Kakao dla dzieci – czy to na pewno dobry produkt dla maluchów
Aktualizacja: 15 maja, 2024
Prozdrowotne właściwości przetworów z kakaowca potwierdzają liczne badania ogólnoświatowe. Podając dziecku dobrej jakości wyroby czekoladowe lub napój kakaowy przygotowany na bazie naturalnego proszku dostarczasz szereg korzystnych dla zdrowia składników odżywczych m.in. wapń, żelazo czy polifenole. Analizując szereg dostępnych na rynku proszków kakaowych, nasuwają się pytania: ile prawdziwego kakao znajduje się w popularnych proszkach kakaowych dla dzieci i czy rzeczywiście warto zaufać popularnej marce i wesołemu misiowi lub królikowi na opakowaniu produktów do żywienia dzieci?
Kakao
Kakao jest produktem roślinnym, który pochodzi z Ameryki Południowej. Z biologicznego punktu widzenia są to nasiona kakaowca. Nasiona kakaowe są odpowiednio przetwarzane, a w wyniku różnych procesów technologicznych otrzymujemy suchy proszek kakaowy idealnie nadający się do przygotowania napoju kakaowego lub do dodania do ciasta czy jogurtu oraz gęste masło kakaowe, które wykorzystywane jest w przetwórstwie kosmetycznym i spożywczym. Najpopularniejszym przetworem z nasion kakaowca są różnego rodzaju czekolady mleczne, deserowe i gorzkie z wysokim udziałem masy kakaowej. Kakao, jak i produkty z jego wysokim procentowym udziałem, są cenione ze względu na wysoką zawartość środków polifenolowych, które neutralizują wolne rodniki nadtlenowe będące przyczyną chorób takich jak miażdżyca, nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego czy też przyspieszają starzenie się organizmu. W suchych ziarnach kakao znajduje się aż 10–20% związków polifenolowych w suchej masie!
W kakao znajduje się szereg substancji zaliczanych do psychoaktywnych, z których wymienić można kofeinę, teobrominę, anandamid, teofilinę, fenyloetyloaminę, a także w śladowych ilościach morfinę i kokainę.
Wartości odżywcze kakao
Podstawowymi właściwościami charakteryzującymi kakao są wartości energetyczne oraz pobudzające ze względu na zawartość kofeiny. Wartości odżywcze zawarte w 100 g prawdziwego, naturalnego proszku kakaowego to w zależności od rodzaju kakao 8–22% tłuszczu, ok. 18–20% białka oraz ok. 50–55% węglowodanów. Opierając się na obecnie najpopularniejszym kakao dostępnym na rynku o zawartości 16% tłuszczu, można kaloryczność 100 g produktu określić w granicach 400 kcal.
Poza makroskładnikami w postaci białka, węglowodanów oraz tłuszczu, w kakao znajdziemy szereg mikroskładników, które stanowią ok. 5% masy kakao. W 100 g znajduje się ok. 120–150 mg wapnia cennego dla rozwoju kośćca oraz zębów i zachowania pobudliwości mięśni, ok. 600 mg fosforu również wchodzącego w skład kości i zębów, 10 mg żelaza zapobiegającego anemii oraz 400 mg magnezu niezbędnego do prawidłowej pracy mięśni.
Składnik | Szczegóły dot. składnika | Zawartość w 100g kakao |
Węglowodany | Ogółem
W tym błonnik W tym cukry |
50–55 g
25–30 g 1,5 g |
Białko | Pochodzenie roślinne | 18–20 g |
Tłuszcz | Ogółem
W tym nasycone |
8–20 g
4–10 g |
Składniki mineralne | Sód
Potas Fosfor Żelazo Magnez Wapń |
19 mg
2509 mg 600–728 mg 10–15 mg 400–499 mg 120–150 mg |
Związki przeciwutleniające | polifelone | 10–20% suchej masy suchych nasion kakaowych |
Substancje psychoaktywne | Kofeina
Teobromina anandamid, teofilina, fenyloetyloamina, a także w śladowych ilościach morfina i kokaina. |
78 mg
2634 mg |
Kakao w diecie dziecka
Warto zwrócić uwagę, że na rynku dostępnych jest wiele równych rodzajów proszków kakaowych, a informacje zawarte w tym artykule dotyczą wyłącznie prawdziwego, naturalnego kakao. Na sklepowych półkach znajdziesz kakao naturalne oraz kakao rozpuszczalne. Dostępne są proszki lub mieszanki kakaowe dla dzieci w formie do bezpośredniego rozpuszczenia w ciepłej wodzie lub mleku oraz proszek kakaowy, z którego napój przygotujesz dopiero po zagotowaniu płynu z proszkiem. Zdecydowanie polecam produkt jak najbardziej naturalny bez dodatku zbędnych substancji, gdyż niestety analizując skład kakao dla dzieci do rozpuszczenia, na pierwszym miejscu doszukasz się niczego innego a zwykłego, białego cukru, a kakao stanowi tylko niewielki procent całego produktu. Autorka ciekawego porównania mieszanek kakaowych dla dzieci, taki produkt określiła jako „cukier z domieszką kakao”. A dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta! W składzie większości rozpuszczalnych kakao aż 80% stanowi cukier natomiast kakao ok. 11–20%! Czy na pewno warto taki produkt podać dziecku?
Przeciwwskazania dla picia kakao
W Standardach Medycznych Pediatrii z 2014 r. nie ma informacji w jakim wieku należy wprowadzić do diety dziecka kakao, zatem można wysnuć wniosek, że dopuszcza się wprowadzanie go już w 6. miesiącu życia. Przeciwwskazaniem do podawania dziecku kakao są:
- alergia na kakao lub jego składniki,
- złe samopoczucie dziecka po wypiciu kakao,
- występujące przewlekłe zaparcia oraz problemy z wypróżnianiem, gdyż kakao wykazuje działanie zapierające,
- przewlekłe bóle głowy u dzieci, gdyż kakao zawiera tyraminę, która jest uznawana za przyczynę migren,
- nadmierne podawanie kakao i wyrobów czekoladowych może okazać się niebezpieczne dla małego dziecka, ze względu na zawartość w proszku substancji psychoaktywnych w postaci kofeiny, teobrominy, anandamidu, teofiliny, fenyloetyloaminy, a także w śladowych ilościach morfiny i kokainy (stężenie dwóch ostatnich jest na bardzo niskim poziomie),
- nadwaga lub otyłość u dziecka, gdyż produkty czekoladowe dostarczają dużej ilości energii, a spożywana w nadmiarze może odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej. Ponadto czekolada wpływa na ośrodki przyjemności w mózgu, zatem nadmierne spożywanie czekolady może prowadzić do uzależnienia i odsuwać problem nadmiernej masy ciała u dziecka na drugi plan. Podawanie dziecku napoju kakaowego z prawdziwego kakao jest zalecane ze względu na wysoką wartość odżywczą proszku kakaowego.
Produkty z prawdziwego kakao są wartościowym elementem codziennej diety spożywane w umiarkowanych ilościach. Co to oznacza? Szklanka kakao, trzy kostki czekolady lub łyżka proszku kakaowego dodana do porannej owsianki lub jogurtu naturalnego w towarzystwie świeżych owoców. W przypadku diety dziecka nie ma szczegółowych zaleceń dotyczących czasu wprowadzenia kakao do diety zatem można przyjąć, że dopuszcza się rozszerzenia diety niemowlaka o dodatek kakao już w 6. miesiącu życia.
Literatura:
Świderski F. Towaroznawstwo Żywności przetworzonej z elementami technologii. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2010, str.544-548
Kybal J. Rośliny aromatyczne i przyprawowe. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1985r. srt.190-191
Kłobukowski F. i współpracownicy. Kakao jako prozdrowotny środek spożywczy. Szkice Humanistyczne 2016r., Tom XVI, nr 4 str. 155-166
Podając dziecku (18 miesięcy) kakao z mlekiem trzeba je zagotować (i ewentualnie dlaczego), czy wystarczy podgrzać?