Akcesoria na siłownię – czy zawsze niezbędne?
Okazuje się, że wraz z upływającym czasem siłownia przestaje być miejscem, gdzie znajdziemy wyłącznie maszyny i „żelastwo”. Sklepy sportowe prześcigają się w pomysłach i udogodnieniach dla ich użytkowników. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowych akcesoriów na swoją domową siłownię, bądź myślisz o urozmaiceniu monotonnych treningów, zapraszam do krótkiego opisu najpopularniejszych akcesoriów.
Akcesoria na siłownię – rękawiczki, paski do treningu, haki treningowe, magnezja
Na pierwszy ogień zajmijmy się tematem chwytu. To właśnie prawidłowe złapanie gryfu bądź drążka umożliwia nam wykonanie większości ćwiczeń. Dla bezpieczeństwa oraz lepszego wyczucia możemy wpłynąć na nasze połączenie z ciężarami. Do tego przydadzą się nam rękawiczki, paski do treningu, haki treningowe oraz magnezja.
Rękawiczki
Najczęstszy podział to rękawiczki z opaską stabilizującą nadgarstek oraz bez niego. Zależne jest to od własnych preferencji i używania pasków zwiększających stabilność nadgarstków. Należy pamiętać o tym, iż prawidłowy chwyt przy wszelkiego rodzaju wyciskaniach jest niezależny od rękawiczek, również mając je założone możemy doprowadzać do nadmiernych naprężeń w tym bardzo ruchliwym stawie. Najważniejsze jest ocenienie przez osobę z boku czy nasze ułożenie dłoni na gryfie jest prawidłowe oraz czy nie. W przypadku odczuwania długotrwałego bólu w dłoni, w tym również po treningu, należy przerwać trening i zwrócić się do lekarza specjalisty. Należy także ograniczyć ćwiczenie, podczas którego czujemy ból i wrócić po przerwie umożliwiającej regenerację stawu, tym razem z prawidłowym chwytem.
Innym podziałem jest materiał, z którego wykonane są rękawiczki. Wyróżniamy skórzane, materiałowe oraz powstałe z połączenia tych materiałów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednak w takim samym stopniu chronią nasze dłonie przed odciskami oraz otarciami.
Haki i opaski
Sytuacja w przypadku tych dwóch rodzajów akcesoriów jest podobna, dlatego pozwoliłem sobie omówić je jednocześnie. Ich głównym celem jest poprawienie chwytu osoby ćwiczącej, a wykorzystuje się je najczęściej przy martwym ciągu. Bardzo często zaczynając przygodę z siłownią mamy siłę, aby podnieść dany ciężar, jednak siła naszych przedramion nie jest wystarczająca do utrzymania dużego ciężaru. W takim przypadku powinniśmy skupić się na poprawieniu tej partii (co oczywiste), jednak wzmocnienie siły chwytu może zająć nieco czasu. Dla niecierpliwych przewidziano opaski i haki, które owija się wokół nadgarstków i gryfu, tworząc połączenie, które przy prawidłowym założeniu gwarantuje nam pewność, dzięki czemu możemy skupić się na samych powtórzeniach. Należy pamiętać, iż haki i opaski są jedynie uzupełnieniem, nie są jednak zastąpieniem treningu poprawiającego siłę chwytu. Zmniejszają siłę naszych przedramion, gdyż odciążają je od obowiązku trzymania obciążonego gryfu, dlatego powinno się używać tego typu wspomagania jedynie przy najcięższych powtórzeniach.
Magnezja w płynie
Ostatnim elementem jest magnezja. Rozróżniamy dwie podstawowe formy tej substancji: płynną oraz stałą, w postaci kostek. Najczęściej kojarzymy ją właśnie z białym proszkiem unoszącym się w tej części siłowni, w której znajdziemy najbardziej obciążone gryfy. Wykorzystują ją ciężarowcy, ale również i osoby uprawiające wspinaczkę. W obu tych sportach bardzo ważny jest pewny chwyt. Minusem magnezji jest brudzenie wszystkiego dookoła: gryfów, ciężarów, stanowiska oraz ubrań. Dodatkowo przez swoją higroskopijność wysusza skórę dłoni, przez co stają się bardziej szorstkie i podatne na pęknięcia oraz odciski. Dostępna jest również odmiana w płynie, znacznie łatwiejsza w użyciu, jednak nadal nieprzyjemna dla skóry dłoni.
Akcesoria na siłownię – nakładki na gryfy i hantle, pas kulturystyczny, uchwyty do pompek
Kolejnym elementem związanym z chwytem są wszelkiego rodzaju nakładki na gryfy czy hantle. Pozwalają złapać z nieco innym ułożeniem ciężar, dzięki czemu z tym samym obciążeniem mięśnie pracują inaczej, najczęściej znacznie ciężej. Nie wpływają jedynie na mięśnie przedramion, ale również na ćwiczoną partię. Wykonanie treningu z odmiennym uściskiem często wpływa na większe zwrócenie uwagi na ten istotny detal, a przez to na poprawienie pracy oraz „dopięcie” ćwiczonych mięśni.
Gąbka ochronna na gryf
Jeżeli podczas wykonywania przysiadów czucie ułożonej na plecach sztangi rozprasza nas utrudniając trening, możemy zastosować specjalną gąbkę, nakładaną jednym ruchem na każdą sztangę. Dzięki niej możemy uniknąć bólu szyi oraz głowy, skupiając się na zachowaniu prawidłowej postawy oraz wykonaniu ćwiczenia.
Uchwyty do pompek
Jeżeli ćwiczymy w domu lub wykonujemy pompki jako element rozgrzewki przed treningiem klatki piersiowej, z czasem mogą znudzić się nam ich podstawowe formy. Istnieją dziesiątki odmian tego prostego ćwiczenia, jednak dla osób uwielbiających gadżety przewidziano specjalne uchwyty. Zwiększają zakres ruchu oraz napięcie mięśni, dzięki czemu możemy uzyskać lepsze efekty. Oczywiście samymi pompkami nie zbudujemy wspaniałego torsu, ponieważ w ćwiczeniu tym ciężko jest uzyskać duże zaangażowane dolnej części mięśni piersiowych. Dostępne są nawet przyrządy posiadające ruchomy uchwyt, zwiększające napięcie mięśni podczas całego ruchu. Jest to niewątpliwie gratka dla osób wykonujących dziesiątki pompek jako element porannego przebudzenia.
Pas kulturystyczny
Na temat pasa usztywniającego powstało bardzo dużo niejasności i mitów, przez co dla jednych jest niezbędny niemal do każdego ćwiczenia, podczas gdy inni potrafią latami wykonywać ciężkie ciągi bez dodatkowej stabilizacji oraz kontuzji. Tak więc, gdzie leży prawda? Być może będzie to szokujące stwierdzenie, jednak mając już pewne doświadczenie na siłowni mogę z całą stanowczością stwierdzić iż w… technice. Piszę to z żartem, gdyż wiele osób popada w skrajność, uważając że brak pasa podczas np. przysiadu czy martwego ciągu jest bardzo ryzykowne, będąc święcie przekonana, iż założenie pasa uchroni przed kontuzją. Oczywiście tak nie jest, pas usztywnia tylko wąski element kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a do kontuzji może dojść tuż pod lub nad nim. Dodatkowo nadmierne używanie pasa może wręcz osłabić mięśnie dołu pleców. Tak więc osobiście uważam, iż pas kulturystyczny jest przydatny na siłowni, usztywnia korpus, dzięki czemu możemy skupić się na ćwiczeniu, jednak używany w nadmiarze bardziej szkodzi niż pomaga. Faktem jest, że większość osób wykonująca naprawdę ciężkie ciągi używa pasów. Ocenę zostawiam już szanownemu Czytelnikowi. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku posiadania wad postawy, takich jak skrzywienie boczne i inne, stosowanie pasa oraz wykonywanie ciężkich ćwiczeń należy skonsultować z lekarzem ortopedą.
Pas można używać zarówno na ubraniu, jak i pod nim. Należy pamiętać o odpowiednio dopasowanym rozmiarze. W przypadku widocznego zużycia materiału (przetarcia, pęknięcia lub innego uszkodzenia) należy go wyrzucić. Nie trzeba chyba sobie wyobrażać co mogło by się stać gdyby pas pękł podczas wykonywania ciężkiego boju.
Łańcuchy i gumy do gryfu
Łańcuchy wraz z gumowymi paskami są bardzo ciekawym dodatkiem do klasycznych ćwiczeń ze sztangą. Pozwalają na zwiększanie obciążenia wraz z wykonywaniem ćwiczenia. Dzięki temu w końcowej fazie, gdy mięśnie w pełni pracują są najbardziej obciążone w ćwiczeniach związanych z unoszeniem, natomiast przy wyciskaniu w fazie opuszczenia gryfu. Zastosowanie gum oraz łańcuchów wymaga doświadczenia oraz wyczucia, tak aby nie zrobić sobie krzywdy przez nagłe zwiększenie obciążenia.
Kamizelka obciążeniowa lub pas z obciążeniem
U wielu wytrenowanych osób posiadających silne mięśnie trójgłowe ramion podczas wykonywania „dipsów”, a więc wyciskania na poręczach, masa własnego ciała jest zbyt mała, aby wykonać planowaną ilość powtórzeń. Dlatego chcąc zwiększyć intensywność treningu można zastosować dodatkowe obciążenie, np. w postaci kamizelki lub pasa, posiadających kieszenie na dodatkowy balast. Takie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze od trzymania nogami hantli bądź talerzy.
Wałek pojedynczy
Pojedyncze kółko z bocznymi uchwytami, pozwalające ćwiczyć mięśnie brzucha oraz pośrednio klatki piersiowej. Bardzo dobrze wpływa na korpus, poprawiając stabilizację. Znajduje zastosowanie w ćwiczeniach rehabilitacyjnych oraz korekcyjnych. Stosowanych w siłowniach oraz domach.
Pulsometry
Urządzenia mierzące tętno oraz puls są bardzo dobrze znane wielu osobom uprawiającym na przykład lekkoatletykę, jednak znajdują swoje zastosowanie również na siłowni. Wbudowane funkcje stopera pozwalają precyzyjnie mierzyć przerwy między seriami, a informacje o obciążeniu układu oddechowego oraz wydolności serca pozwalają na modyfikację programu treningowego oraz jego lepsze dopasowanie.
Wałki do masażu
Wałki do masażu, nazywane potocznie rollerami, są stosunkowo nowym elementem wyposażenia siłowni. Te twarde wałki wykonane z plastiku oraz gumy są wykorzystywane do rozmasowywania spiętych mięśni po ciężkim treningu. Dzięki temu zmniejszają obolałość potreningową i przyczyniają się do lepszej regeneracji. Posiadają szeroką skalę twardości oraz różne rozmiary, dzięki czemu możemy poszukać swojego ulubionego, najbardziej pasującego do aktualnie ćwiczonej partii mięśniowej.
Mniejszą odmianą wałków są piłeczki, które mając tą samą funkcję działają bardziej punktowo. Pozwala to na precyzyjniejsze rozmasowanie danego elementu naszego ciała, co jest istotne na przykład w rehabilitacji.
Jak widać poza podstawowymi i od lat znanymi urządzeniami, kluby fitness oraz siłownie oferują nam szeroką gamę akcesoriów wspomagających trening. Zachęcam do przetestowania każdego z nich jeśli jest taka możliwość oraz wybraniu swoich ulubionych, które urozmaicą nam treningi.