Dieta na płodność, czyli co jeść, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka
Aktualizacja: 18 marca, 2024
To co spożywamy, składniki naszej diety oraz sposób przyrządzania potraw, może w znacznym stopniu pomóc lub utrudnić zajście w ciążę.
Starania o dziecko zwykle zaczynamy od zmiany stylu życia i rzucenia używek. Warto także zadbać o to, co znajduje się na naszych talerzach, bowiem niedobór lub nadmiar niektórych składników może mieć duże znaczenie w staraniach o dziecko.
Jak zwiększyć płodność?
Pośpiech, brak czasu na przygotowanie i spożycie posiłku, fast-foody, bary szybkiej obsługi, niezdrowe podjadanie, rezygnacja ze śniadania, a objadanie się wieczorami – to wszystko nie sprzyja poczęciu potomstwa. Za to z powodzeniem możemy nabawić się nadwagi i otyłości, które wiążą się z problemem niepłodności.
Jak zapewne każda kobieta, która stara się o dziecko wie, bardzo ważny w planowaniu potomstwa jest kwas foliowy. Wspomaga prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz krwiotwórczego dziecka.
Żelazo zawarte w wielu produktach, jak wątróbka, orzechy, soja, produkty pełnoziarniste, wspomaga dojrzewaniu komórki jajowej oraz zarodka, a także zapobiega anemii, osłabieniu i niedokrwistości.
Cynk jest bardzo ważnym minerałem, który reguluje cykl menstruacyjny, zapobiega depresjom i osłabieniu kondycji fizycznej.
Istotnym elementem diety, który pozytywnie wpływa na pracę narządów płciowych są NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), które pod wpływem hydrolizy, przekształcają się w związki pełniące bardzo ważne funkcje hormonów w organizmie.
W planowaniu potomstwa należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość w produktach witaminy E. Jest ona bowiem istotnym składnikiem pożywienia przyszłych mam, którego niedobór może prowadzić do wielu zaburzeń przebiegu ciąży, a nawet poronienia.
Dieta na płodność
Warto zamienić tłuste, niezdrowe potrawy, jedzone w pośpiechu na zdrowe, lekkie, bogate w witaminy (szczególnie wit. E) oraz sole mineralne dania, których spożywanie będzie czasem odpoczynku i wyciszenia w trakcie dnia. To dobry moment na ukojenie nerwów i pozbycie się stresu, który na pewno nie sprzyja przyszłej mamie.
Starając się o dziecko należy ograniczyć węglowodany proste, znajdujące się głównie w słodyczach, słodkich napojach i białym pieczywie, gdyż powodować mogą wahania poziomu glukozy oraz insuliny we krwi. Skutkować to może zaburzeniami hormonalnymi, co jest niepożądanym zjawiskiem w sytuacji, kiedy planujemy ciążę.
Powszechnie wiadomo, jak szkodliwy jest alkohol i jak poważne skutki może powodować jego picie w ciąży. Także w czasie jej planowania duże ilości wysokoprocentowych napojów mogą powodować kłopoty z cyklem menstruacyjnym.
Zarówno nadwaga jak i niedowaga, mają niekorzystny wpływ na płodność. Zatem podstawą jest zbilansowana, zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze dieta, która zapewni odpowiednią podaż wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Jest podstawą prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a co za tym idzie wpływa na sprawność narządów płciowych, u kobiet także na regularność cykli miesiączkowych. Zadbane w ten sposób ciało ułatwi poczęcie i stanie się fundamentem prawidłowego rozwoju nowego życia.
Wniosek jest prosty – jak widać, to co jemy i jak jemy jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym lub też utrudniającym zajście w ciążę. Planowanie potomstwa to bardzo ważny etap i należy się do niego dobrze przygotować. Warto zacząć od podstawy jaką jest zdrowa i zbilansowana dieta.