Truskawki – przepisy
Aktualizacja: 11 kwietnia, 2024
Truskawki są zapowiedzią lata i jednymi z bardziej popularnych w Polsce owoców sezonowych. Kiedyś mogliśmy delektować się ich smakiem jedynie w czerwcu. Dziś mamy do wyboru wiele odmian, które różnią się nie tylko kolorem i smakiem, ale również okresem dojrzewania. Tak zwane późne odmiany zaczynają dojrzewać na początku lipca, a dostępne są nawet pod koniec sierpnia. Ich cena jest wprawdzie wyższa, ale smakiem nie odbiegają od tradycyjnych odmian.
Wartość energetyczna 100 g truskawek do zaledwie 30 kcal. Owoc ten bogaty jest w związki fenolowe, potas, fosfor czy wapń. Zawiera też – chociaż w mniejszych ilościach – magnez, żelazo i cynk, a także witaminy z grupy B oraz A, C i E. Warto zatem w pełni wykorzystać sezon na truskawki i jeść ich tyle, na ile tylko mamy ochotę. Czasem jednak chcemy nieco urozmaicić menu. Oto kilka sposobów na wykorzystanie truskawek w kuchni.
Mus truskawkowo-bananowy
Najprostszy przepis na mus to zblendowanie truskawek z bananem w proporcji 1:1. Jest to świetny deser dla maluchów. Pamiętajmy jednak, by podać go niedługo po przygotowaniu. W lodówce może być przechowywany do następnego dnia. Równie dobrze będzie smakować zestawienie truskawek z mango.
Koktajl truskawkowo-bananowy
Można też przygotować koktajl na bazie truskawek i banana – wystarczy wzbogacić przepis na mus o jogurt naturalny, maślankę, kefir lub mleko. Taki deser dostarczy organizmowi nie tylko witamin i składników mineralnych, ale również białka. Opcjonalnie możemy dodać do niego gałkę lodów waniliowych lub śmietankowych.
Koktajl truskawkowy w środku zimy? Jeśli zamrozimy truskawki, to jak najbardziej! Truskawka jest bardzo delikatnym owocem i po rozmrożeniu nie ma już takiego smaku i konsystencji jak świeży produkt, ale świetnie nadaje się do koktajlu.
Koktajl truskawkowy z chia
Dla zwolenników napojów roślinnych proponujemy wegański koktajl z nasionami chia. Do 200 ml zagotowanego napoju roślinnego dodajemy 2 łyżeczki nasion szałwii hiszpańskiej. Czekamy, aż mieszanka ostygnie i wstawiamy ją do lodówki na noc, by nasiona się namoczyły. Na dno pucharka kładziemy truskawki (całe lub zmiksowane), a następnie wlewamy przygotowany wcześniej napój z nasionami.
Ryż na mleku z bananem i sosem truskawkowym
Na śniadanie – nie tylko dla dzieci – sprawdzi się ryż z sosem truskawkowym. W tym celu 100 g ryżu zalewamy 500 ml mleka i gotujemy na wolnym ogniu do miękkości. Pod koniec dodajemy 3 łyżeczki masła i mieszamy. Dodajemy pokrojonego w plasterki banana. W międzyczasie rozgotowujemy w osobnym garnku 300 g truskawek, które po ostygnięciu miksujemy. Przygotowany ryż przekładamy do salaterki i polewamy sosem. Zamiast banana możemy użyć brzoskwiń lub mango.
Truskawki w occie balsamicznym z miodem
Dla starszych smakoszy mamy nieco mniej oczywistą propozycję. Pokrojone w ćwiartki truskawki (ok. ½ kg) polewamy z 1 łyżeczką octu wymieszaną z 2 łyżkami miodu. Na górę dodajemy kilka łyżek śmietany.
Sorbet truskawkowy
Nie trzeba iść do lodziarni, by spróbować pysznych sorbetów owocowych, gdyż można przyrządzić je samodzielnie w domu. Lekko rozmrożone truskawki (½ kg) miksujemy z 2 łyżeczkami cukru waniliowego, 4 łyżeczkami miodu i 4 łyżeczkami jogurtu naturalnego. Przekładamy do pucharków.
Makaron z musem truskawkowym
Dobrą propozycją na letni obiad są łazanki z truskawkami. Wystarczy ugotowany makaron polać zmiksowanymi wcześniej truskawkami i dodać odrobinę śmietany z cukrem. To szybkie w przygotowaniu danie z pewnością polubią najmłodsi.
Naleśniki z truskawkami
W sezonie letnim warto pokusić się o przyrządzenie naleśników z truskawkami zamiast tradycyjnego sera. W tym celu miksujemy składniki: 1 szklankę mąki, 2 jajka, ½ szklanki mleka i tyle samo wody mineralnej, 30 ml oleju i opcjonalnie 1 łyżkę miodu. Ciasto smażymy na rozgrzanej patelni. W międzyczasie miksujemy 150 g truskawek, a kolejne 150 g kroimy w drobne kawałki i mieszamy z sosem, dodajemy 20 g pokrojonych orzechów włoskich. Na usmażone naleśniki nakładamy owoce i rolujemy.
Sałatka z truskawkami
Truskawki mogą być też składnikiem wiosennej sałatki na bazie sałaty, sera, szynki i suszonych pomidorów. W tym celu przygotowujemy 200 g rukoli, dodajemy do niej 100 g pokrojonych w plasterki truskawek, 5 plastrów szynki dojrzewającej oraz 100 g sera feta, a także pokrojone suszone pomidory. Całość zalewamy dressingiem przygotowanym z 3 łyżek oleju z suszonych pomidorów i 3 łyżek wody oraz przypraw (oregano, estragonu).
Kruszonka z truskawkami
Od czasu do czasu można pokusić się o upieczenie czegoś słodkiego. Jest to wprawdzie nieco bardziej czasochłonne, ale może ciasta starczy na dłużej. Do 3½ szklanki mąki dodajemy żółtka z 5 jajek, 1 kostkę margaryny, ½ szklanki cukru i 2 łyżeczki proszku do pieczenia. Wszystko mieszamy i wyrabiamy kruszonkę. Białka ubijamy na sztywną masę. Na przygotowaną wcześniej blachę kładziemy połowę ciasta, następnie układamy pokrojone w mniejsze kawałki truskawki (ok. 1 kg) i ubitą pianę. Całość przykrywamy resztą ciasta. Pieczemy przez 45 minut w piekarniku rozgrzanym do temp. 180°C.
Truskawki – jak wiele sezonowych owoców – to prawdziwa bomba witaminowa. Warto jeść je w sezonie na surowo, ale czasem potrzebna jest pewna odmiana. Truskawki stanowią świetną bazę pod różnego typu musy i koktajle. Można je dowolnie łączyć z innymi owocami, mlekiem oraz przetworami mlecznymi. Odważniejsi koneserzy smaku dodają truskawki do sera czy szynki. W kuchni nie ma ograniczeń i z pewnością dla każdego znajdzie się coś smacznego, co zaspokoi podniebienie i jednocześnie dostarczy organizmowi potrzebnych składników.
Literatura:
- Bojarska J. E. i wsp., Związki fenolowe owoców wybranych odmian truskawki, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2006, 13(2): 20–27.
- Co wiemy o truskawkach? https://www.zywnosc.com.pl/wiemy-o-truskawkach/,
- www.przepisy.pl