Czarna i czerwona porzeczka – właściwości, zastosowanie
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Jedzenie porzeczek nie kojarzy się raczej ze słodką przyjemnością. Owoce te mają kwaśny smak i nie każdy jest w stanie zjeść ich więcej niż jedną garść bez wykrzywienia. Mają one jednak sporo właściwości zdrowotnych, które sprawiają, że warto je spożywać nie tylko w sezonie.
Czarne i czerwone porzeczki – właściwości
Czarne i czerwone porzeczki oprócz koloru niewiele się między sobą różnią. Ich skład jest bardzo podobny. Należą do owoców o niskim indeksie glikemicznym, więc bez żadnych obaw spożywać je mogą osoby pozostające na diecie odchudzającej. Dodatkowo, zawierają sporo polifenoli, które usuwają wolne rodniki z organizmu. Porzeczki są również bogatym źródłem witaminy C, wspomagają naturalną obronę organizmu przed infekcjami, jak również wzmacniają odporność. Oprócz tego zawierają witaminę P – rutynę, która ułatwia jej wchłanianie.
Owoce porzeczki posiadają w swoim składzie dużą ilość pektyn, czyli rozpuszczalnego błonnika, który ogranicza w naturalny sposób wchłanianie zbyt dużej ilości cholesterolu we krwi, jak również cukru. Znajdziemy w nich również witaminę A, biotynę, kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz sole mineralne, między innymi: żelazo, wapń i magnez.
Spożywając czarne lub czerwone porzeczki dostarczamy naszemu organizmowi także rzadkie mikroelementy takie jak:
- mangan, którego niedobór może powodować osteoporozę,
- bor, którego brak zmniejsza wchłanianie wapnia, fosforu oraz żelaza,
- jod, wpływający na prawidłową pracę układu hormonalnego.
Zarówno czerwone jak i czarne porzeczki zawierają garbniki, które działają ściągająco oraz przeciwzapalnie na skórę i regulują wydzielanie sebum. Maseczki z porzeczek poleca się osobom z problemami skórnymi takimi jak wypryski, ponieważ łagodzą i oczyszczają dogłębnie skórę.
Jedząc czarne lub czerwone porzeczki zachowujemy dłużej młody wygląd, ponieważ antyoksydanty, które znajdują się w porzeczkach opóźniają starzenie.
Czarna i czerwona porzeczka – zastosowanie
Owoce porzeczki można wykorzystywać na wiele sposobów: zaczynając od soków, dżemów, powideł, sosów, kończąc na nalewkach. Soki przyrządzone z porzeczek można przechowywać w piwnicy i w okresie zimowym dolewać do herbaty. Z czerwonej porzeczki można stworzyć wyjątkowo aromatyczny słodko-kwaśny sos do mięs. Niezwykłym produktem powstającym z porzeczek są również nalewki, które poprzez odpowiednią fermentację wytwarzają jeszcze więcej cennych składników. Przede wszystkim znajdziemy w nich przeciwutleniacze, które oczyszczają organizm z toksyn oraz wzmacniają naczynia krwionośne.
Zarówno czarne i czerwone porzeczki mogą spokojnie zastąpić nam witaminę C w tabletkach. Co prawda, porzeczki prosto z krzaka to samo zdrowie, jednak nie wszyscy lubimy tak kwaśne owoce. Mimo to, można przygotowywać z nich różne przetwory, które później będą gotowe do spożycia przez cały rok.