Imbir dobry na wszystko – na przeziębienie, kaszel i odchudzanie
Aktualizacja: 21 listopada, 2024
Imbir znany jest już od dawna, wywodzi się z Azji i tam też od wieków stosowany jest, jako dodatek do potraw oraz napój o leczniczych właściwościach. Głównie, pomaga zapobiegać i leczyć przeziębienia, wzmacniać organizm i uśmierzać ból. Nie tylko nadaje smak potrawom, ale także skutecznie radzi sobie z kaszlem czy leniwym trawieniem po obfitych posiłkach.
Imbir stosowany jest głównie, jako przyprawa nadająca potrawom wyrazisty smak, posiada wiele pożytecznych dla naszego organizmu właściwości. Warto się z nim zapoznać i świadomie z niego korzystać.
Właściwości imbiru
Ta przyprawa często kojarzy się nam z dodatkiem do piwa w postaci soku czy też z korzennymi ciasteczkami. Świeży korzeń imbiru obecnie możemy kupić wszędzie, tylko nie zawsze wiemy, do czego można go użyć i jakie ma zastosowanie. Co sprawia, że imbir jest rośliną leczniczą? Swoje właściwości zawdzięcza głównie olejkom eterycznym (ok. 3%) oraz solom mineralnym (wapń, fosfor, magnez i potas). Oprócz tego zawiera witaminy B1 i B2 oraz witaminę C.
Imbir na przeziębienie i kaszel
Imbir jest świetnym środkiem na przeziębienia, szczególnie teraz w okresie jesiennej słoty. Działa rozgrzewająco, napotnie, przeciwzapalnie i odkażająco. Dzięki swym właściwościom ułatwia oddychanie chorym na astmę wzmacniając działanie leków rozszerzających oskrzela. Napar z imbiru świetnie łagodzi ból gardła, a jego intensywny smak i aromat pomaga uporać się z katarem. Sok z imbiru łagodzi kaszel podczas przeziębień.
Imbir w profilaktyce chorób serca
Dzięki właściwościom rozgrzewającym poprawia krążenie krwi, hamuje agregację płytek nie dopuszczając do powstawania zakrzepów, w wyniku czego działa prewencyjnie w zawale serca. Stosowany w profilaktyce choroby wieńcowej, zmniejsza wchłanianie cholesterolu i pomaga w jego wydalaniu.
Imbir na bóle menstruacyjne
Kobiety cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego chwalą uśmierzające bóle menstruacyjne właściwości imbiru. Dodany do potraw czy wypity jako napar, hamuje skurcze macicy łagodząc bóle miesiączkowe.
Imbir na odchudzanie
Dla dbających o sylwetkę czy będących na dietach odchudzających, cenną informacją będzie, że korzeń imbiru wyszczupla i pomaga w walce z cellulitem przyspieszając krążenie krwi i spalanie tłuszczu. Dodatkowo świetnie radzi sobie z obrzękami ciała, działając moczopędnie. Olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego usprawniając trawienie. Pomaga w leczeniu wzdęć przez zmniejszenie skurczów jelit. Co ciekawe ta roślina o tak intensywnym smaku leczy mdłości zapobiegając wymiotom.
Imbir – zastosowanie
Imbir możemy zarówno zakupić w formie świeżego korzenia czy też suszony, sproszkowany. Można samemu wysuszyć imbir w piekarniku nagrzanym do 100°C przez ok. 2–4 h. Najczęściej jednak, to ze świeżego korzenia wykonuje się napar poprzez gotowanie ok. 30g imbiru w 2 szklankach wody przez około 10 minut. Do napoju możemy dodać łyżeczkę miodu bądź cukru brązowego. Z pomocą w leczeniu uporczywego kaszlu przychodzi nam świeżo wyciśnięty sok z wcześniej startego imbiru, do którego dodajemy 1,5–2 szklanek gorącej wody oraz łyżeczkę miodu. Tak sporządzony sok pijemy w ilości jednej szklanki 3 razy dziennie. W przypadku gorączki możemy sporządzić napar, który następnie wetrzemy w ciało.
Nie dla wszystkich
Imbir to wspaniała roślina o wielu leczniczych właściwościach. Niestety jest też ostrą przyprawą, której nie powinny stosować osoby z przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego, wrzodami żołądka, dwunastnicy czy cierpiące na refluks żołądkowy. Z powodu swych drażniących właściwości, powinny go unikać kobiety w ciąży oraz karmiące.
Korzeń imbiru to niezastąpiony, naturalny środek leczniczy w przeziębieniach i cudowny kosmetyk poprawiający wygląd skóry. W zimne, pochmurne dni rozgrzewa, wzmacniając odporność organizmu i poprawiając nastrój. Zdaje egzamin w profilaktyce chorób serca, leczy bóle stawowe i przynosi ulgę w kobiecych dolegliwościach. Słowem korzystajmy z dobrodziejstw, jakie niesie nam ta prozdrowotna przyprawa.