Herbatka koperkowa dla mamy i niemowląt. Herbatka koperkowa na zaparcia i kolki
Czy w ciąży można pić napar z kopru? Czy faktycznie koper to remedium na kolki niemowlęce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Herbata z nasion kopru włoskiego to jedna z popularniejszych herbatek ziołowych dostępnych na rynku. Można ją kupić nie tylko w aptece, ale i w osiedlowym sklepie. Doskonale pomaga uporać się z dolegliwościami trawiennymi po ciężkim posiłku, ale to nie jej jedyne zastosowanie. Od wieków napar z nasion kopru jest polecany młodym mamom na zwiększenie ilości pokarmu. Stosowany u niemowląt może pomóc w uporczywej kolce.
Herbatka koperkowa
Koper włoski jest jedną z roślin tradycyjnie stosowanych w ziołolecznictwie. Zawiera liczne olejki eteryczne, flawonoidy oraz kumaryny, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwskurczowe i rozgrzewające.
Napar z nasion kopru pomaga na dolegliwości układu trawiennego, takie jak wzdęcia, wiatry, bóle brzucha i kolki, bowiem zwiększa wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Koper skutecznie pomaga także w przypadku bolesnych miesiączek, łagodząc skurcze i poprawiając krążenie w rejonie miednicy mniejszej.
Herbatka koperkowa ma specyficzny zapach i łagodny smak. Już święta Hildegarda z Bingen zalecała regularne picie tego napoju, aby poprawić trawienie i zyskać dobry humor. Koper włoski polecany jest również młodym mamom, które chcą zwiększyć laktację lub pomóc maluszkowi w przypadku kolki.
Herbata koperkowa w ciąży
Wielu środków farmaceutycznych nie można używać w czasie ciąży, gdyż mogłyby źle wpłynąć na płód. To dotyczy również ziół, które wydają się z natury bezpieczne i zdrowe dla każdego. Tak samo jest w przypadku kopru, którego należy unikać w okresie ciąży. Dotyczy to zwłaszcza oleju z nasion kopru. Wodny napar koprowy nie jest może aż tak niebezpieczny, jednak dla własnego spokoju lepiej go unikać przynajmniej do III trymestru ciąży. Stosowanie nasion kopru stwarza ryzyko poronienia, co zostało potwierdzone w badaniach na modelu zwierzęcym.
Jeśli kobiecie ciężarnej doskwierają typowe kłopoty trawienne, lepiej spróbować innych metod niż herbata z kopru. Przykładowo na mdłości dobrze działa korzeń imbiru, który jest całkowicie bezpieczny dla płodu. Zaś na zaparcia pomocna jest niezbyt forsowna aktywność fizyczna, mogą to być regularne spacery.
Herbatka koperkowa dla mamy
Po urodzeniu dziecka, świeżo upieczona mama może już bez obaw sięgnąć po napar z kopru włoskiego. W medycynie ludowej, herbatka koperkowa od wieków była stosowana, jako środek mlekopędny i do dziś wiele kobiet próbuje w ten sposób poprawić swoją laktację.
Niestety wbrew temu, co głoszą podręczniki poświęcone fitoterapii, działanie mlekopędne nie zostało jednoznacznie potwierdzone dla żadnego z ziół, w tym także dla kopru włoskiego. Niemniej jednak picie herbatki koperkowej w okresie laktacji nie jest szkodliwe ani dla mamy, ani dla dziecka. Poza tym, aby produkować pokarm, potrzebna jest odpowiednia ilość płynów, a te dostarczyć można do organizmu również w postaci omawianej herbatki.
Herbatka koperkowa dla niemowlaka
Lekka herbatka z kopru nie powinna zaszkodzić niemowlęciu, jednak nie jest ona niezbędna. Podstawowym i najważniejszym pokarmem dla nowo narodzonego dziecka jest mleko jego mamy i przepajanie wodą czy herbatkami nie jest wskazane.
Częste podawanie dziecku innych płynów niż mleko mamy, może sprawić, że nie będzie chciało ssać piersi. Herbatka z kopru, mimo swoich dobroczynnych właściwości, nie ma żadnych wartości odżywczych. Nie zapewni zatem niemowlęciu odpowiedniej ilości białka i energii, potrzebnych do rozwoju i wzrostu.
Herbatka koperkowa na kolki
Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy u maluszka zaczną się kolki. Zwykle następuje to między 2. tygodniem a 4. miesiącem życia dziecka. Dla wielu rodziców jest to bardzo stresujący i wyczerpujący okres. Nic więc dziwnego, że szukają skutecznej pomocy dla dziecka.
Mimo wielu badań, naukowcy wciąż nie znaleźli konkretnej przyczyny powstawania kolek. Jednakże, udało się potwierdzić i obalić kilka powszechnych sposobów zwalczania kolki. Jednym z nich może być właśnie podanie herbatki z kopru.
Należy jednak pamiętać, że dany sposób nie musi sprawdzać się u każdego maluszka. Za równie pomocne uważa się podawanie rozkurczowych leków, probiotyków (Lactobacillus reuteri), czy utrzymywanie łagodnego hałasu w otoczeniu (np. suszarka, zmywarka).
Herbatka koperkowa na zaparcia
Zaparcia są przykrą dolegliwością, która może poważnie zakłócać codzienne funkcjonowanie. Zdarza się ono zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Wśród domowych sposobów na zwalczanie zaparć możemy znaleźć również picie herbatki z kopru.
Jak koper może pomóc przy zaparciu? Po pierwsze, zawarte w nim substancje regulują procesy trawienne już na początku przewodu pokarmowego, czyli tam, gdzie problem zaparć ma swój początek.
Po drugie, niektóre osoby cierpią na zaparcia spastyczne, polegające na nadmiernym skurczu jelit, który uniemożliwia prawidłowy ruch treści kałowej. Zatem właściwości rozkurczowe herbatki z kopru pomogą uporać się z przyczyną problemu.
Jedną z ważnych, lecz często lekceważonych przyczyn zaparcia jest picie za małej ilości płynów w ciągu dnia. Jeśli dodatkowo spróbujemy wyleczyć zaparcie dodatkowymi porcjami błonnika, który chłonie wodę, tylko pogorszymy sytuację. Natomiast regularne picie ciepłego naparu z kopru to dodatkowe 2–3 szklanki płynu.
Ziołolecznictwo co jakiś czas przeżywa swój renesans. Ziołowe napary, w tym herbatka z kopru, kryją w sobie niemały potencjał. Warto więc wspomagać się nimi, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie.
Należy jednak pamiętać o koniecznych środkach ostrożności. Kiedy zażywamy leki, warto sprawdzić, czy koper włoski nie wejdzie z nimi w interakcję. Niemowlętom koper podawajmy tylko wtedy, kiedy trzeba zwalczyć napad kolki.
Stosując się do tych zasad, możemy bez obaw popijać herbatkę z kopru.
Literatura:
- Baraniak J., Kania M., „Suplementy diety, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego a lek roślinny w świetle współczesnej fitoterapii”, Borgis – Postępy Fitoterapii 3/2015, s. 177-183
- Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., „Kolki niemowlęce” , Pediatr Med Rodz 2016, 12 (4), p. 413–418
- Łuczak A., Nowak M., Szałek E., „Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży”, FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2017; 10: 140-146