Jak oczyścić wątrobę z toksyn – poznaj 7 sposobów

16 18 20

Wątroba to jedyny narząd, który samodzielnie regeneruje się po uszkodzeniu. Niestety, dzisiejsze środowisko życia, prowadzona dieta, nasycone chemią produkty, brak ruchu czy nadmiar leków w znacznym stopniu jej to utrudniają. Wówczas trzeba ją wspomóc. Detoks cieszy się obecnie dużą popularnością, a apteki oraz gabinety odnowy biologicznej mają bogatą ofertę skierowaną do osób, które chcą oczyścić swe ciało ze szkodliwych substancji. Istnieją również domowe sposoby na detoks.

Wątroba – największa fabryka, magazyn i filtr w organizmie

Wątroba pracuje bez chwili wytchnienia, nazywana jest fabryką produkującą niezbędne do życia związki. Dzięki procesom w niej zachodzącym odbywa się przemiana składników, które są dostarczane z pożywieniem. Przykładowo białka rozkładane są na aminokwasy, które stanowią budulec dla wszystkich tkanek, a także wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, np. krzepnięcie krwi. Wątroba zajmuje się również trawieniem tłuszczu – znaczna jego część zostaje przetworzona na lipoproteiny i cholesterol, z którego produkowana jest żółć. To ona umożliwia trawienie tłuszczów oraz wchłanianie rozpuszczalnych w nich witamin.

Wątroba bierze również czynny udział w zagęszczeniu glukozy i przetworzeniu jej na glikogen. W chwili, gdy organizm zaczyna odczuwać deficyt energetyczny zmagazynowany w wątrobie glikogen jest rozkładany na glukozę, która z kolei trafia do krwi i staje się źródłem energii. Przez wątrobę przechodzą również wszystkie toksyny, zarówno te dostarczane z zewnątrz, jak i produkowane przez organizm. Składniki chemiczne znajdujące się w jedzeniu, leki, bakterie czy zanieczyszczone środowisko to tylko kilka przykładów. Koniecznością staje się zagwarantowanie odpowiedniego wsparcia wątrobie, co korzystnie wpłynie na jej pracę.

Oczyszczanie wątroby – o czym należy pamiętać?

  1. Unikaj alkoholu
    Wątroba jest najważniejszym organem odpowiedzialnym za metabolizowanie alkoholu i jednocześnie jest szczególnie podatna na uszkodzenia przez niego spowodowane. Nadmierne lub regularne picie alkoholu przyczynia się do stłuszczenia wątroby,  może również wywołać stan zapalny, a nawet marskość, czyli całkowitą niewydolność narządu.
  2. Odtruwająca dieta
    Aby uwolnić się od zanieczyszczeń i przyspieszyć regenerację wątroby warto wspomóc się właściwą dietą. Konieczne staje się przestrzeganie kilku zasad: większe posiłki zastąp mniejszymi, ale za to jedz 5-6 razy dziennie; wprowadź surowe warzywa do swojego jadłospisu; przyrządzaj produkty na parze lub gotuj w małej ilości wody pod przykryciem; nie smaż, lecz duś  na wodzie i z dodatkiem olejów roślinnych z pierwszego tłoczenia bądź piecz w folii; staraj się z jedzenia wybierać pokarm bogaty w błonnik; ogranicz spożycie tłuszczów oraz węglowodanów prostych.
  3. Pij wodę w odpowiedniej ilości
    Woda pomaga oczyścić wątrobę i nerki. Należy ją pić regularnie w małych ilościach w ciągu całego dnia, unikać powinniśmy natomiast spożywania dużych objętości płynów w trakcie posiłków.
  4. Jedz wyłącznie naturalne produkty
    Dieta oczyszczająca wątrobę wymaga spożywania pokarmów nieprzetworzonych.
  5. Wprowadź aktywność fizyczną
    Siedzący tryb życia prowadzi nie tylko do drobnych dolegliwości, ale i poważnych schorzeń. Brak ruchu zaburza przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie m.in. przemiany węglowodanowe, spalanie tłuszczów czy przyswajanie wapnia.
  6. Unikaj leków
    Nie tylko antybiotyki, ale i dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zażywane w dużych ilościach prowadzą do zatrucia i obumierania komórek wątroby.
  7. Stosuj dobre zioła
    Kocanka to raczej mało znane zioło, ale posiadające prozdrowotne właściwości. W szczególności pomaga przy oczyszczaniu wątroby z toksyn, a zaparzona herbata z kocanki poprawia trawienie. Kolejnym równie wartościowym ziołem jest ostropest plamisty, który zawiera sylimarynę stanowiącą barierę ochronną dla wątroby przed toksynami, działa przeciwzapalnie oraz zapobiega marskości organu.

Zadbaj o wątrobę zanim pojawią się problemy. Stosowanie powyższych wskazówek pozwoli uregulować jej pracę, by mogła bez przeszkód wykonywać swoją życiodajne funkcje.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Jak oczyścić wątrobę z toksyn – poznaj 7 sposobów - 3.6/5. Oddano 839 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk.

Opinie

  • EM 05.10.2017, 12:46

    Fajnie, ale artykuł powinien być nazwany „7 rad jak nie dopuścić do zatrucia wątroby”. I to są mądre rady. Jeżeli chodzi o oczyszczanie, polecam kurację Andreasa Moritza.

    Odpowiedz
  • Alicja 27.07.2018, 3:26

    No i wszystkie sposoby są dobre. Da się oczyścić wątrobę w taki sposób, tylko potrzeba czasu i sumienności. Dla mnie najtrudniejsze było rzucenie palenia, dlatego kilka razy podchodziłam do detoksu. Z ziół polecam ostropest, czarnuszkę i chyba babkę płesznik ale nie pamiętam. Po kilku tygodniach czuć sporą różnicę w samopoczuciu 🙂

    Odpowiedz
  • jagoda 18.09.2018, 10:08

    ja właśnie ostropestem wspomagam wątrobę i znacznie lepiej działa teraz.

    Odpowiedz
  • hanna 29.01.2019, 7:13

    też wspomagam wątrobę ostropestem. Już od dłuższego czasu codziennie biorę kapsułki z ostropestu, żeby oczyszczać, wspomagać i chronić wątrobę

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone