Suplementy dla kobiet w ciąży i witaminy niezbędne przy karmieniu piersią
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Okres ciąży i karmienia piersią to czas, w którym należy szczególnie dbać o zdrowe i zbilansowane posiłki, bowiem zdrowie maluszka w dużej mierze zależy od diety przyszłej lub świeżo upieczonej mamy. Jednakże podczas ciąży i karmienia, nawet mimo szczególnych starań nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich składników odżywczych. W celu zminimalizowania ryzyka patologicznej ciąży, zapewnienia odpowiedniego rozwoju płodu i niemowlęcia, a także zdrowia matki należy uzupełniać dietę składnikami odżywczymi.
Suplementacja powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb kobiety, bowiem zapotrzebowanie na składniki odżywcze zależne jest od jej stanu zdrowia i stylu życia. Istnieją także jednostki chorobowe, w których suplementacja multiwitaminowa jest niewskazana. Należą do nich hiperwitaminoza A i D, niewydolność nerek, zatrzymanie elektrolitów, zaburzenia gospodarki żelaza oraz hiperkalcemia.
Suplementy dla kobiet w ciąży
- Kwasy tłuszczowe – problem nie tkwi w ich ilości, ale jakości. Niedobory głównie dotyczą nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, kwasu alfa-linolenowego ALA, a także jego pochodnych: kwas eikozopantaenowy EPA oraz dokozoheksaenowy DHA. Zalecana suplementacja to 100–200 mg DHA dziennie, jednak w przypadku niskiego spożycia pokarmów bogatych w te kwasy należy zwiększyć dawkę do 500 mg dziennie.
- Składniki mineralne i witaminy zbilansowana i zróżnicowana dieta powinna dostarczyć przyszłej mamie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jednak zapotrzebowanie na nie w czasie ciąży znacznie wzrasta i nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć ich w odpowiednich ilościach. Jakość pożywienia dostępnego w sklepach, również pozostawia często wiele do życzenia, dlatego nawet stosując się do diety przepisanej przez dietetyka nigdy nie mamy 100%, że rzeczywiście dostarczymy organizmowi wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego przebiegu ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca w II i III trymestrze ciąży suplementację żelazem, jodem, cynkiem, miedzią, magnezem, manganem, selenem oraz cynkiem. Warto również rozważyć suplementację wapnem, w szczególności u kobiet stosujących specyficzne diety np. wegańską oraz witaminami B6, B12, A i D.
- Kwas foliowy Suplementację tym składnikiem zaleca się już w okresie prekoncepcyjnym jednak w czasie ciąży zapotrzebowanie na niego znacznie wzrasta. Związane jest to ze wzrostem płodu, a niewystarczająca jego ilość może być przyczyną rozszczepu kręgosłupa u dziecka lub rozwoju wad cewy nerwowej. Zalecana suplementacja kwasem foliowym to 400 μg dziennie. Kwas foliowy to substancja ważna nie tylko dla kobiet w ciąży, ale także dzieci i mężczyzn.
Jakie witaminy przy karmieniu piersią?
Badania wykazuję, że podczas laktacji suplementacja nie jest konieczna, pod warunkiem, że dieta mamy jest bogata w składniki odżywcze. W teorii wystarczy więc zdrowo się odżywiać, ale tak jak w okresie ciąży również w czasie karmienia piersią zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze.
- Wapń – jego niska podaż nie ma wpływu na jakość mleka matki, natomiast ma ogoromny wpływ na stan kości kobiety. Zbyt mała ilość wapnia w diecie karmiącej mamy osłabia jej kości i może być przyczyną osteoporozy. Do mineralizacji wapnia niezbędna jest też witamina D, należy ją suplementować w ilości 20–25 μg na dobę.
- Kwas DHA poprawia odporność i wpływa na stan psychiczny mamy zapobiegając depresji, która często towarzyszy kobietom w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka. Warto też przyjmować preparaty z kwasami DHA, aby zapewnić zdrowy rozwój dziecka. Jest on jednym z niewielu składników, którego zawartość w mleku zależy od diety matki.
Jak widzimy, dieta kobiet w ciąży i karmiących piersią jest niezwykle ważna i wymaga szczególnej uwagi. Wielokrotnie zapotrzebowanie na najważniejsze witaminy i minerały jest tak duże, że ciężko dostarczyć ich odpowiednie ilości wraz z pożywieniem. Wówczas najlepiej suplementować najpotrzebniejsze składniki.
Literatura:
Kurier medyczny, kwiecień 2014 „Zasady suplementacji diety – dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią” Elżbieta Banaś