Nietolerancja glutenu – objawy, zalecana dieta i badania wykrywające chorobę
Aktualizacja: 28 marca, 2019
Celiakia (choroba trzewna) to klasyczna postać nietolerancji glutenu. Często niezdiagnozowana lub leczona w innym kierunku. Prowadzi do zmian w błonie śluzowej jelit.
Gluten jest to mieszanina białek – prolamin (gluteniny i gliadyny), która występuje w ziarnach niektórych zbóż.
Nietolerancja glutenu
Nietolerancja glutenu, zwana także celiakią, to zespół zaburzonego wchłaniania wywołany genetycznie uwarunkowaną, nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną na gluten zawarty w pokarmach. W wyniku reakcji immunologicznej dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, które odpowiedzialne są za przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia i przerostu krypt. Po wycofaniu z diety glutenu, ustępują objawy kliniczne i następuje regeneracja jelita. Ponowne wprowadzenie glutenu prowadzi do nawrotu objawów i zmian w jelicie.
Największą zdolnością do uszkadzania śluzówki jelita odznaczają się zboża (ułożone w kolejności od najbardziej szkodliwych): pszenica, żyto, jęczmień, owies. Szkodliwość prolamin zawartych w zbożach zależy od ich struktury, czyli sekwencji zawartych aminokwasów. Za najbardziej toksyczną w celiakii uważa się α-gliadynę.
Nietolerancja glutenu – objawy
Objawami ogólnymi nietolerancji glutenu są: osłabienie, brak łaknienia, utrata masy ciała, niski wzrost, brak energii, nadmierna nerwowość, depresja, palce pałeczkowate. Ze strony układu pokarmowego występuje biegunka, nudności, wymioty, wzdęcie brzucha, zaparcia oraz objawy zespołu jelita drażliwego. Metabolicznymi objawami nietolerancji glutenu mogą być: niedokrwistość (niedobór żelaza, witaminy B12), skłonność do krwawienia, sińców oraz obrzęki (hipoproteinemia, hipoalbuminemia). Oprócz tego pojawiają się dolegliwości ze strony układu mięśniowo-kostnego: bóle kostne, osteoporoza, ubytki emalii zębowej, słabo rozwinięta muskulatura.
U kobiet mogą pojawiać się zaburzenia cyklu miesięcznego, obniżenie płodności. Na skórze widoczne są wysypki oraz zauważyć można zmiany aftowe jamy ustnej.
Nietolerancja glutenu – dieta
Dieta bezglutenowa jest jedynym sposobem leczenia nietolerancji. Przeciętna, normalna dieta zawiera 13 g glutenu na dzień. U chorych nawet najmniejsze ilości glutenu mogą być przyczyną zmian.
Gluten zawierają zboża, takie jak: pszenica i jej odmiany (durum, kamut, orkisz), żyto, pszenżyto, jęczmień, a także przetwory: kasze, mąki, makaron, słód, skrobia czy piwo. Produkty, które nie zawierają glutenu, to: kukurydza, ryż, proso, gryka, soja, mąka ziemniaczana, tapioka. Amarantus jest pseudozbożem pozbawionym glutenu, który świetnie zastąpi zakazane zboża w diecie chorego na celiakie.
Dieta bezglutenowa powinna cechować się zawartością białka od 1–2 g/kg m.c. oraz kalorycznością 35–40 kcal/kg m.c. Dobrze jest suplementować kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz witaminę D. Często dodatkowo podaje się wapń oraz żelazo.
- Codziennie powinno się spożywać 5–6 porcji bezglutenowych produktów zbożowych, ziemniaki, ryż, kasza gryczana, jaglana,
- 3–5 porcji warzyw i owoców,
- 3–4 porcje produktów mlecznych (mleko, kefiry, jogurty, ser biały),
- głównie spożywać należy tłuszcze roślinne: oliwa, olej, olej lniany,
- kilka razy w tygodniu można pozwolić sobie na mięso i jego przetwory, ryby oraz rośliny strączkowe, a także jajka.
Badania na nietolerancję glutenu
W celu rozpoznania celiakii wykonuje się szereg badań. Lekarz zbiera wywiad z pacjentem i na podstawie objawów klinicznych kieruje go na odpowiednie badania. Przeprowadza się testy serologiczne na obecność autoprzeciwciał. Zleca się także biopsję jelita cienkiego, by stwierdzić czy nastąpił zanik kosmków jelitowych, przerost krypt ze zwiększoną liczbą limfocytów śródnabłonkowych. Najprostszym sposobem potwierdzenia diagnozy jest dieta eliminacyjna wykluczająca gluten, w czasie której następuje pełna kliniczna i histologiczna remisja choroby.
Choroba związana z nietolerancją glutenu wymaga wielu wyrzeczeń i specjalnej diety, która uchroni przed groźnymi powikłaniami. Eliminacja z pożywienia glutenu zapewni remisję choroby i zapobiegnie nieprzyjemnym dolegliwościom. Po rozpoznaniu choroby trzewnej, należy uważnie kontrolować wyniki badań i uzupełniać niedobory witamin i minerałów.
Literatura:
- Hozyasz K., Choroba trzewna – obraz kliniczny, diagnostyka serologiczna, „Medycyna Rodzinna” 2000, nr 1, s. 25-31, http://www.czytelniamedyczna.pl/616,choroba-trzewna-obraz-kliniczny-diagnostyka-serologiczna.html [dostęp 19.07.2018].
- Gomułka K., Demkow U., Celiakia – etiopatogeneza, klinika i diagnostyka laboratoryjna, „Nowa Pediatria” 2010, nr 2, s. 44-49, http://www.czytelniamedyczna.pl/3349,celiakia-etiopatogeneza-klinika-i-diagnostyka-laboratoryjna.html [dostęp 19.07.2018].
-
Michota-Katulska E., Zegan M., Leydy K., Zasadność stosowania diety bezglutenowej, „Medycyna Rodzinna” 2017, nr 4, s. 259-264, http://www.czytelniamedyczna.pl/6184,zasadno-stosowania-diety-bezglutenowej.html [dostęp 19.07.2018].
- Źródlak M., Nadwrażliwość na gluten –czy jesteśmy świadkami nowej epidemii?, „Bez glutenu” 2012, nr 3, s. 4–10.
Celiakia to niebezpieczna choroba w dzisiejszych czasach. Dobrze jednak że powstają artykuły takie jak ten. Warto mieć na uwadze wiele metod do wyboru i szczególnie zapoznać się z tematem przyswajalności.
Naciąganie ciemnego luda …
Jeżeli ktokolwiek myśli, że ma problem z glutenem, koniecznie powinien wykonać badania w kierunku celiakii! To naprawdę nie są żarty… Można się ostro przejechać na tak głupiej sprawie. Ja chorowałam przez praktycznie całe życie, aż do momentu, kiedy koleżanka mnie uświadomiła, że to może być poważny problem… Na początku myślałam, że problem przedstawiał się tak: „zjem za dużo glutenu = będę miała problem, zjem troszeczkę = nic się nie stanie”. I faktycznie, tak się dzieje kiedy jesteśmy wrażliwi na gluten. Gorzej jeżeli mamy celiakię. Wtedy każda nawet mikrodawka glutenu sprawia, że nasze jelita są dosłownie niszczone! Nasze kosmki jelitowe zanikają i przestajemy przyjmować substancje odżywcze z pożywienia. To prowadzi do niedoborów, które przekładają się później na suchą skórę, osteoporozę, anemie, niepłodność i mnóstwo innych okropnych chorób. Z tego co wiem najgorszą konsekwencją życia z nieleczoną celiakią są zmiany nowotworowe w jelicie cienkim, czyli wiadomo co… Warto zrobić sobie jeden szybki test naszego DNA na celiakię i wiedzieć, czy zagrażają nam prawdziwe, bardzo ciężkie konsekwencje… Chciałabym być „tylko” wrażliwa na gluten… Chętnie porozmawiam ze wszystkimi osobami borykającymi się lub zastanawiającymi się nad tym czy chorują na celiakię. Długo w tym siedzę i chętnie pomogę 🙂
Hej, jakie badania zrobić na nietolerancję pokarmowa?
Pani Magdo mam potwierdzoną niedawnymsprzed dwóch dni badaniem tj. testem food detective średnią nietolerancjęna gluten. Test robiłam sama wahamsię czy trzeba jeszcze potwerdzić wynik? Często cierpię ostatnio zwłaszcza na bóle głowy, JEstem osobą 50-letnią. Obawy nietolerancji w postaci jelita drażliwego nasilały siębądź cofały. Od dwóch lat staram się ograniczać białe pieczywo, czasem skuszę się na coś słodkiego (raz dwa razy w tygodniu batonik orkiszowy, proncesa lub najlepiej typu sprasowane owoce, bardzo rzadko drożdźówka). Już teraz wiem, że najsilniej nietolerujęwłąśnie drożdży, jaj. Dowiedziałąm się,że trochę z tyłu ale jest -mocniej zaznaczona- kukurydza (kiedyś bardzo lubiłam chrupki) owies (codzienna owsianka), pszenica, pszenica durum no i gluten.
Jak żyć??? Bez jaj jak żyć????
Ja mam czeste wzdecia ,czasami bole glowy problemy czeste z poszczegolnymi grupami miesni,pogrubione stawy dalsze palcow ,pekaja naczynka ,kaszka na ramionach lopatkach ostatnio plecach nogach ,ale zaczynalam na przedramionach ,mialam okres przez 5 miesiecy krwawienie z dziasel a jak nie to z nosa prawie codziennie ,a jak nie to hemorojdy ,zawroty glowy Reumatolog powiedzial starosc artroza ,Ginekolog hormony ,dermatolog fotostarzenie ,traumatolog przepracowanie ,ludzie zmiana pogody kolezanki menopauza Uwielbiam ciasteczka zbozowe ,owsiane ,Jak myslicie moze byc alergia na zboza ?
Madziu prosze,powiedz gdzie sie robi to dna na celiake?
Bardzo fajny i sensowny artykuł.
Czy celiakię ma się od urodzenia, czy można nabawić się z wiekiem?
Czy nietolerancja glutenu może mieć związek z chorobą Haszimoto?
Tak, nietolernacja glutenu zazwyczaj jest przy hashimoto
Ja mam 60 lat.Całe życie coś mi dolegało,głównie ból brzucha,biegunki,brak siły do życia.Owszem chodziłam do lekarza ale nikt nigdy nie zasugerował testów.Trzy lata temu wymusiłam skierowanie do gastroenterologa.Na początku też było różnie,miałam stosować dietę lekkostrawną,więc jadłam sobie bagietki idalej były lużne stolce… W końcu wysłano mnie na testy i wyszła celiakia. Jelito cienkie zniszczone całkiem,biopsja okropna.Staram się trzymać dietę ale chyba robię jakieś błędy.Mieszkam na wsi więc trudniej tu o produkty bezglutenowe.Został mi jeszcze rok pracy do emerytury i chciałabym dopracować jakoś. Czy z chorobą trzewną można starać się o zasiłek rehabilitacyjny albo grupę inwalidzką?A moż e jakieś wskazówki da dietetyk…Bardzo proszę!