Czarci pazur. Działanie, skład, przeciwwskazania i stosowanie
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Roślina o bardzo tajemniczej i intrygującej nazwie czarci pazur znana jest również jako diabelski pazur. Doceniona i powszechnie stosowana była już w medycynie ludowej. Ta niepozorna roślina skrywa w sobie wielką moc leczniczą. Zobaczmy jakie właściwości posiada.
Czarci pazur
Czarci pazur zaliczany jest do roślin płożących się i stanowi niepozorną, dorastającą do około 50 cm wysokości oraz 150 cm długości roślinę. Hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens) to inaczej czarci pazur, który występuje w rejonie Afryki Południowej. Powszechnie w lecznictwie wykorzystywany jest korzeń czarciego pazura o prozdrowotnych właściwościach, które zawdzięcza licznym substancjom o charakterze leczniczym.
Korzenie zbierane są po przekwitnięciu rośliny, z nich sporządzany jest specjalny proszek (Pulves Harpagophyti), a następnie ekstrakt płynny i suchy. W obu formach służą do produkcji kapsułek, tabletek, maści czy nalewek z czarcim pazurem.
Czarci pazur – działanie
Czarci pazur, dzięki zawartym w nim aktywnym składnikom, działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo, szczególnie wpływając korzystnie na stany zapalne stawów. Co ciekawe, jego działanie porównywane jest z środkami farmakologicznymi stosowanymi w stanach zapalnych i bólowych. Bardzo dobrze sprawdza się w reumatyzmie i artretyzmie, łagodząc objawy chorób. Uśmierza bóle mięśniowe i kostne, zwłaszcza pomaga w stanach bólowych kręgosłupa. Ponadto wpływa na pobudzenie wydzielania soków trawiennych, wspomagając procesy trawienne oraz stymulując apetyt. Wykazuje także właściwości żółciopędne. Substancje zawarte w diabelskim pazurze wykazują właściwości antyoksydacyjne, które chronią organizm przed szkodliwymi skutkami stresu oksydacyjnego. Poza tym, przypisuje się mu własności oczyszczające i usuwające toksyny z organizmu.
Czarci pazur – skład
Roślinne związki o charakterze leczniczym zawarte w czarcim pazurze reprezentują przede wszystkim irydoidy, których głównym, aktywnym składnikiem jest herpagozyd. Oprócz podstawowej cząsteczki tego związku chemicznego, istnieją także produkty rozpadu substancji. Irydoidy wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne o bardzo silnych właściwościach, porównywalnych do działania leków stosowanych w chorobach reumatycznych.
Kolejną grupą związków są flawonoidy, które pełnią rolę przeciwutleniaczy i barwników, a także naturalnych środków owadobójczych. W czarcim pazurze wykazano występowanie pochodnych luteoliny oraz kamferolu.
Sterole i triterpeny to kolejne grupy związków, jakie możemy znaleźć w składzie diabelskiego pazura. Sterole pomagają w obniżaniu poziomu złego cholesterolu we krwi, działają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, a także biorą udział w syntezie hormonów steroidowych. Triterpeny również wykazują działanie wspomagające obniżanie stężenia cholesterolu we krwi oraz właściwości przeciwzapalne.
Następną grupą związków w tej roślinie są fenolokwasy, których przedstawicielami są kwas cynamonowy oraz kawowy i chlorogenowy. Spełniają one istotną funkcję w produkcji żółci, a także wykazują działanie bakteriostatyczne.
Czarci pazur – przeciwwskazania
Pomimo wielu prozdrowotnych właściwości rośliny, preparaty z wyciągiem z czarciego pazura nie są polecane w kilku przypadkach. Wykazano interakcje między składnikami czarciego pazura, a lekami nasercowymi. Powinny go unikać także osoby z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Ponadto badania wykazują, że czarciego pazura nie powinny stosować osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą. Takich preparatów nie poleca się kobietom w ciąży i matkom karmiącym, gdyż nie do końca zostały zbadane skutki działania substancji aktywnych zawartych w czarcim pazurze na tę grupę osób.
Czarci pazur – stosowanie
Przede wszystkim nie należy przekraczać zalecanych dawek przyjmowanych preparatów, w których występuje czarci pazur, gdyż istnieją doniesienia o pewnych skutkach ubocznych i alergiach po zastosowaniu zbyt dużej jego ilości.
Stosowanie czarciego pazura może mieć różną formę. Dostępne są tabletki, kapsułki, napary, proszki do rozpuszczania czy balsamy i żele. Bardzo ważne jest trzymanie się zalecanych dawek na opakowaniach preparatów, które różnią się w zależności od zawartości wyciągu z czarciego pazura. Niektóre herbaciane kuracje zakładają sporządzanie naparów 3 razy dziennie przez okres 8 tygodni, po którym następuje przerwa.
Nazwa rośliny czarci pazur, choć brzmi obco i zapewne wiele osób po raz pierwszy stykając się z tą rośliną ma pewne obawy, to jednak jest bardzo cennym darem natury, bogatym w liczne właściwości prozdrowotne. Mnogość aktywnych składników zawartych w roślinie, powoduje, że posiada ona szerokie spektrum działania. Należy jednak pamiętać o wszystkich przeciwwskazaniach do stosowania oraz zalecanych dawkach.
Witam .
Bardzo ciekawy ten czarci pazur . Miałam artroskopię i teraz cierpię bol w kolanie . Z artykułu dowiedziałam się , że na pewno pazur zmniejszy ból. Ale czy jest jakaś szansa na odnowienie chrząstki? Wiem , że jeżeli nawet troszeczkę zachowa się chrząstki, organizm potrafi ją zregenerować.
Byłabym wdzięczna za odpowiedź
Pozdrawiam
Dorota
Czy można płukać usta przy zapaleniu przy zębie?
Przy zapaleniu pzrzyzębia i dziasel skutkuje bluszczyk kurdybanek, także na uporczywe afty. Płukanie ,spożywanie.
a co zlego dzieje sie z cukrzykami, ze nie moga pic czarciego pazura?
Uzywam zelu dwa razy dziennie – stawy. W zasadzie pomaga jeszcze dwie godziny po. może ma to związek z podwyższonym stanem kwasu moczanowego choć staram się tez jadac to co jest niskopurynowe. może kupić jeszcze tabletki z hakoroslą?
Od kilku lat stosuję kurkumę i imbir świeży do gotowanych potraw oraz inne przyprawy wschodnie.
Mięso jadam sporadycznie a pomimo tegomam kwas moczanowy na granicy….
Stosuję na stawy zamiennie z zelem z hakorośli, macerat oleju lnianego z żywokostem..
Mam chroniczną neuroboleriozę-zapalenie stawów i stany neurologiczne ; oprócz tego przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B,osteoporozę.Proszę o poradę zdrowotną,czym naturalnym,skutecznym i radykalnym mogę je pokonać.Mój e-mail ; ula.bieniek58gmail.com
na stawy proponuję tabletki z omułka zielonowargowego .Jak już brać 170 szt poniewaz jest taniej ,a co jeszcze ,trzeba brać co najmniej 2 miesiące a najlepiej wziąść wszystkie i powinno pomóc, A najlepiej czytać i tym. Pozdrawiam .
Ja smaruję kilka razy dziennie ….BEZ REZULTATU…Mam tabletki byc moze bedą lepsze..Od dzisiaj zacznę brać
Uważajcie ze smarowaniem chorych miejsc żelem z tym pazurem. Posmarowałam wczoraj, całą noc mnie piekło jak żywy ogień. Zmyłam letnią wodą a dzisiaj od nowa pali tylko mniej. Nawet dlonie mnie pieką. Ten czart dal mi popalić…
Witam.
Mam kłopoty ze stawami i bólem mięsni oraz kregosłupem chciałbym sie dowiedziec jak ten preparat odnosi sie do cukrzyków i leków nasercowych. biorę insulinę i leki po założeniu stendów. jak ktoś coś wie na ten temat prosiłbym o pradę. Informacje na mojego e-maila [email protected]
Dla cukrz ykow jest przeciwwskazany czrci pazur Na bole stawow biore 1 lyzeczkie kurkumy 1 lyzeczke imbiru szczypte pierzu iszczypte ostrej papryki z 1 lyzka oleju lnianego mozna pic taka miksture 2xdziennie bardzo pomaga na zlikwidowanie stanow zapalnych jak tez na nowotwory prosze przeczytac o kurkumie tak wiec ma bardzo szerokie i mocno lecznicze dzialanie a Ty Krzysztofie bierz jeszcze ostropez /poczytaj/ na cukrzyce Jest on pomocny w cukrzycy jak i zbawienny dla watroby
Popieram
Tak ,słyszałam o dobrym działaniu kurkumy na stawy w szpitalu w Sławnie;tam coś było w połączeniu z mlekiem i chyba miodem-ale kurkuma z całą pewnością jest p/zapalna,a jeszcze ten pieprz i cayenne,to synergia
Stosuje od tygodnia razem z kadzidlowcem i rezultaty są niesamowite.
Kolejny powód, dla których warto sięgnąć po naturalne rozwiązania 🙂
Mam bóle w lędźwiach od roku mniejsze większe znikają znowu się pojawiaja a teraz sa od kilku dni takie ze ledwo sie poruszam przypomnialam sobie o tabltkach ktore sama kuoilam dla męża ….po dwóch tak dwóch tabletkach ból mi się zmniejszył i czuję że idzie mu dobremu :))))) wreszcie ? Czy to placebo? Odezwę się po kilku dniach anna
Ja również wzięłam 2 i ból się zmniejszył, zobaczę jak bedzie dalej
Anna do Anny
Jak nazywaly się tabletki,które tak skutecznie pomogły przy bólach reumatycznych?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Witam, jakie to były tabletki? Bardzo proszę na mojego maila napisać, bardzo bolą mnie mięśnie u nóg, stawowe.
Mój e-mail [email protected]
Czekamy zatem na wiadomość od Ciebie. Pamiętaj jednak, że samodzielne przyjmowanie leków nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i lepiej skonsultować to z lekarzem. Trzymamy kciuki za powodzenie kuracji 🙂