Odchudzanie po ciąży, czyli jak pozbyć się niechcianego brzuszka
Aktualizacja: 20 marca, 2019
Ciąża wiąże się z wieloma zmianami w naszym życiu. Większość kobiet jak najszybciej chce pozbyć się brzucha, który jest pozostałością po okresie ciąży. Obolały jeszcze po porodzie organizm demotywuje nas do ćwiczeń, restrykcyjne diety nie wchodzą w grę, ponieważ karmimy maluszka, więc musimy spożywać zdrowe i bogate posiłki. Co zatem zrobić tym palącym problemem?
Brzuch po ciąży
Zazwyczaj po porodzie zostaje nadmiar skóry. Brzuszek, który rósł z nami przez 9 miesięcy nie skurczy się w kilka dni, lecz potrzebuje dużo więcej czasu na regeneracje i obkurczanie. Na wygląd brzucha i szybkość jego powrotu do poprzedniego stanu istotny wpływ ma aktywność fizyczna w czasie ciąży. Jeżeli przyszła mama zadbała o odpowiednie ćwiczenia to może szybciej powrócić do regularnych treningów uaktywniających mięśnie brzucha. Jeżeli nie nie, to niestety czas regeneracji wydłuży się, ponieważ takie ćwiczenia należy wprowadzać stopniowo. Mięśnie brzucha, które były nieużywane są rozciągnięte. Aby wróciły do swojego prawidłowego stanu potrzeba od 4 do 8 tygodni. Jeżeli zaczniemy ćwiczyć zbyt wcześnie możemy uszkodzić te mięśnie, a nie o to chodzi. Każda kobieta jest inna i nie ma tu jednolitego schematu. Na pewno nie można przesadzać i w miarę możliwości zwiększać swoją aktywność.
Możesz zacząć od ćwiczeń nieobciążających mięśni brzucha. Przysiady, rowerek, spacery, basen czy nawet wchodzenie i schodzenie po schodach. Nadmiar skóry z czasem zniknie, ale nie możesz chudnąć zbyt szybko. Po cesarskim cięciu wskazany jest pas ściągający, który również pomoże w odzyskaniu płaskiego brzucha. Możesz go zakładać, kiedy się przemieszczasz, na pewno usprawni to chodzenie i zapobiegnie uczucia ciągnącego brzucha.
Jak schudnąć po ciąży?
Niektóre kobiety szybko wracają do swoich rozmiarów sprzed ciąży. Większość jednak zmaga się z nadmiarem kilogramów. Jak to zrobić, aby szybko schudnąć bez szkody dla maluszka i swojego organizmu? Ciało kobiety po 9-ciu miesiącach ciąży musi mieć czas na regenerację. Podstawą jest dieta, pamiętajmy jednak, że karmimy piersią i nie możemy pozwolić sobie na ograniczenia żywieniowe, bo odbije się to na zdrowiu dziecka. Przez pierwsze 3 miesiące nie ma mowy o żadnym ograniczeniu spożywanych kalorii. Kobieta karmiąca piersią musi przestrzegać zdrowej i zbilansowanej diety i unikać wielu produktów, które mogą zaszkodzić maleństwu.
Jedz produkty gotowane, chude mięso najlepiej z kurczaka, do tego gotowane warzywa np. marchewka i ziemniaki, jedz również dużo owoców jak np. jabłka. Nie używaj cukru ani soli, nie pij kawy, wyjątkiem jest kawa zbożowa. Warto pić również herbatę z mlekiem, która pomaga w produkcji pokarmu. Z czasem wprowadź pojedynczo inne produkty, aby móc obserwować dziecko i w razie reakcji alergicznej szybko wycofać z diety. Po sześciu miesiącach do diety dziecka będziesz dodawać pierwsze warzywa tj. marchewka i owoce np. jabłko. Po tym okresie możesz przejść na dietę niskokaloryczną. Nie możesz zapominać o odpowiedniej ilości wody.
Pierwsze tygodnie po ciąży są bardzo ważne, ponieważ dziecko dzięki pokarmowi matki nabiera największej odporności, a kobieta przy karmieniu piersią szybciej może zregenerować swój organizm. Bardzo ważny jest też ruch i ćwiczenia. Kiedy dziecko śpi z pewnością znajdziesz odrobinę czasu na aktywność fizyczną, co jest niezwykle istotne, jeżeli rzeczywiście chcesz schudnąć i wrócić do formy. Nawet obolałe narządy i brzuch nie powinny stanowić przeszkody w ćwiczeniach. Wiadomo, że nie możemy się przemęczać, wykonujmy ćwiczenia w ramach naszych możliwości. Możesz wybrać się spacer z wózkiem i codziennie wydłużać sobie drogę. Z pewnością będziesz się lepiej czuła, a i dziecko, dotlenione i wypoczęte z pewnością szybciej będzie zasypiać.