Kozieradka – działanie, zastosowanie i dawkowanie

16 18 20

Kozieradka jest rośliną wykorzystywaną w kuchni, kosmetyce i lecznictwie. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom łagodzi objawy wrzodów i obniża poziom cukru we krwi. Stanowi antidotum na wypadające włosy. Z kolei w kuchni pełni rolę aromatycznej przyprawy wykorzystywanej między innymi w curry.

Kozieradka

Kozieradka pospolita, czyli koniczyna grecka (łac. Trigonella foenum-graecum L) jest jednoroczną rośliną z rodziny bobowatych. Rośnie do 60 cm wysokości i wywodzi się z Azji i Europy Wschodniej. Dziś występuje na całym świecie w obszarze umiarkowanego klimatu, również w Polsce. Jest nazywana inaczej bożą trawką. Zapylana przez owady, wydziela korzenny, nieco mdły zapach, kwitnie w czerwcu i lipcu.

Kozieradka – działanie

Kozieradka jest pomocna przy problemach z układem pokarmowym oraz zmianami skórnymi. Zmiękcza skórę przy czyrakach, cystach i tym podobnych dolegliwościach. Obniża poziom cukru we krwi przez zwolnienie opróżniania żołądka, co opóźnia wchłanianie węglowodanów i w konsekwencji transport glukozy. Zmniejsza ciśnienie krwi (między innymi przez obecność błonnika oraz 4-hydroksyizoleucyny). Łagodzi i zmniejsza również stany zapalne i infekcje. Ma właściwości wykrztuśne – pomaga przy chorobach zatok i płuc.

Kozieradka jest dobrym źródłem selenu, żelaza, krzemu. Stymuluje wytwarzanie śluzów, dzięki czemu pomaga usuwać alergeny z układu oddechowego oraz toksyny z dróg moczowych.

Kozieradka według niektórych podwyższa poziom testosteronu, uważana jest za naturalny afrodyzjak. Poza wpływem na samopoczucie i pewność siebie, może przyczyniać się do zwiększenia efektów w czasie treningów siłowych. Wyższy poziom testosteronu usprawnia spalanie tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza budowanie mięśni.

Posiada działanie żółciopędne, mlekopędne, moczopędne i rozkurczowe. Pobudza również wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego. Pomaga w regulacji wypróżniania, pobudza regenerację tkanek, aktywuje procesy wytwarzania krwinek czerwonych.

Dzięki zawartości fosfolipidów, choliny i betainy oraz sitosterolu kozieradka działa lipotropowo i przeciwmiażdżycowo.

Zastosowana zewnętrznie (okłady, płukanki) działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo, przeciwświądowo, zmiękczająco, a także pobudzają regenerację tkanek. bardzo popularne są także wcierki z kozieradki na włosy, o których szerzej przeczytasz w tym artykule

Kozieradka – zastosowanie

Kozieradkę znajdziemy w składzie mieszanki curry oraz indyjskiej mieszanki pięciu przypraw – panch phoron. Występuje także w niektórych mieszankach do ryb. Nasiona kozieradki są składnikiem oryginalnego przepisu na chałwę, może być również dodana do mąki w celu uzyskania pikantnego chleba. O tym jak stosować kozieradkę przeczytasz także tutaj.

Kozieradka – dawkowanie

Częste spożywanie kozieradki może powodować specyficzny, „kozi” zapach potu. U kobiet przyspiesza laktacje.

Można stosować ją doustnie w formie odwaru. Należy zalać 1 lub 2 łyżeczki nasion i pozostawić do ostygnięcia (30 minut). W celu pobudzenia łaknienia można pić otrzymaną herbatę przed posiłkami.

Nie istnieją przeciwwskazania do takiej formy podawania kozieradki. Napary pobudzają miogenezę (rozwój tkanki mięśniowej), wzrost tkanki chrzęstnej, kostnej i łącznej właściwej.

Innym sposobem podawania kozieradki są okłady na skórę. Nasiona rozdrobnić, wymieszać z wodą na pastę (zachować stosunek: 25 g nasion na pół szklanki wody), gotować przez 5 min i nanieść na płótno. Tak przygotowane ciepłe okłady przykładać na wrażliwe i chore miejsca 2–3 razy dziennie. Należy jednak uważać, ponieważ przy stosowaniu zewnętrznym mogą wystąpić niepożądane reakcje skórne.

W okresie ciąży i karmienia piersią stosowanie leku należy skonsultować z lekarzem.

Literatura:

  1. Rudkowska E., Smutkiewicz A., Han-Marek M., Zioła w terapii wspomagającej leczenie cukrzycy, „© Borgis – Postępy Fitoterapii” 2006 nr 3, s. 155-162, http://www.czytelniamedyczna.pl/2397,ziola-w-terapii-wspomagajacej-leczenie-cukrzycy.html [dostęp 04.05.2017].
  2. Wojnar W., Kucharek E., Kaczmarczyk-Sedlak I., Analiza zawartości związków farmakologicznie czynnych w zielu seradeli siewnej (Ornithopus sativus Brot.), „© Borgis – Postępy Fitoterapii” 2016, nr 1, s. 12-19, http://www.czytelniamedyczna.pl/5525,analiza-zawartoci-zwizklw-farmakologicznie-czynnych-w-zielu-seradeli-siewnej-orn.html [dostęp 04.05.2017].
  3. Teresa Wielgosz, Wielka księga ziół polskich, Publicat S.A., Poznań 2008.
  4. Różański H., Kozieradka pospolita i kozieradka błękitna w fitoterapii człowieka i zwierząt, http://luskiewnik.strefa.pl/farmakologia/trigonella.htm [dostęp 04.05.2017].
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kozieradka – działanie, zastosowanie i dawkowanie - 3.6/5. Oddano 1619 głosy.
Autor artykułu:
, Technolog żywności, trener personalny. Ceni sobie ćwiczenia na świeżym powietrzu, szczególnie z elementami treningu TRX oraz street-workout.

Opinie

  • ANIA 09.01.2018, 2:42

    Witam. Mam pytanie odnosnie dawkowania suplementu kozieradki. Na jednym opakowaniu mozna stosowac az 4 kapsulki na dobe czyli 1600mg. Inne opakowanie- bio kozieradki mielonej zaleca 1kapsulke czyli 500mg. To duza roznica. Ile wtedy mozna jej zażywac?

    Odpowiedz
  • HELENA 03.05.2018, 8:18

    Witam. Kozieradka wymieszana z gesim smalcem skutecznie leczy rowniez hemoroidy to nie zart. Moja siostra walczyla z tym nieprzyjemnym schorzeniem pare lat i za Rada znajomej
    zastosowala kozieradke od 4 lat ma spokoj i zapomniala o cierpieniu. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Aga 17.07.2018, 12:29

      Mogłabyś dokładniej opisać jak to stosować? Wewnętrznie czy zewnetrznie? Zmielić czy całe nasiona?

      Odpowiedz
    • St. wielek 06.01.2019, 9:40

      Zmagam się z hemoroidami od kilku lat, bardzo proszę o opis sposobu wymieszania gęsiego smalcu z kozieradką i jego zastosowania.
      Dziękuje i Pozdrawiam

      Odpowiedz
    • St. wielek 06.01.2019, 9:43

      Zmagam się z hemoroidami od kilku lat. Bardzo proszę o sposób wykonania tej mieszanki kozieradki z gęsim smalcem i jej zastosowania
      Dziękuje i Pozdrawiam

      Odpowiedz
    • Krzysiek 09.01.2019, 3:40

      Witam.
      A w jaki sposób stosowała to?Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • abcde 27.05.2018, 11:00

    kozieradka według informacji działa wzmacniająco, usuwa zmęczenie i przeciwzapalnie. Rzeczywiście przy dłuższym* stosowaniu na skórę, czy do jamy ustnej można obawiać się rodzaju podrażnienia. Zapach(potu) nie jest przyjemny, jest specyficzny, a kozy rzadko kto widzi.

    Odpowiedz
  • G. Ł. 08.11.2019, 11:36

    Jaką ilość można spożywać, aby nie dopuścić do nieprzyjemnego zapachu?

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone