Antykoncepcja dla mężczyzn. Tabletki hormonalne, wazektomia i prezerwatywy
Aktualizacja: 22 czerwca, 2017
Pewnie znaczna część osób, jeśli mówi o antykoncepcji dla mężczyzn ma na myśli prezerwatywy, które nie tylko zapobiegają poczęciu (w większości przypadków), ale także służą jako ochrona przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową. Istnieją jednak także inne sposoby antykoncepcji dla płci męskiej.
Antykoncepcja dla mężczyzn
Jak się okazuje antykoncepcja może z równym powodzeniem dotyczyć kobiet i mężczyzn. Żadna metoda nie daje 100% skuteczności, jednak stosowanie środków zapobiegających ciąży zarówno przez kobiety i mężczyzn, zwiększa szansę na powodzenie tych metod.
Nie każda kobieta może stosować hormonalne metody antykoncepcji lub inne środki, które ingerują w jej organizm. Mogą one prowadzić do wielu późniejszych konsekwencji, skutków ubocznych oraz problemów, gdy kobieta decyduj zajść w ciążę. Planując potomstwo warto zwrócić uwagę na swoja dietę, która ma duży wpływ na płodność zarówno mężczyzn jak i kobiet. Alternatywą jest antykoncepcja stosowana przez mężczyzn.
Do niedawna antykoncepcja dla mężczyzn opierała się na prezerwatywach. Jednak ich stosowanie nie zawsze daje gwarancję skuteczności.
Oprócz prezerwatyw można zastosować dość radykalną metodę wazektomii, która jest najbardziej skuteczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Obecnie pojawił się nowy pomysł – pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn.
Antykoncepcja dla mężczyzn – tabletki
Tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn to rozwiązanie bardzo korzystne i ułatwiające sprawę antykoncepcji. To łatwa w użyciu i przede wszystkim odwracalna metoda. Dotychczas naukowcy starali się stworzyć środki, które zapobiegałyby produkcji spermy. W rezultacie plemniki nie byłyby zdolne do zapłodnienia, a w procesie blokowania powstawania spermy, traciłyby swoje właściwości.
Nowa metoda opracowywana przez zespół naukowców, ma na celu zablokowanie skurczów ścianek nasieniowodów, które prowadzą do wyprowadzania spermy na zewnątrz, poprzez działanie na receptory, które dowodzą tym procesem. Jednocześnie w organizmie mężczyzny produkowane będą zdrowe i zdolne do zapłodnienia plemniki, z tym, że nie będą przechodzić przez nasieniowód na zewnątrz. Ponadto w nowej metodzie nie występuje obniżenie u mężczyzn popędu seksualnego, jak miało to miejsce w przypadku wcześniejszych doświadczeń.
Drugim pomysłem, bazującym na popularnych środkach hormonalnych dla kobiet, jest pigułka hormonalna dla mężczyzn z zastosowaniem testosteronu, który skutecznie hamuje produkcję plemników. Pomimo skuteczności tej metody, po wielu wnikliwych badaniach, okazało się, że niesie ze sobą zbyt wiele niepożądanych skutków, takich jak obniżenie nastroju, wzmożona agresja oraz inne zaburzenia psychiczne. Dodatkowo odwracalność tej metody jest dyskusyjna.
Innym pomysłem jest stworzenie takiej tabletki, która blokowałaby gen, który odpowiada za końcową fazę spermatogenezy. Stosowanie jej miałoby na celu doprowadzenie do odwracalnej niepłodności. Jednak dotychczas nie dowiedziono skuteczności tej metody.
Pierwsze eksperymenty, których wyniki okazały się pozytywne, przeprowadzono na myszach. Obecnie trwają badania nad wynalezieniem takiej tabletki, której substancja aktywna nie powodowałaby skutków ubocznych i byłaby bezpieczna dla zdrowia.
Antykoncepcja dla mężczyzn – wazektomia
Wazektomia jest dość prostym zabiegiem chirurgicznym, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, przez które na zewnątrz wydostają się plemniki.
Metoda ta odznacza się największą skutecznością, a także wykazuje wysokie bezpieczeństwo dla mężczyzny. Pomimo dość groźnie wyglądającemu opisowi metody, wykazuje się ona minimalnym zagrożeniem wystąpienia skutków ubocznych, nie wpływa na pracę gruczołów płciowych, nie zaburza gospodarki hormonalnej, a także nie wpływa na zmniejszenie popędu seksualnego. Dodatkowym plusem jest koszt zabiegu, który ponosimy tylko raz w przeciwieństwie do innych metod.
Jednak trzeba pamiętać, że mogą wystąpić problemy w odwróceniu skutków takiego zabiegu i nie zawsze udaje się ponownie przywrócić płodność. Konieczna staje się kolejna interwencja chirurgiczna, która nie zawsze kończy się sukcesem. Ponadto, trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami ponownego zabiegu przywracającego drożność nasieniowodów.
Decyzja o wazektomii powinna być bardzo dobrze przemyślana, a przed wykonaniem zabiegu należy rozważyć wszystkie plusy i minusy tej metody.
Antykoncepcja dla mężczyzn – prezerwatywy
Prezerwatywa stanowi mechaniczny środek antykoncepcji dla mężczyzn, który nie tylko zapobiega zapłodnieniu, ale także chroni przed ewentualnym zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak: rzeżączka, kiła, wirus HIV, HBV, HCV.
Prezerwatywa chroni przed dostaniem się plemników do pochwy w trakcie stosunku płciowego, gromadząc nasienie w specjalnej wypustce znajdującej się u jej szczytu.
Prezerwatywa nie jest najlepszym środkiem antykoncepcyjnym, wskaźnik Pearla waha się od 2 do 15. Spowodowane jest to często nieznajomością sposobu użytkowania tego środka, zakupem nieodpowiedniego typu, czy też już po odbytym stosunku, błędami w jego zdejmowaniu.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prezerwatyw. Różnią się one m.in. rozmiarem. Źle dobrany rozmiar prezerwatywy, będzie skutkował jej zsuwaniem się podczas stosunku lub też pęknięciem.
Ponadto nie każdy o tym pamięta, ale prezerwatywy mają okres swojej przydatności do użycia. Po tym czasie, mogą być one nieefektywne. Warunki przechowywania też są ważne, gdyż światło i wilgoć niszczą gumę, z której są produkowane.
Prezerwatywy muszą być kupowane ze sprawdzonych źródeł, najlepiej w aptece. Niekiedy panowie są uczuleni na lateks, zatem warto wybrać inne tworzywo, z którego wykonana jest prezerwatywa.
Jak się okazuje, antykoncepcja nie jest przeznaczona tylko dla kobiet. Istnieje wiele sposobów, które wykorzystać mogą także mężczyźni, by zapobiegać niechcianej ciąży. Warto pamiętać, że niektóre metody są bardziej skuteczne od drugich i dobrze przemyśleć wybór.
Mąż miał zabieg w Warszawie na Wilanowie 2 lata temu. Uważam, że to jedna z lepszych decyzji jakie w życiu podjęliśmy. Poza stałą antykoncepcją mężczyźni tak naprawdę nie mają nic na tyle skutecznego, abym sama nie decydowała się na dodatkowe zabezpieczenie.