Płatki jaglane – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Płatki jaglane jako produkt zbożowy, zawierają cenne witaminy z grupy B oraz wiele innych składników, które korzystnie wpływają na zdrowie i wygląd skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo, ich atutem jest brak zawartości glutenu, co czyni je dobrym produktem dla osób chorujących na celiakię.
Płatki jaglane
Płatki jaglane wytwarzane są ze zboża, które tradycją uprawy sięga odległych czasów. Mianowicie, otrzymuje się je z gniecionych ziaren prosa. Płatki jaglane nie mają wyraźnego smaku, ale za to charakteryzują się chrupką strukturą. Stanowią źródło witamin, minerałów i prozdrowotnych właściwości. Nadają się do spożywania z mlekiem, jogurtem czy ulubionymi owocami.
Produkty jaglane, jak kasza, otręby czy mąka, są powszechnie uznawane za zdrowe i korzystnie wpływające na zdrowie człowieka. Istnieje wiele wyśmienitych przepisów z kaszy jaglanej, które wprowadzą do Twojej kuchni nieco urozmaicenia. Do tej grupy zaliczamy również proste w przygotowaniu i smaczne płatki jaglane, które mogą stanowić urozmaicenie codziennej diety.
Płatki jaglane – właściwości
Płatki jaglane dzięki temu, że produkowane są z prosa, posiadają liczne właściwości prozdrowotne. Korzystnie wpływają na układ nerwowy, wzmagając koncentrację, usuwając zmęczenie i bezsenność. Ich korzystne działanie odnotowuje się także w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Usprawniają trawienie, niwelują problemy z zaparciami, dzięki zawartości błonnika. Posiadają właściwości przeciwgrzybiczne i moczopędne, dzięki czemu korzystnie wpływają na pracę nerek.
Płatki jaglane oprócz korzystnego wpływu na zdrowie, posiadają liczne właściwości upiększające. Dobrze wpływają na cerę, poprawiając stan skóry, a także wzmacniają włosy i paznokcie. O wpływie płatków jaglanych na odchudzanie przeczytasz tutaj.
Płatki jaglane – wartości odżywcze
Płatki jaglane stanowią bardzo dobre źródło witamin z grupy B, które odgrywają ważną rolę w organizmie, utrzymując komórki w dobrej kondycji. Szczególny wpływ witamin z tej grupy, zauważalny jest w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Na uwagę zasługuje także witamina E, która przeciwdziała procesom starzenia się i zachowuje młodość komórek ciała.
Płatki jaglane zawierają dużo potrzebnych składników mineralnych. Kwas krzemowy, wapń, potas, fosfor, żelazo, magnez, cynk to minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Zawartość lecytyny korzystnie wpływa na pracę mózgu, a mianowicie na zdolności zapamiętywania, koncentrację, a także reguluje poziom cholesterolu.
Płatki jaglane – zastosowanie
Płatki jaglane to świetna alternatywa dla kanapek czy zwykłych i nie zawsze zdrowych płatków śniadaniowych. Dzięki bogatej zawartości składników odżywczych, stanowią bardzo pożywny i zdrowy posiłek. Mogą być gotowane na wodzie, mleku czy stosowane jako dodatek do jogurtu. Więcej informacji o tym jak gotować płatki jaglane, a także przykładowe przepisy znajdziesz tutaj. Dobrze smakują z tartym jabłkiem i cynamonem. Płatki jaglane mogą służyć jako zdrowa forma panierki. Są polecanym produktem dla dzieci i młodzieży, a w połączeniu z produktami wysokobiałkowymi stanowią bardzo pożywną i pokrywającą zapotrzebowanie na składniki odżywcze propozycję posiłku.
Płatki jaglane są produktem, który powstaje z prosa – cennego dla zdrowia zboża. Zawierają dużą ilość witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego. Taki skład zapewnia wiele walorów zdrowotnych i przyczynia się do poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci.
Literatura:
- B. Achremowicz, Porównanie składu chemicznego i mineralnego, płatki zbożowe – ocena porównawcza, Część I, „Postępy techniki przetwórstwa spożywczego” 2016, nr (2), http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-9d39b084-8a2a-4fc9-bb75-b806c8979265 [dostęp 10.11.2017].
- Brown L. in., Cholesterol lowering effect of dietary fiber. A metaanalysis, „Am. J. Clin. Nut” 1999, nr (69) s. 30–42, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9925120 [dostęp 10.11.2017].
- W. Daniewski, A. Wojtasik, H., Kunachowicz, Zawartość glutenu w bezglutenowych środkach spożywczych specjalnego żywieniowego przeznaczenia i innych produktach spożywczych, „Roczn. Pzh” 2010, nr (1) s. 51–55, http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-article-beca624f-a29e-4013-be75-5d2308ff2096 [dostęp 10.11.2017].