Durian. Właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie niezwykłego owocu

16 18 20

Nazywany najbardziej śmierdzącym i odrażającym owocem świata. Bardzo popularny w Indonezji, skąd pochodzi, ale niekoniecznie atrakcyjny dla Europejczyków, których często odstręcza swym zapachem. Durian to owoc, który wzbudza wiele emocji, także tych negatywnych.

Durian

Pochodzi z rejonów Indonezji, ale spotkać go można praktycznie w całej Południowo-Wschodniej Azji. Durian właściwy (Durio zibethinus Murray) to popularny gatunek owocu o owalnym kształcie. Jego wygląd charakteryzuje gruba, zielonkawa skórka gęsto pokryta kolcami. Owoc osiąga do 40 cm długości i około 4 kg wagi. Wnętrze owocu stanowi jasny, nieco kremowy miąższ, a sam owoc rośnie na bardzo wysokich drzewach, których wysokość dochodzi do 40 m. Jego cechą charakterystyczną jest intensywny zapach, dla wielu bardzo nieprzyjemny. Niektórzy twierdzą, że przypomina ser pleśniowy czy nawet zepsute mięso. Ponadto jest dość słodki, niekiedy mdlący, jednak Azjaci rozkoszują się w jego smaku, nazywając go „królem owoców”.

Nazwa owocu pochodzi od słowa „duri”, czyli kolec w języku malajskim. Nazywany jest także rościanem i zybuczkowcem.

Durian – właściwości

Kremową konsystencję owoc zawdzięcza swojej zawartości, w której 12% stanowią węglowodany, a 5% tłuszcz. Jego smak przez Azjatów określany jest jako wybitny i bardzo pożądany. Jedni porównują go do smaku orzechów, inni śmietankowego serka. Faktem jest, że jego zapach, a dla niektórych wręcz odór, nie przysparza mu wielbicieli.

Durian jest owocem, który mimo swego niezachęcającego zapachu, pomaga w dolegliwościach żołądkowych, łagodząc podrażnienia po spożyciu ostrych potraw. Owoc, szczególnie obrany ze skórki, bardzo szybko traci swoją świeżość, dlatego też, często sprzedawany jest na zafoliowanych tackach.

Ponadto, niektóre badania dowodzą, że łączenie owocu duriana z alkoholem lub kawą jest niebezpieczne. Inni temu twierdzeniu zaprzeczają. W medycynie tradycyjnej liście z rośliny duriana, a właściwie sporządzony z nich sok, wykorzystywany jest do obniżania gorączki, a także stosowany jest w stanach depresyjnych, anemii, w celu podniesienia odporności czy usprawnienia pracy wątroby. Sam owoc uznawany jest za afrodyzjak (istnieją także inne naturalne afrodyzjaki), a wyciągi z duriana mają właściwości odmładzające.

Durian – wartości odżywcze

Wartość energetyczna 100 g owocu duriana wynosi około 147 kcal. Pomimo pewnych zniechęcających cech, posiada wiele wartości odżywczych, które mogą przesądzić o jego zastosowaniu. Znajdziemy w nim witaminy A i C oraz mnóstwo witamin z grupy B: B1, B2, B3, B5, B6, a także B9. Obok bardzo ważnych dla prawidłowej pracy organizmu witamin, durian zawiera liczne składniki mineralne. Odnajdujemy w nim wapń, magnez, żelazo, fosfor, mangan, potas, sód oraz cynk. Zatem widać, że durian, oprócz swego smaku, który jest bardzo ceniony przez Azjatów i nieprzyjemnego zapachu, jest owocem pełnym wartości odżywczych.

Durian – zastosowanie

Duriana można jeść w różnej postaci. Azjaci najchętniej jedzą go na surowo, wydrążając słodki miąższ łyżeczką, ale również gotują, smażą, suszą czy mrożą. Tak samo jak sposobów, tak wyrobów z tego owocu jest wiele. Durian nie tylko służy jako dodatek czy przekąska, ale również produkuje się z niego różnorodne cukierki, przetwory, kisiele, budynie, chrupki, a nawet lody. Zajadać można się także jego pestkami, które w smaku przypominają orzechy.

Drewno z drzewa durianu jest wytrzymałe i powszechnie stosowane w meblarstwie.

Nie bez powodu nosi miano „najbardziej śmierdzącego owocu świata”. Obok złej sławy spowodowanej nieprzyjemnym zapachem, ceniony jest za swe walory smakowe oraz wartości odżywcze i właściwości. Niewiele śmiałków jest w stanie przezwyciężyć odrażający zapach, ale ponoć warto dla samego smaku. Przez Azjatów jest bardzo ceniony i nazywają go nawet „królem owoców.”

 

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Durian. Właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie niezwykłego owocu - 3.6/5. Oddano 64 głosy.
Autor artykułu:
Aleksandra Musiał
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.