Kasza jaglana. Sposób gotowania i 6 niezawodnych przepisów na śniadanie, obiad i kolację
Aktualizacja: 27 marca, 2024
Historia kaszy jaglanej sięga neolitu, natomiast do Europy przybyła z Chin i to tam datuje się pierwsze przepisy z jej udziałem. Wymieniana była obok pięciu „świętych” chińskich zbóż tuż obok soi, pszenicy, ryżu i żyta. Nie wymaga żyznych gleb i ciepłego klimatu, dlatego też była częściej uprawiana niż ryż. Jej odżywcze i lecznicze właściwości były znane już od dawna, lecz w Europie nie jest aż tak bardzo popularna w przeciwieństwie do kaszy jęczmiennej czy gryczanej.
Kasza jaglana
Główną zaletą kaszy jaglanej jest jej zasadotwórczy charakter, co jest niezwykle ważne. Dzisiejsza dieta wielu z nas obfituje w produkty kwasotwórcze, czyli pieczywo, cukier, mięso, nabiał, kawę, która jest jedną z czynników choroby nowotworowej. Kasza jaglana wspomaga trawienie i wyrównuje nadmiar kwasu. Cenna będzie także dla osób, u których występuje grzyb – kandydoza, ponieważ alkalizuje organizm nim zakwaszony. Nie uczula, jest lekkostrawna, dlatego też alergicy i osoby nietolerujące glutenu mogą po nią sięgać każdego dnia. Ponadto jest bogata w witaminy z grupy B, lecytynę, która poprawia pamięć i reguluje ilość cholesterolu we krwi. Wapń, żelazo, fosfor, potas to minerały, które stanowią trzon właściwości kaszy jaglanej. Zawiera ona także białko i węglowodany w złożonej postaci. Dzięki temu jest składnikiem, który dostarcza bardzo dużo energii. Stanowi dobrą podstawę do tworzenia potraw w zimie (głównie śniadań), ponieważ ma ocieplające właściwości i nie pozwala nam marznąć. Osoby cierpiące na zgagę powinny włączyć ją do swojego menu, gdyż zaraz po spożyciu przynosi ulgę, niweluje przykre uczucie poprzez neutralizację kwasów żołądkowych. Kasza jaglana wpływa także na wygląd naszej cery i paznokci, a dzieje się tak, ponieważ jest bogata w rzadko występujący w pożywieniu krzem.
Kasza jaglana – gotowanie
Kaszę jaglaną można gotować na wiele różnych sposobów. Najczęściej nie odpowiada nam w niej wyczuwalna gorycz lub zbyt neutralny smak. Jedną z metod, by się tego pozbyć jest zalanie jej i pozostawienie w zimnej wodzie na około godzinę, a następnie ugotowanie. Można także przelać ją zimną, a później gorącą wodą. Innym sposobem jest wrzucenie kaszy do wrzątku i gotowanie około 3 minut. Później odcedzamy i zalewamy zimną wodą i gotujemy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jeśli chcemy otrzymać kasze w postaci sypkiej to po wstępnym jej przygotowaniu należy 1 szklankę kaszy zalać 2,5 szklankami wody i gotować do wchłonięcia wody. Potem zawijamy ją w koc i odstawiamy na mniej więcej godzinę. Kaszę kleistą otrzymamy z kolei poprzez wymieszanie jej z niewielką ilością wody bądź mleka i przelejemy do wrzątku o proporcji 1 szklanka jaglanej na 3,5 szklanki wody.
Kasza jaglana – przepisy
Kasza jaglana jest bardzo wdzięcznym produktem, ponieważ możemy ją dodawać absolutnie do wszystkiego! Może stanowić zarówno podstawę dania, jak i jego dodatek. Poniżej przedstawiamy przepisy na śniadanie, obiad i kolację.
Śniadanie
Składniki:
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej,
- 1 szklanka wody,
- 2–3 łyżki mleka kokosowego,
- pokrojony banan, jabłko,
- garść posiekanym daktyli,
- garść suszonej żurawiny,
- garść dowolnych orzechów,
- 3 łyżki wiórków kokosowych,
- szczypta cynamonu, imbiru.
Przygotowanie: kaszę płuczemy i zalewamy w rondelku wodą z mlekiem. Gotujemy do momentu wyparowania wody i wyłączamy palnik. Mieszamy z bakaliami i przyprawiamy.
Składniki:
- 80–100 gramów ugotowanej kaszy jaglanej,
- 2 jajka,
- cebula,
- 2–3 plastry suszonych pomidorów z zalewy,
- kawałek masła, ew. olej,
- sól, pieprz.
Przygotowanie: cebulę oraz suszone pomidory kroimy w cienkie półplastry. Na patelni rozpuszczamy tłuszcz i dodajemy najpierw cebulkę. Trzymamy na małym ogniu przez kilka minut, mieszając co chwilę. Gdy cebulka zmięknie wtedy dodajemy suszone pomidory, a następnie kaszę jaglaną. Trzymamy na ogniu kilka minut. Na koniec wbijamy jajka, doprawiamy solą oraz pieprzem.
Obiad
Świetne jako samodzielnie danie lub dodatek do dań z mięsem. Propozycja wymagająca nieco czasu.
Składniki:
- 3/4 szklanki kaszy jaglanej,
- ok. 2 szklanki wody,
- 8 jaj ugotowanych na twardo,
- surowe jajko,
- natka pietruszki,
- pęczek szczypioru,
- sól, pieprz, pieprz ziołowy.
Przygotowanie: gotujemy kaszę jaglaną w ok. 2 szklankach wody. Ugotowane jajka kroimy na drobne kawałki i siekamy szczypior oraz pietruszkę. Do miski wrzucamy pokrojone jajka, szczypior, oraz pietruszkę i dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy jeszcze ciepłą, ugotowaną kaszę jaglaną oraz surowe jajko. Obficie przyprawiamy solą, pieprzem oraz pieprzem ziołowym i ponownie całość mieszamy. Formujemy kotlety, obtaczamy w bułce tartej, a następnie smażymy na patelni (na tłuszczu). Podajemy jako dodatek do mięsa i sałatki lub z samą sałatką wedle uznania.
Składniki:
- 60 g kaszy jaglanej
- 100 g pokrojonej w kostkę i upieczonej w piekarniku dyni
- kilka różyczek brokuł
- łyżka uprażonych płatków migdałowych
- posiekany ząbek czosnku
- sól, pieprz.
Przygotowanie: kaszę jaglaną przelewamy wodą i gotujemy, dodając pod koniec gotowania czosnek. Brokuły gotujemy na parze i mieszamy je z kaszą, dynią i doprawiamy solą i pieprzem. Przekładamy do miseczki i posypujemy uprażonymi płatkami migdałowymi.
Kolacja
Składniki:
- 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
- kilka czarnych oliwek
- 1 pomidor
- 1 czerwona cebula
- 1 awokado
- 1 łyżka soku z cytryny
- 3 łyżki oliwy
- sól, pieprz
- 1 ząbek czosnku
Przygotowanie: do miski wkładamy ugotowaną i odsączoną kaszę jaglaną, pokrojone w kostkę awokado, cebulę, pomidora i oliwki. W kubku mieszamy oliwę z sokiem z cytryny, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, przyprawiamy solą i pieprzem. Łączymy z kaszą i warzywami, delikatnie mieszamy.
Składniki:
- 1 makrela wędzona
- szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
Przygotowanie: gotujemy około szklankę kaszy jaglanej i pozostawiamy do ostudzenia. Makrelę dzielimy na kawałki, tak by pozbyć się wszystkich ości. Następnie do pojemnika wrzucamy kaszę jaglaną oraz makrelę i blendujemy na jednolitą masę. Doprawiamy do smaku.
Kasza jaglana jest składnikiem, który powinien na stałe zagościć w naszym jadłospisie. Bogata w liczne składniki odżywcze i witaminy regeneruje i odżywia nasz organizm. Pomaga w przywracaniu równowagi zasadowo-kwasowej, oczyszcza organizm, obniża poziom cholesterolu, wzmacnia pracę jelita grubego i żołądka. Jest doskonała dla osób nietolerujących glutenu, ponieważ nie uczula. Ma szeroki zasięg zastosowania ze względu na właściwości odżywcze, ale i kulinarne. Można ją smakować na wiele różnych sposobów w zależności od naszych upodobań.