Wątroba - budowa i funkcje największego gruczołu w organizmie człowieka

Niewiele osób zastanawia się podczas jedzenia, który narząd w naszym organizmie będzie miał najwięcej pracy po zjedzonym posiłku. Każdy z nas docenia i wie, jak ważne jest dla nas serce, ale czy tak samo myślimy o wątrobie?
Bardzo często jemy w pośpiechu i nie zastanawiamy się nad tym, co mamy na talerzu. Podjadamy słodycze między posiłkami, lubujemy się w barach szybkiej obsługi, pijemy alkohol i palimy papierosy. Czy zdajemy sobie sprawę, że to właśnie wątroba jest organem odpowiedzialnym za trawienie pokarmu, obieg krwi i przemianę materii? Niemalże każdy organ jest z nią powiązany, więc stan poszczególnych narządów może świadczyć o stanie wątroby.
Budowa wątroby
Wątroba jest największym gruczołem należącym do układu pokarmowego w organizmie człowieka. Położona jest pod prawym łukiem żebrowym, pod przeponą, dzięki temu jest chroniona przed wszelkimi urazami i pokryta jest otrzewną. Z dołu i z góry graniczy z żołądkiem i jelitami. U dorosłego mężczyzny jej waga może wynosić od 1500 – 1700 g, u kobiety 1300 ‑ 1500 g. Wątroba jest organem bardzo dobrze ukrwionym, dlatego ma taki brunatny kolor. Cała jest otoczona błoną łącznotkankową zwaną torebką wątroby. Zbudowana jest z czterech płatów: prawego, lewego, czworobocznego i ogoniastego. Do wątroby prowadzi bardzo dobrze rozwinięty system krwionośny składający się z tętnicy wątrobowej i żyły wrotnej, której rola jest bardzo ważna. Doprowadza do wątroby krew z jelit, żołądka, trzustki, śledziony i pęcherzyka żółciowego. Jest to więc droga, którą wędrują wszelkie substancje wchłonięte przez jelita oraz substancje hormonalne. Rola tętnicy jest równie ważna, ponieważ to za jej pośrednictwem płynie bogata w tlen krew.
Wątroba ‑ funkcje
Wątroba pełni ogrom funkcji w organizmie. Jest odpowiedzialna za wykonywanie około 500 zadań, które mają istotne znaczenia dla życia i ich realizacji nie może się podjąć żaden inny organ. Wyróżnia się funkcje ogólne odnoszące się do pracy wątroby. Możemy mówić o: funkcji magazynującej związki potrzebne do funkcjonowania organizmu; funkcji filtracyjnej, która dotyczy związków wchłoniętych do krwi, jak i do krwi uwolnionych; za powstawanie żółci odpowiada funkcja zewnątrzwydzielnicza; z kolei wewnątrzwydzielnicza odpowiada za wydzielanie do krwi i chłonki ich składników..
Do jej najważniejszych czynności należy między innymi:
-
Neutralizuje toksyny takie jak alkohol,
- Produkuje żółć i wydziela ją do przewodów żółciowych,
- Zamienia aminokwasy w tłuszcze,
- Pełni funkcje wydzielnicze,
- Przekształca toksyczny amoniak w mocznik,
- Magazynuje ważne substancje, np. glikogen, żelazo, białko, witaminy A, D i B12,
- Uczestniczy w termoregulacji i procesie krzepnięcia,
- Reguluje równowagę kwasowo – zasadową,
- Wytwarza około 85% wszystkich białek osocza,
- Reguluje stężenie hormonów, np. adrenaliny, estrogenu.
Wątroba jest zatem bardzo ważnym organem, bez którego pozostałe musiałyby pracować cały czas. Głównymi jej funkcjami jest neutralizowanie i pochłanianie substancji toksycznych wytwarzanych przez sam organizm, jak i tych mu dostarczanych. To ona musi sobie poradzić z wypitym alkoholem, zażytymi lekami czy używkami. Negatywnie na jej pracę nie wpływa nawet usunięcie jednego z płatów, jeśli jest to wymagane przy mechanicznym uszkodzeniu lub chorobie. Przed nami Święta, podczas których spróbujemy naszych ulubionych potraw, będziemy się zajadać pysznymi ciastami i sałatkami. To wątroba będzie odpowiedzialna za trawienie tych wszystkich rzeczy. Pamiętajmy o tym, by jej nadmiernie nie obciążać, bo i bez okresu świąt ma ona sporo pracy. Poczytaj również o sylimarolu!
Wątroba jest bardzo ważnym organem, który narażony jest na działanie wielu toksyn. Jak ją oczyścić i wspomóc jej pracę? czytaj więcej
Niewydolność wątroby może objawiać się w różny sposób. Zobacz, które objawy są niepokojące. czytaj więcej
Marskość wątroby to bardzo poważna choroba. Skutki tego schorzenia mogą być groźne dla życia! czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !