Chora wątroba daje objawy również na skórze
Aktualizacja: 29 lipca, 2020
Często objawy chorób wątroby są niespecyficzne i ciężko zdiagnozować je od razu. Zwykle nie przypisujemy im szczególnego znaczenia, gdy dają o sobie znać. Ból brzucha, zaparcia czy spadek masy ciała nie budzą w nas niepokoju, mogą to być jednak objawy początków problemów z wątrobą.
Wątroba jest bardzo ważnym narządem, w którym zachodzi wiele procesów metabolicznych. Między innymi bierze udział w gospodarce i trawieniu tłuszczów, magazynowaniu i przekształcaniu glukozy, przemianie bilirubiny czy syntezie cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Zaburzenia jej pracy mogą mieć poważne skutki zdrowotne.
Objawy chorej wątroby
Niewydolność wątroby może przebiegać bezobjawowo. Jednak postępujące uszkodzenie jej funkcji po pewnym czasie da o sobie znać ze zdwojoną siłą. Pierwsze stadia dysfunkcji objawiają się ogólnym zmęczeniem, brakiem apetytu, nudnościami, bólem brzucha (szczególnie po jego prawej stronie) oraz spadkiem masy ciała. Pojawiają się także wzdęcia oraz problemy z tolerancją tłuszczów i alkoholu. Po pewnym czasie w miarę postępu choroby możemy zauważyć powiększenie obwodu brzucha spowodowane wodobrzuszem. Zatrzymana w organizmie woda powoduje puchnięcie kostek oraz obrzęki i uczucie ciężkości. Żółte zabarwienie skóry świadczyć będzie o żółtaczce i znacznej dysfunkcji organu. Choroba postępując, może prowadzić do zaburzeń świadomości, a w następnym etapie do kwasicy metabolicznej, śpiączki wątrobowej, a nawet śmierci.
Chora wątroba – objawy na skórze
Zmieniona chorobowo skóra to bardzo często pierwsze objawy chorej wątroby, jakie możemy u siebie zaobserwować. Skóra zaczyna być zimna i wilgotna, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się plamki koloru brązowego lub w odcieniu żółci. Nierzadko też możemy dostrzec brązowe plamki przy korzeniach włosów. Coraz częściej pękają podskórne naczynia krwionośne, tworząc nieestetyczne pajączki skórne. Zaniepokoić nas również powinno pojawienie się dużej ilości piegów, brązowych znamion i brodawek. Sygnałem, że wątroba może być niewydolna będą czerwone plamki pojawiające się w górnych partiach ciała oraz zaczerwienienie dłoni w okolicach małego palca i kciuka. Do objawów chorób wątroby, które są zauważalne na skórze, zaliczyć można krążenie oboczne krwi, której przepływ jest utrudniony przez zwłóknienia w wątrobie, omija ją i tworzy na skórze charakterystyczne „głowy meduzy” w okolicy śródbrzusznej.
Objawy chorej wątroby zaczynają się niepozornie, jednak nieleczona niewydolność organu może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wątroba to narząd, którego niewydolność manifestuje się na skórze w postaci przebarwień, plamek oraz pękających naczyń krwionośnych. Warto uważnie obserwować zachodzące w naszym ciele zmiany i w porę zareagować na sygnały płynące z zaburzeń pracy organizmu.
Przeczytaj nasz artykuł na temat produktów, które są dobre dla naszej wątroby!
Literatura:
- A. Pietrzak, D. Czelej, B. Pietrzak, Skórne manifestacje chorób wątroby, „Borgis- Nowa Medycyna” 2002, nr 3, http://www.czytelniamedyczna.pl/1354,sklrne-manifestacje-chorlb-wtroby-cz-i.html [dostęp 05.12.2017]
- K. Gutkowski, D. Gutkowska, Skórne manifestacje chorób wątroby, „Dermatologia po Dyplomie” 2014, nr 3.
- Mela M, Mancuso A, Burroughs AK., Review article: pruritus in cholestatic and other liver diseases, „Aliment Pharmacol Ther” 2003, nr 17, s. 857–870, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12656688 [dostęp 05.12.2017]
super
Dzien dobry .Choruje na powiekrzona wontrobe ,eliminowl.warzywa owoce a nadl mam gazy i obrzek brzucha