilość skrobi. Nie jest bogatym źródłem składników mineralnych czy witamin, ale polecana przy problemach układu pokarmowego.
Wśród innych kasz wyróżnia ją zawartość jodu. Zalecana jest także w leczeniu chorobób z towarzyszącą gorączką czy problemów z układem moczowym.
Kasza kukurydziana
Kasza kukurydziana produkowana jest z rozdrobnionych ziaren kukurydzy. Możną spotkać kaszę kukurydzianą drobną lub o nieco grubszych ziarnach. Jest produktem bezglutenowym i lekkostrawnym. Posiada lekko gorzkawy smak. Stanowi źródło niacyny, witaminy B1, E, beta-karotenu, a białko w niej zawarte nie zwiera tryptofanu (nie wywołuje odczynów alergicznych). Polecana i z powodzeniem stosowana jest w żywieniu niemowląt, a także osób, które cierpią na hipercholesterolemię, hiperlipidemię, miażdżycę oraz w profilaktyce chorób serca.
Popularna jest w Ameryce Południowej, gdzie przyrządza się z niej placki i słynne tortille.
Kasze w różnej postaci i z różnych odmian zbóż coraz częściej zastępują i wypierają popularne ziemniaki. Dzięki składnikom odżywczym i właściwościom prozdrowotnym, kasza coraz częściej gości na naszych stołach, a niektórzy nie wyobrażają sobie swoich ulubionych potraw bez jej dodatku.